Německo, Polsko i Slovensko v příštím roce uleví lidem i firmám od drahých energií. Podle české vlády to nejde

Německo, Polsko i Slovensko budou i v příštím roce ulevovat lidem a firmám od drahých energií. Česko ale žádnou pomoc nechystá. To jeho firmy a podniky může dostat do konkurenční nevýhody.
Fialův kabinet tvrdí, že v příštím roce již Evropská komise nepovoluje používat výnosy z povolenek k úlevě od drahých energií. Ilustrační foto: ODS

Německá vláda ve čtvrtek oznámila, že v příštím roce pomůže podnikům v zemi s platbami energií v objemu zhruba 300 miliard korun. To je, po přepočtu na velikost ekonomiky a dle podílu průmyslu v ní, jako kdyby česká vláda pomohla v příštím roce tuzemským podnikům v rozsahu přibližně 30 miliard korun.

České podniky ale nedostanou nic. Naopak, regulovaná složka cen elektřiny jim má stoupnout až o stovky procent. Německo je přitom zadluženější než Česko. Zadluženější, než Česko je také Polsko. I to pomůže svým občanům od drahých energií i v příštím roce.

Jacek Sasin, místopředseda stávající polské vlády a ministr zodpovědný za resort státního majetku, se v tomto týdnu nechal slyšet, že kabinet hodlá prodloužit zmrazení cen elektřiny domácnostem do příštího roku. Nynější polská vláda pro letošek zmrazila ceny elektřiny na úrovních konce roku 2022.

Zmrazení cen elektřiny v příštím roce na dalších šest měsíců a na dvanáct měsíců v případě cen plynu slibuje také možná nová vládnoucí koalice vedená Donaldem Tuskem. Je však otázkou, zda a zejména kdy se tato formace dostane v Polsku k moci.

Prominentní polský think-tank Energetické fórum navrhuje pomáhat polským domácnostem s drahými energiemi také formou systému energetických poukázek, které by byly částečně hrazeny z výnosů z emisních povolenek. To je opět zajímavé v porovnání s Českem, neboť Fialův kabinet tvrdí, že v příštím roce již Evropská komise nepovoluje používat výnosy z povolenek k úlevě od drahých energií.

Na Slovensku jsou jako v Polsku cen energií zastropované mírně nad úrovní roku 2022. Slovenské domácnosti tak letos platí jedny z nejnižších cen v EU. Vládní strana Hlas, jejíž členkou je i novopečená ministryně hospodářství Denisa Saková, zodpovědná za energetiku, slibovala před zářijovými volbami dokonce zlevnění energií. Tedy zlevnění z úrovní, které už nyní jsou jedny z nejnižších v EU.

Levné energie jsou nyní zřetelnou prioritou Ficovy vlády. Je proto pravděpodobné, že ta využije nějaké podoby krizové regulace a dohody se slovenskými elektrárnami, aby cenu udržela nízko. Slovensko je stejně jako Německo či Polsko zadluženější než Česko.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 34
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  • Pa Pavel

   Ale všechno jde, jen Fialovi se nechce a hledá způsoby, jak to zase obkecat …

   • PV Pet Vigáš

    Pětikolka má asi nějaké zadání, jak to tady zlikvidovat na totálku. Fiala na to nemá, aby to tady zvládl. Chce to krizového ekonoma .A to Pětihrůza nemá. Všichni na ministerských židlích jsou mimo obor. Nejvíce mně fakt baví muzikolog na M. ŠKOLSTVÍ a Teolog na Min. ZEMĚDĚLSTVÍ. To fakt nevymyslíš.

 1. Iv Ivo

  Jde to. Ne proto, že to dělají jiné země,ale proto, že na to je legislativa. Ale česká vláda nechce, protože je tvořená asociálními psychopaty bez špetky soucitu a lidské empatie, jsou to tupí počtáři peněz.

 2. pa pavel

  Sakra lidi už se vzpamatujte a pojte Fialu a Pekarovou a ostatní pakáž konečně vyhnat.

  • KM Karel Mašín

   Pane Pavle, já bych šel hned tu vládnoucí pakáž vyházet. Ale víte český národ je zbabělí a nechá se sebou vláčet, prostě ovce.

  • Jo Josef

   Máte úplnou pravdu mi Češi jsme zbabělec umíme kecat v hospodě nebo na fotbale.Do ulic by nás šlo hodně málo.Jsme ustraseni a bez hrdosti!

 3. Pavel ŠUTKA

  Byly doby,kdy jsem si myslel, že je fiala a spol, jen náhodně dosazená parta amatérů,kteří neví,co činí. Nyní jsem již přesvědčen, že je to vlastizrádná parta,likvidující na všech frontách naši zemi. Jediný,kdo to může změnit, jsou ti,kteří je zvolili. Dokud nepůjdou mladí do ulic, nestane se nic zásadního. Dovedou nás do bankrotu a velmi výhodné spolupráci třeba se SRN formou spolkové republiky. Nesmějte se. Není čemu.

  • jo josef

   Není k…t.
   Je loutk a také plní za slíbených 33 stříbrných zadání loutkovodičů naší vlády.

 4. Jo Josef

  Drahá elektřina je pro Česko průšvih.
  Domácnostem příspěvky, firmám půjčky?
  ————————————————————
  Česku v tomto není pomoci od Pětikoalice !

  Řešení bude ve stavbě soukromých bezreakčních elektrických “ MOTORGENERÁTORŮ “ .

  • jo josef

   To není příliš rozumné vzhledem k cenám PHM a malé účinnosti malých generátorů.
   Ale u míst s velmi malou spotřebou bude vhodné dobře zvářit nezrušení přípojky (ale její obnovení je velmi nákladné).

