Očekávání německých podnikatelů se opět zlepšila

Důvěra německých podnikatelů v lednu čtvrtý měsíc v řadě rostla. Souhrnný ukazatel IFO (hlavní ukazatel ekonomické aktivity v Německu, pozn. red.) se zvýšil z 88,6 bodu na 90,2 bodu, což bylo v podstatě v souladu s tržním konsensem (90,3 b.). Nacházel se tak zhruba na úrovni června či července loňského roku.
Důvěra německých podnikatelů v lednu čtvrtý měsíc v řadě rostla. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco hodnocení současné hospodářské situace se meziměsíčně nepatrně zhoršilo a zaostalo za odhady, očekávání podnikatelů pro následujícího půl roku se zlepšila oproti očekávání více. Podnikatelé v německém zpracovatelském průmyslu si sice nadále stěžují na klesající počet objednávek, který ale i přesto zůstává podle jejich hodnocení vysoký.

Podnikatelé v tomto odvětví zároveň očekávají pro další měsíce růst průmyslové produkce. Výsledky lednového průzkumu IFO tak zapadají do globálního obrázku snižující se ekonomické nejistoty a zlepšujícího se výhledu pro ekonomický růst, a to v souladu s výrazným snížením cen energetických komodit na velkoobchodních trzích a pravděpodobným počátkem dezinflačního trendu.

Pozitivní vliv na průmysl bude nadále mít významné odeznívání problémů s dodávkami výrobních vstupů. Německá ekonomika se podle všeho loni vyhnula recesi a letos očekáváme její mírný růst v průměru o zhruba půl procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB