Z čeho plyne ekonomické oživení v Německu?

Poslední data, která přišla z německé ekonomiky, začínají vypadat konečně pozitivně. Tamní ekonomika si prochází určitou stabilizací, která by se mohla nakonec pozitivně přenést i do domácí ekonomiky.
Aktuální vývoj v Německu nabízí mírný optimismus. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Připomeňme, že se Německu v posledním roce začalo přezdívat „nemocný muž“ Evropy. A kde jsou příčiny současného ekonomického oživení v největší evropském hospodářství? A jaký to má konkrétní dopad na ekonomiku?

Podle nedávno zveřejněného předběžného průzkumu se hospodářský pokles v Německu v dubnu znovu zmírnil, protože podnikatelská aktivita v sektoru služeb se již posunula do fáze plnohodnotného oživení.

Price Manufacturing Index (PMI, index nákupních manažerů, pozn. red.) se znovu zvýšil a to z 50,6 bodu na 53,3, což ukazuje na pokračování růstu. Ukazatel se tak zvyšuje již pátý měsíc po sobě. Kompozitní index PMI v Německu se v dubnu zvýšil na 50,50 bodu ze 47,70 bodu v březnu 2024.

Významné zlepšení důvěry potvrzuje i další indikátor ekonomického sentimentu. Index podnikatelského klimatu Ifo je aktuálně na úrovni 87,80, což je více než 85,70 v minulém měsíci. Ostatně optimismus potvrzují také vládní orgány.

Spolkový ministr Robert Habeck, který je odpovědný za hospodářství, upravil poměrně výrazně výhled pro německou ekonomiku. V letošním roce podle aktualizovaného odhadu vlády vykáže růst o 0,3 procenta, což je více, než předpokládala dřívější prognóza.

Odpověď, z čeho ekonomického oživení v Německu plyne, je poněkud složitější. Někteří ekonomové stav přičítají rychlejšímu růstu v Číně, která zahájila v posledních měsících řadu fiskálních, měnových stimulů a jiní zas faktu, že vládní deficit rozpočtu nabývá „obludných“ rozměrů pod tlakem růstu výdajů na zbrojení. A to především kvůli trvající válce na Ukrajině.

Německo uvádí, že jeho výdaje na obranu by se tak mohly zvýšit až na 3,5 procenta v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP). Podle ministra obrany Borise Pistoria by tak v Německu mělo dojít k dohnání předchozích období, kdy výdaje na obranu nedosahovaly potřebné výše. Posuďte sami, kde může být pravda.

Letos má Německo, které je vyhlášené svoji rozpočtovou odpovědností, hospodařit s deficitem 1,8 procenta. Loni to bylo 2,1 procenta. Zadlužení v poměru k HDP má dosáhnout 65 procent, což je znatelně nad maximálním zadlužením v poměru k HDP stanoveným v rámci Maastrichtských kritérií. Z výše uvedeného vyplývá, že můžeme být klidně svědky počátku určité varianty válečné konjuktury.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Marek

    V článku je chyba. Přezdívka nemocný muž Evropy patřila Česku kvůli vysoké inlfaci,která se tu dlouho vyskytovala ačkoliv v celé eurozóně už dávno klesla.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB