Nepřesvědčivá dubnová čísla ze služeb

Duben byl slabším měsícem pro maloobchod, ale žádné přesvědčivé výkony nepředvedly ani další služby. Jejich tržby se sice meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta, avšak meziročně jsou v mínusu (pokles o 3,1 %, pozn. aut.) a ve srovnání s rokem 2019 se drží jen tak tak.
Z pražské perspektivy to tak sice vypadat nemusí, avšak celková reálná sezónně očištěná čísla za hotely a restaurace jsou opět na sestupném trendu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Oživení zaznamenává především doprava, zejména pak letecká díky restartu cestovního ruchu. K dosažení dřívější kapacity jí zbývá ještě poměrně hodně, avšak její pozitivní trend díky rozšiřování destinací a zvýšeným příjezdům zahraničních turistů pokračuje.

Výsledky cestovních kanceláří nicméně naznačují, že boom prodejů zájezdů netrval příliš dlouho, a tak výrazný zájem o nákupy dovolených patrný na přelomu roku opět citelně opadl.

Příliš přesvědčivé nejsou ani výsledky z oblasti HORECA, která se s reálnými tržbami zasekla zhruba 20 procent pod předcovidovými hodnotami.

Z pražské perspektivy to tak sice vypadat nemusí, avšak celková reálná sezónně očištěná čísla za hotely a restaurace jsou opět na sestupném trendu. Dá se předpokládat, že spotřebitelé pod tlakem klesající kupní síly omezují výdaje i v této oblasti, zatímco rozjezd zahraničního cestovního ruchu pomáhá zatím jen Praze.

Celkově čísla z odvětví, která už máme za duben k dispozici, ukazují, že výkon české ekonomiky nebude nijak silný ani ve druhém čtvrtletí. Po recesi, kterou vystřídala na začátku roku stagnace, se k růstu bude česká ekonomika vracet jen velmi pozvolna.

Spoléhat sice můžeme na pozitivní efekt zahraničního obchodu, avšak domácí poptávka pohánějící služby, většinu stavebnictví a významnou část průmyslu zatím chybí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB