Internetový prodej a zásilkové služby se zatím z meziročního poklesu nevymanily

Analýza
Tuzemský maloobchod v dubnu pokračoval v poklesu a je zřejmé, že spotřebitelská poptávka stále trpí pod kombinací vysoké inflace a jejího nepříznivého odpadu na reálné příjmy. V meziročním vyjádření klesly v dubnu maloobchodní tržby o 7,7 procenta a údaj za březen byl negativně revidován a nyní hlásí meziroční propad tržeb o 9,5 procenta.
Spotřeba tuzemských domácností má na celkový výkon české ekonomiky zásadní vliv. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V meziměsíčním vyjádření maloobchodní tržby po sezónním očištění v dubnu klesly o 0,3 procenta, což znamená třetí meziměsíční pokles v řadě. V květnu a i v dalších měsících by se mělo tempo meziročnímu poklesu maloobchodních tržeb zmírňovat: Pomoci by měla nízká srovnávací základna a také klesající inflace.

Maloobchodní tržby vykázaly v dubnu meziroční pokles o 7,7 procenta, když finanční trh počítal s poklesem 6,1 procenta. Údaj za letošní březen byl zároveň revidován směrem k prudšímu meziročnímu poklesu maloobchodních tržeb: Z původně reportovaných 8,1 procenta je nyní březnový meziroční pokles uváděn na úrovni 9,5 procenta.

V meziměsíčním vyjádření vykázaly maloobchodní tržby v dubnu pokles o 0,3 procenta poté, co klesaly i v předchozích dvou měsících. Na maloobchodních tržbách se již od loňského jara negativně projevuje vysoká inflace, jež omezuje schopnost spotřebitelů více utrácet s tím, jak ukrajuje z jejich reálných příjmů.

PSALI JSME:
Nedaří se již ani prodejům aut. Spotřebitelská poptávka byla slabá i na začátku druhého čtvrtletí

Tempo meziročního poklesu maloobchodních tržeb by se ale mělo v dalších měsících zmírňovat, neboť tržby z loňských jarních měsíců a z počátku loňského léta představují nízkou základnu pro meziroční srovnání.

Příznivý vliv bude mít také klesající inflace s tím, že letošní druhé pololetí by již mělo být ve znamení kladného růstu reálné mzdy v české ekonomice, což by mělo mít pozitivní dopad na spotřebu domácností.

Meziroční pokles maloobchodních tržeb byl v dubnu tažen pokračujícím propadem prodejů u potravin a nepotravinářského zboží, zatímco prodeje pohonných hmot si v dubnu připsaly meziroční nárůst. U nepotravinářských výrobků byl zaznamenán dvouciferný meziroční pokles tržeb v prodejnách s výrobky pro domácnost – o 16,5 procenta.

Pokles tržeb je nicméně hlášen fakticky napříč všemi prodejnami s nejrůznějším sortimentem. V případě obuvi a odívání činil pokles tržeb meziročně 7,5 procenta, u prodejen s počítačovým a komunikačním zařízením tržby meziročně klesly o pět procent. Prodeje skrze internet a zásilkové služby v dubnu meziročně klesly o 6,8 procenta.

PSALI JSME:
Omezování spotřebitelských nákupů pokračovalo i v dubnu

Meziroční pokles tržeb u této formy prodejů byl zaznamenán ve všech měsících loňského roku a ani letos se prodeje skrze internet a zásilkové služby z meziročního poklesu zatím nevymanily. Statistika maloobchodních tržeb za duben potvrzuje, že tuzemští spotřebitelé se při utrácení stále drží zpátky.

Po většinu prvního pololetí letošního roku lze v důsledku vysoké inflace očekávat nepříznivý vývoj nejen u maloobchodních tržeb, ale také u spotřeby domácností jako celku. Od třetího čtvrtletí letošního roku by se ale mohly maloobchodní tržby začít v meziročním vyjádření oživovat.

Předpokládanému oživení maloobchodních tržeb pomůže jak nízká meziroční srovnávací základna představovaná vývojem v maloobchodě v roce 2022, tak skutečnost, že v letošním druhém pololetí by měla v meziročním vyjádření začít růst reálná mzda s tím, jak se zmírní inflace.

PSALI JSME:
Podobně jako maloobchodní tržby i ty za prodej služeb zklamaly

Nepříznivý dopad vysoké inflace na reálné příjmy domácností a na jejich spotřebu je výraznou zátěží pro vývoj hrubého domácího produktu (HDP) České republiky, neboť spotřeba domácností má na celkový výkon ekonomiky zásadní vliv.

Právě slabší spotřeba domácností vedla HDP k mezičtvrtletnímu poklesu v loňském třetím a čtvrtém čtvrtletí a česká ekonomika tak v loňském druhém pololetí upadla do recese.

V letošním prvním čtvrtletí se sice výkon české ekonomiky v mezičtvrtletním vyjádření stabilizoval ve smyslu mezičtvrtletní stagnace HDP, spotřeba domácností nicméně pokračovala v mezičtvrtletním poklesu a prohloubila svůj meziroční propad. Setrvalejší zlepšování na straně spotřeby domácností lze čekat počínaje letošním třetím čtvrtletím.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Spotřebitelé nakupují čím dál méně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB