Německé a španělské díly do skládanky inflace v eurozóně

Názor
Německá inflace výrazně překvapila směrem nahoru, když meziročně zpomalila z únorových 9,3 procenta „pouze“ na 7,8 procenta. Za poklesem byl primárně efekt vyšší srovnávací základny cen energií v souvislosti s jejich zdražením bezprostředně po začátku války na Ukrajině.
Německá inflace výrazně překvapila směrem nahoru, když meziročně zpomalila z únorových 9,3 procenta „pouze“ na 7,8 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziměsíční inflace však činila stále výrazných 1,1 procenta, k tomu by měly přispět i jádrové složky, zejména pak v oblasti služeb. Další díl do skládanky páteční inflace za eurozónu přinesla španělská inflace, která skončila naopak výrazně pod očekáváními (1,1 % vs. konsensus 1,6 % meziměsíčně, pozn. aut.).

Meziročně tak dramaticky zpomalila na 3,1 procenta z únorových šesti procent, opět především díky vlivu cen energií, jejichž velkoobchodní ceny se do tamních spotřebitelských cen promítají s vyšší rychlostí. Celkové vyznění – zejména německé inflace s ohledem na váhu – pro páteční data o inflaci v eurozóně je tak spíše ve prospěch mírnějšího zpomalení.

PSALI JSME:
Unijní inflace těsně pod desítkou, česká nad osmnácti procenty

Euro si ve čtvrtek vůči dolaru připsalo zisk až 0,7 procenta, k tomu zřejmě přispěla i nad očekávání vyšší německá inflace a mírné stupňování sázek na další zvyšování sazeb Evropské centrální banky (ECB). Budoucí kontrakty vázané na trajektorii Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) v posledních dnech také mířily nepatrně vzhůru, stále však víceméně implikují setrvání sazeb na současné úrovni.

Jedno zvýšení o 25 bazických bodů je zaceněno pouze zhruba z poloviny. V úhrnu čekají trhy pokles sazeb o 40 bazických bodů do konce roku. Středoevropské měny měly ve čtvrtek tendenci posilovat. Česká koruna pokračovala ve středečním výkonu a posílila o 0,15 procenta. Maďarský forint a polský zlotý pak posílily o 0,1 procenta, resp. 0,3 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Fed zvedl sazby a zveřejnil nové ekonomické projekce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Šéf ČNB: Zůstaneme „opatrnými jestřáby“

V rozhovoru pro deník Blesk guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl opět zdůraznil, že navzdory postupnému snižování úrokových sazeb v letošním roce zůstanou centrální bankéři „opatrnými jestřáby“.

Rating? Česko na tom není vůbec špatně

Ratingové agentury pravidelně vystavují vládám vysvědčení. Jejich hodnocení je důležité nejen proto, že země s lepším ratingem jsou zpravidla schopny na finančních trzích levněji financovat svůj dluh. Zároveň nám …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.