Nenapodobujme Německo, varuje před zákazem exportu do Saúdské Arábie šéf zbrojařské asociace

Česko by se nemělo vydávat po německé cestě, říká Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) v reakci na německý postoj ke kauze se zavražděným saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášukdžíhem. Spolková republika oznámila, že do Saúdské Arábie nebude do vyřešení případu vyvážet zbraně.
Jiří Hynek, předseda Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Foto: Archiv

Proč bychom se neměli přidat k Německu a alespoň dočasně zastavit export vojenské techniky do Saúdské Arábie?
Zavraždění novináře je něco naprosto zavrženíhodného, ale dosud případ nebyl řádně vyšetřen. Medializace ve stylu „soudce Lynč“ mi poněkud připomíná nedávné záležitosti na Slovensku v souvislosti se zavražděním novináře Kuciaka. Po dopadení pachatelů se pád slovenské vlády jeví jako zbytečný a politicky motivovaný.
Rozhodovat by se mělo s chladnou hlavou a bez politického zneužívání. Jestli Německo chce přestat někam vyvážet zbraně, je to jeho výsostné právo. Česká republika jako suverénní země má vlastní zahraniční politiku, a tak by se také měla chovat.

Ale přeci jen – Saúdská Arábie není považována za zrovna demokratickou zemi. Opravdu je nutné tam vyvážet zbrojní výrobky?
Jak jsem už řekl, jsme zatím stále suverénní zemí s vlastní zahraničně-bezpečnostní politikou. Navíc naše ekonomika je naprosto závislá na vývozu, proto si musíme udržet ekonomickou diplomacii na co nevyšší úrovni.
To, co do Saúdské Arábie vyvážíme, nemá se zbraněmi nic společného. Výstavba montážního závodu na vojenské nákladní automobily Tatra a dodávky jejich komponent není nic, co by mělo ohrožovat něčí životy. Kromě toho vyvážíme simulátory a další elektronická zařízení, jejichž úlohou je životy chránit.
Německo je v tomto poněkud pokrytecké. Dodává do Saúdské Arábie vojenské hlídkové čluny, které ač jsou vybaveny lafetami na kulomety a kanóny, nejsou podle německých zákonů považovány za vojenský materiál. Jestli podlehneme německému tlaku, tak se můžeme dočkat toho, že saúdská armáda bude místo v českých tatrovkách jezdit v německých anebo amerických náklaďácích.

Nakolik je Saúdská Arábie pro český zbrojní a obranný průmysl významnou zemí?
Saúdská Arábie je největší dovozce vojenského materiálu na světě, čímž je zajímavá pro všechny vyspělé země světa. Dominantní roli zde hrají Spojené státy americké, stejně tak Rusko, které se opět stává zbrojní velmocí. Do Saúdské Arábie vyvážejí všechny země Evropské unie. Bohužel náš podíl je stále velmi malý a tvoří setiny procent celého vývozu zemí EU. Například Francie vyváží asi stokrát více, Německo padesátkrát více, ale i třeba s námi srovnatelná Belgie exportuje do Saúdské Arábie třikrát více než my.

Jaký je trend? Český export narůstá, nebo spíše klesá?
Do Saúdské Arábie směřuje pět procent objemu našeho vojenského materiálu, tedy poměrně málo. Chceme-li ostatním zemím EU konkurovat, musíme tento objem navýšit. U většiny členských zemí Unie tvoří podíl vývozu do Saúdské Arábie přibližně 10 procent (jejich produkce – pozn. red.)  – například Francie devět procent, Polsko deset procent… Jsou ale státy, které do Saúdské Arábie vyváží až 25 procent své produkce.

Jak se aktuálně daří českým zbrojovkám s exportem?
Domnívám se, že letošní rok bude zhruba stejný jako rok předešlý. Jsme stále limitováni tranzitními licencemi okolních zemí. Ty podporují vlastní obranný průmysl a nemají nejmenší zájem na tom, aby čeští výrobci ohrožovali jejich obchodní zájmy v zahraničí. Kdyby se české vládě podařilo prosadit, aby naše exporty nepodléhaly úřednímu schvalování v cizích zemích, určitě by náš export byl podstatně vyšší.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena