Neplatiči energií to budou mít těžší

Někteří významní členové Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) se již domluvili na vzájemné výměně informací o platební morálce svých klientů. Reagují tak na případy subjektů, které programově neplatí za odběr energií a které dosud zneužívaly konkurenčního trhu s dodávkami energií a benevolence dodavatelů.

Část dodavatelů energií proto vstupuje anebo jedná o vstupu do mezisektorového Registru platebních informací, který provozuje společnost CRIF – Registr platebních informací. Připojují se tak například ke členům Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ) a dalším členům, kteří registr již využívají.

„Černé odběry energií jsou především pro menší dodavatele velkým problémem. Trh s dodávkami energií je velmi konkurenční, čehož některé subjekty dlouhodobě zneužívají. Pokud nějaký subjekt přestane platit za odběr energií, naši členové se ve většině případů snaží řešit tyto situace upozorněním či domluvou, namísto aby dlužníkovi dodávku energií zastavili. Máme však signály, že některé subjekty této benevolence zneužívají a přesouvají se od dodavatele k dodavateli, aniž by řádně platily za dodané služby. Pokud se sejde několik takových subjektů z řad firemních zákazníků, může to především menším dodavatelům způsobit nepříjemné komplikace,“ říká Jiří Gavor, výkonný ředitel ANDE.

Členství v registru REPI umožňuje dodavatelům energií prověřit potenciálního zákazníka ještě předtím, než s ním uzavřou smlouvu o dodávkách energií. Díky tomu mohou dodavatelé preventivně odhalit problematického zákazníka anebo bezproblémovým zákazníkům nabídnout lepší obchodní podmínky. Prověřovat přitom mohou firemní zákazníky i spotřebitele, u nichž se tento typ delikvence vyskytuje také.

„Podobnou situaci řešili před několika lety kolegové ze společnosti CRIF Austria, kde vyvinuli pro energetický sektor speciální řešení pro sdílení informací. To umožnilo dodavatelům mnohem lepší řízení kreditního rizika a mnohem rychlejší reakci v případě hrozby platebního defaultu. My jdeme však dále a kromě negativních informací v registru uchováváme rovněž pozitivní informace o platební morálce klientů. REPI je navíc multioborový registr, který čerpá inspiraci ze západní Evropy, kde je v řadě zemí běžné, že do registrů přispívají členové z desítek různých sektorů,“ říká Petr Kučera, výkonný ředitel společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která registr REPI organizačně zajišťuje.

Registr REPI nyní využívá 20 společností z řad poskytovatelů tzv. mikropůjček, leasingových společností či dodavatelů energií. Cílem registru je přitom rozšířit svůj záběr o další sektory a několikanásobně zvýšit počet subjektů v registru.

Prvními členy Registru platebních informací jsou poskytovatelé tzv. mikropůjček sdružení v Asociaci poskytovatelů nebankovních úvěrů, kterým registr pomáhá posuzovat úvěruschopnost žadatele o krátkodobý úvěr. „Naši členové registr REPI využívají pravidelně a poměrně intenzivně. Díky pozitivním datům v registru můžeme odhalit žadatele o půjčku, kteří se pohybují na hranici předlužení a zároveň se nám daří identifikovat  chronické neplatiče, kteří žádají o úvěr u některých z našich členů přesto, že zároveň nesplácejí úvěr u jiného člena,“ říká člen představenstva APNÚ David Bouda.

Inspirace v Evropě: data v registrech sdílejí desítky sektorů

Registr platebních informací čerpá inspiraci především ze zemí západní Evropy, kde mají členové běžně k dispozici téměř kompletní informace o platební morálce firem a spotřebitelů. Oblíbeným zdrojem tzv. alternativních dat jsou v Evropě například inkasní agentury, které přispívají do registrů ve většině evropských zemí. Postupně také roste počet států, ve kterých registry obsahují data od poskytovatelů utilit, ať už jde o energie, vodu či teplo, nebo ve kterých se o vstupu těchto sektorů do registru diskutuje. Podobně rovněž poskytovatelé internetového připojení, telekomunikačních či televizních služeb jsou v řadě evropských států členy úvěrových registrů. Většinu těchto dat využívají kromě Německa a Velké Británie například také registry našich sousedů v Rakousku či Polsku.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB