Německo uniklo recesi, českým řidičům zdraží pohonné hmoty

Názor
Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu stagnovaly. Benzín setrval na průměrné ceně 32,23 koruny za litr, přičemž během týdne poklesl i na 32,22 koruny, což je jeho nejnižší cena za poslední více než půlrok. Naposledy byl benzín levnější začátkem dubna. Nafta zlevnila o haléř, na 31,80 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny září. V příštím týdnu ceny pohonných hmot vzrostou v rozmezí od pěti do deseti haléřů.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Klíčovým důvodem očekávaného růstu cen pohonných hmot v ČR je zdražování ropy na světovém trhu. Za poslední měsíc vzrostla cena ropy Brent o necelých pět procent. Burzy jsou totiž plny optimismu ohledně možné dílčí dohody mezi Spojenými státy a Čínou. Ta by zmírnila dopad jejich celní války na světovou ekonomiku, a podpořila tak i poptávku po ropě.

Dnes navíc trhům dodala vzpruhu zpráva, že německá ekonomika se podle předběžného dohadu vyhnula ve třetím letošním čtvrtletí technické recesi. Vykázala poměrně nečekaně mezičtvrtletní nárůst čítající 0,1 procenta, zejména díky silnější domácí poptávce, jak spotřebě domácností, tak vlády.

Podobně jako v Česku i v Německu tedy právě domácí poptávka poskytuje „vitamíny“, které Německo chrání před nákazou z mezinárodních trhů, poznamenaných obchodním napětím, slabší globální poptávkou a těžkostmi automobilového sektoru. Náš západní soused tedy vykazuje růst navzdory nejstrmějšímu propadu tamního průmyslu za posledních deset let, což je dobrou zprávou nejen pro českou ekonomiku, jež je na Německu silně závislá, ale právě i pro trh s ropou. Množí se navíc známky, že německá ekonomika se celkově stabilizuje.

Z hlediska českého řidiče je pak důležitý i kurs koruny k dolaru. Česká měna přestala vůči té americké posilovat, za poslední měsíc oslabila vůči dolaru o více než dvacet haléřů. To rovněž přispěje ke zdražení pohonných hmot v ČR v příštím týdnu, neboť tlaky na růst cen pohonných hmot způsobené vyšší cenou ropy nebude tlumit posilující koruna.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Do konce roku lze očekávat mírné zdražování pohonných hmot

×
 1. No jo zase kecy ohledně cen nafty a benzinu no na něco se to přece musí svést ! A oni nemají žádné zásoby ? Tak zdražují okamžitě,ale sleva po delší době !!

 2. Nechápu, kam to pořád šponují a kam s tím chtějí dojít!
  Platy máme jak chudý příbuzný a už teď jsou ceny jak v EU !!!
  Jsou to všechno jenom ZISKY firem co chtějí zdražovat
  a ve finále se zdražovat nemusí.

 3. V příštím týdnu ceny pohonných hmot vzrostou v rozmezí od pěti do deseti haléřů.
  ===================================================
  Pan autor snad nemá auto, jinak by věděl, že když se zdražuje, tak o 5 až 10 Kč nikoliv o haléře. A pokud se má zlevňovat, tak to , jaksi není vůbec.

 4. Vy to nechápete? Pumpářšti zloději si myslí, že když zdraží PHM, lidi začnou nenávidět pana Babiše a jeho vládu…

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos se urodí méně obilovin, může zdražit pečivo

Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu bude letošní úroda obilovin slabší než v loňském roce. Základních obilovin bude sklizeno 6 784 tisíc tun, což je o 3,3 procenta méně než před rokem. Hlavní důvody …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru