
Složka očekávání do budoucna ale pokračovala čtvrtým měsícem v růstu a v květnu dosáhla 90,4 b. Výhled tamních podnikatelů tak pokračuje ve zlepšování, následovat by podle nás měla i situace v německé ekonomice, byť růst v letošním roce zřejmě zůstane slabý. K růstu by však měla přispět zejména spotřeba domácností, kterou podpoří solidní růst mezd.
Vyjádření centrálních bankéřů z tábora Evropské centrální banky (ECB) pouze potvrdila, že se schyluje k začátku uvolňování měnové politiky, a to již na jejím zasedání v příštím týdnu. Zároveň však centrální bankéři vyzdvihli opatrnost ohledně jeho dalšího pokračování. To naznačuje, že tempo snižování sazeb bude pravděpodobně pouze pozvolné a na každém následujícím zasedání tak nutně nemusí dojít k pokračování snižování sazeb.
Vzhledem ke svátku v USA a Velké Británii byla v pondělí likvidita na finančních trzích omezená. Česká koruna přesto korigovala posílení z konce minulého týdne a dostala se zpět nad úroveň 24,70 CZK/EUR, když oslabila o 0,3 procenta. Maďarský forint si rovněž připsal mírnou ztrátu ve výši 0,2 procenta, stejně tak i polský zlotý. Eurodolarový pár zůstal během dne přibitý kolem otevírací úrovně 1,085 USD/EUR.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)