 5. Ji Jiří

  Nejde neexistuje.
  Neumím,nechci.
  Kdo chce ,
  hledá způsoby.
  Kdo nechce ,
  hledá důvody

 6. mo modraček

  je mi 70 let 25let na dolech nepoznal jsem za svuj život vladu v čechách co by pracovala pro občany +za munuleho režimu aspon se stavěli byty a nějaka jistota nyni vše rozprodane a neni nic nosneho z prumyslu.At žije ten co oblbuje lidi že dovezeme plyn z druhe časti světa ropu take .Zdař buhćh

 7. Mi Milan

  U nás máme přece nejchytřejší a sebe chválící slepenou vládu a nespokojené lidi. V okolních státech mají ve vládě asi samé hlupáky, ale lidé jsou s nimi spokojení, že na ně myslí a něco pro ně udělají.

 8. Pe Pepa

  Tato vláda se jen občanům vysmívá. Mě a i jiným je jedno , jestli jsou energie z Ruska , nebo z USA , Chceme levné energie. Chtělo by to nový 17 listopad , ale pořádný , Vyhnat tuto neschopnou vládu z vedení. Potrestat je za lži a podvody. a trestně stíhat . Tato demolice a senát patří vyhodit , Nepracují pro lidi , ale pro sebe

 9. JF Jan Fišer

  Likvidace českého státu a národa je to čím zahraniční loutkovodiči pověřili Fialovu vládu a celou vlastizrádnou pětikoalici. A pětikoaličníci tento úkol plní se svazáckým nadšením. Jediné co může naší zemi pomoci, je co nejrychlejší odstranění Fialovy vlády, to však vyžaduje vytvoření široké koalice národní spásy složené z parlamentních i neparlamentních opozičních stran a hnutí. Musí odložit spory a sjednotit se pod jedním společným a nejdůležitějším bodem, kterým musí být ukončení vlády pětikoaličního účelového slepence.

  • Pa Pavel

   Kdopak je volil lidičky teď čumíte jak vocasi vždyť to bylo jasné ODS okradaci demolični služba

 10. PS Petr S.

  „ono to nejde“
  No bodejť by to šlo. To je přece POPULISMUS, udělat něco pro lidi, kteří všechno zneužívají, nadužívají, se vším plýtvají… To taková dobrá rada nic nestojí: stěhujte se za prací, cestujte za prací, když je vám zima, vemte si svetr navíc… to jo, to jim jde.
  Jsem zvědav na volby, jestli lidi vezmou rozum (a paměť) do hrsti nebo zase zbaštěj pindy typu „Praha a láska“, „hrozba, kterou musíme zastavit“…

 11. fr františek

  Koho to stále překvapuje, u nás nejde nikdy nic a ani nikdy nepůjde. Pokud něco půjde , tak jem ceny nahoru a inflace.

 12. RB Radana B.

  Němci dostanou pomoc a Češi si opět připlatí. Fiala by měl ale říct z čeho a kdy se budou zvedat platy všem.
  Ty nerostou, na rozdíl od všech ostatních nákladů…

 13. JD Josef Dytrt

  Ne, že to nejde, ale ono se nechce. To jsou naprostí amatéři. Při debatách v televizi rozumí všemu, chytrost jim roste na hlavě.

 14. Ji Jirka

  Mám pocit jako kdyby Fialova vláda dostala od EU zadání, aby postupně zničila ČR. Od té EU, která se sama snaží zadusit všechny členské státy svými zákazy, směrnicemi, sankcemi vůči Rusku, miliardami posílanými na Ukrajinu a palestinským teroristů atd., atd. Zatím máme co jíst a máme i teplo, ale víte co cítí žába, kterou dáte do studené vody a budete tu vodu postupně ohřívat až k bodu varu? A my jsme ty žáby.

 15. aA aAa

  A já už začínám věřit tomu že mají za úkol nám občanské společnosti způsobit takové problémy aby jsme se přestali starat o to co dělají a s kým se stýkají. A měli hlavu plnou svých starostí. Souvisí to jistě se snahou prolomit Benešovy dekrety. Myslím že by nám měli sdělovací média přehrát výroky vedoucích politických stran tehdy u moci od let 2009. až po 2014. Protože pamětníci odcházejí a mladí ještě politiku nevnímali natolik aby se zajímali co kdo pronáší a jak to s námi myslí. A hezkým slibem nezarmoutíš a hlavně že nám dáš svůj hlas. No a minimálně 4. roky jsou naše a můžeme dělat kroky že se občané diví čemu dali hlas.

  • jo josef

   Jde dohledat (na yt) spousta vystoupení samotného Petříka Fijalovic, která nejen kritizují politiku EU, …
   Na jednom záznamu z PS P ČR (interpelace poslanců) nazval tento prolhaný politruk poslance (myslím p. Fialu z SPD, který vyzýval vládu k učinění kroků proti růstu cen potravin v ČR) lhářem, neboť
   ….. ,,v ČR se potraviny nezdražují a ani se nikdy za vlády ODS potraviny v ČR nezdražovaly !!“…..

 16. RM Roman M.

  Tahle pětikolka demoliční vlády by měla do jednoho bejt vyhozená na hodinu a bez financí

 17. JZ Jiří Zavadil

  Ten Fialovej blbec přivede české firmy „cu grunt“. Protesty lidí nemají smysl, teď se do toho musí vložit velké firmy a nechat Fialu zlikvidovat dříve než je zlikviduje on. A velký kapitál si vždy uměl poradit s likvidací nevhodných politiků. Schopní premiéři by tohle nedopustili – např. Martin Kuba nebo Mirek Topolánek by firmy určitě podrželi.

 18. Pe Petr

  Pokud to podle české vlády nejde, nastal čas vyměnit ji za jinou, která to dokáže

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB