Nepřesvědčivá dubnová čísla ze služeb

Názor
Duben byl slabším měsícem pro maloobchod, ale žádné přesvědčivé výkony nepředvedly ani další služby. Jejich tržby se sice meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta, avšak meziročně jsou v mínusu (pokles o 3,1 %, pozn. aut.) a ve srovnání s rokem 2019 se drží jen tak tak.
Z pražské perspektivy to tak sice vypadat nemusí, avšak celková reálná sezónně očištěná čísla za hotely a restaurace jsou opět na sestupném trendu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Oživení zaznamenává především doprava, zejména pak letecká díky restartu cestovního ruchu. K dosažení dřívější kapacity jí zbývá ještě poměrně hodně, avšak její pozitivní trend díky rozšiřování destinací a zvýšeným příjezdům zahraničních turistů pokračuje.

Výsledky cestovních kanceláří nicméně naznačují, že boom prodejů zájezdů netrval příliš dlouho, a tak výrazný zájem o nákupy dovolených patrný na přelomu roku opět citelně opadl.

Příliš přesvědčivé nejsou ani výsledky z oblasti HORECA, která se s reálnými tržbami zasekla zhruba 20 procent pod předcovidovými hodnotami.

PSALI JSME:
Dubnový vývoj v tuzemském průmyslu nepřinesl mnoho optimismu

Z pražské perspektivy to tak sice vypadat nemusí, avšak celková reálná sezónně očištěná čísla za hotely a restaurace jsou opět na sestupném trendu. Dá se předpokládat, že spotřebitelé pod tlakem klesající kupní síly omezují výdaje i v této oblasti, zatímco rozjezd zahraničního cestovního ruchu pomáhá zatím jen Praze.

Celkově čísla z odvětví, která už máme za duben k dispozici, ukazují, že výkon české ekonomiky nebude nijak silný ani ve druhém čtvrtletí. Po recesi, kterou vystřídala na začátku roku stagnace, se k růstu bude česká ekonomika vracet jen velmi pozvolna.

Spoléhat sice můžeme na pozitivní efekt zahraničního obchodu, avšak domácí poptávka pohánějící služby, většinu stavebnictví a významnou část průmyslu zatím chybí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Internetový prodej a zásilkové služby se zatím z meziročního poklesu nevymanily

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zhoršené výsledky české ekonomiky

Podle zpřesněných údajů statistického úřadu česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, na místo původně uváděného růstu o 0,1 procenta. Současně v meziročním srovnání propadla o 0,6 procenta, zatímco původně …

Ropa se řítí k hranici 100 dolarů za barel

Ceny pohonných hmot v Česku dále stoupají, zejména pak nafta. Ve středu se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,43 koruny, vyplývá z čerstvě zveřejněných údajů společnosti CCS.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB