Nepřipravte se o odškodné! Jak postupovat po nehodě

Loni došlo v Česku k více než 104 tisícům dopravních nehod, při kterých se zranilo 27 680 osob. Vyžádaly si také 565 obětí na životech. Lidé často vůbec netuší, co mají v dané situaci dělat, na jaká opatření mají právo a jak se jich domoci.
Nesoustřeďte se jen na vyfocení poškozeného automobilu a místa havárie. Foto: Pixabay

„Poškození či jejich blízcí ve stresu dělají kroky, kterými se připravují o statisíce korun,“ říká Tomáš Beck ze společnosti Vindicia, která odškodné pro oběti nehod vymáhá. Přinášíme několik rad, na co byste po nehodě neměli zapomenout a co byste měli udělat.

Zajistěte co nejvíce svědků

Nehoda je velmi stresující záležitost, natož když jsou u ní zranění. Přesto je ale nutné zajistit si co nejvíce svědků, kteří na místě byli a nehodu viděli. Pokud to váš zdravotní stav po autohavárii umožňuje, požádejte svědky o kontakt. Kdyby kdokoliv přišel se jinou variantou toho, jak se nehoda stala, svědci potvrdí, jak to bylo ve skutečnosti. Podle odborníků však viníci neštěstí velmi často odmítají spolupracovat a přiznat, že právě oni udělali osudovou chybu.

Pořiďte si obrazovou dokumentaci

Opět – v případě, že vám to zdravotní stav umožní a nejste vážně zraněni, hned po nehodě vyfoťte nebo natočte všechny modřiny a šrámy, které jste utrpěli. Nesoustřeďte se jen na vyfocení poškozeného automobilu a místa havárie.

PSALI JSME:
Po nehodě se vraťte co nejdřív za volant, radí renomovaný psychiatr MUDr. Martin Hollý

Nechte si potvrdit, že jste účastníkem nehody

Jde o rychlý a formální úkon, na který se v praxi bohužel často zapomíná. Jakmile má ale zraněný potvrzení o tom, že se stal účastníkem nehody, situace se odblokuje. Společnost, která jej jako klienta zastupuje, pak může začít podnikat jednotlivé kroky k tomu, aby pro něj zajistila maximální možné odškodné.

Schovávejte si veškeré dokumenty, zprávy a jízdenky

Pro vymožení odškodného je důležité mít veškeré podklady. Schovávejte naprosto všechny dokumenty, které souvisí nejen s nehodou a vaším zdravotním stavem. Např. pokud za vámi do nemocnice cestuje rodina, měla by si schovávat veškeré projeté jízdenky nebo si psát cesťáky kvůli projetému palivu. I to je součástí odškodnění. Cesťáky si veďte také při kontrolních návštěvách u lékaře.

PSALI JSME:
Po nehodě jsou důležité služby, které vás postaví na nohy

Rozdíl mezi trestněprávním a občanskoprávním sporem

Obrovskou a bohužel velmi častou chybou lidí, kteří se chtějí domoci vyššího odškodného, je volba trestněprávního sporu. V případě, kdy prokazatelný viník nehody nespolupracuje, právníci velmi často radí hnát věc k soudu a řešit vše trestněprávní cestou. To je ale podle odborníků naprosto základní a zásadní chyba. Podle nich se tak spor posune do roviny s velmi nejistým výsledkem a navíc jej to velmi výrazně protáhne. Klíčem je řešit událost na občanskoprávním základě a odškodnění nemateriální újmy vymoci z povinného ručení na pojišťovně.

Nastudujte si, na co všechno máte právo

Odškodnění, které pojišťovny přiznají, je obvykle jen třetina toho, na co mají lidé skutečně nárok. Bolestným vaše nároky nekončí. „Lidé v 85 % vůbec netuší, co všechno mohou do odškodnění zahrnout. Je třeba započítat i ušlou mzdu, peníze za cesty k lékaři, to, že se druhý partner musí věnovat domácnosti a i jemu se krátí výdělek. V potaz je třeba vzít i jizvy, nutnost splácet leasing apod.,“ vypočítává Beck.

PSALI JSME:
Drobná autonehoda? Neztrácejte hlavu a dodržte šest jednoduchých pravidel

Nezapomeňte na další své závazky

Dopravní nehoda a její následky často poznamenají celou rodinu na dlouhé měsíce. Ani v tomto stresujícím období byste neměli zapomínat plnit své závazky. Určitě plaťte včas obvyklé účty, například nájem. Splácíte úvěr? Máte hypotéku? Kontaktujte věřitele a dohodněte se s ním na řešení nastalé situace – solidní poskytovatel by vám měl vyjít vstříc.

Jak vám nehoda změnila život

Pro další vaše nároky je klíčový rok poté, co došlo k ustálení vašeho stavu. Jinými slovy, už víte, jaká zranění se úplně zahojila a která budou mít důsledky pro váš další život. Právě tehdy můžete uplatnit kompenzaci za to, jak vás nehoda celkově ovlivnila. Byl jste aktivní sportovec, který několikrát týdně vyrazil na kolo či tenis a po nehodě se pohybujete jen o berli? V tom případě velmi utrpěla kvalita vašeho života a máte nárok na další peníze, a to v podobě ztížení společenského uplatnění, což ve většině případů představuje nejvyšší finanční odškodnění, které poškozenému přísluší.

PSALI JSME:
Pomoc poškozeným jako přihrávka právníkům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Fígl na pojišťovnu? Dejte značku auta do depozitu

Plánujete na pár měsíců odstavit auto, protože míříte na dlouhodobý zahraniční pobyt, používáte služební vůz, vlastníte sezónní vozidlo, nebo neradi jezdíte v zimě? Navíc se vám nechce za nepoužívané auto platit pojistka?

Čeští smolaři v zahraničí

Pokud se chcete zasmát cizímu neštěstí, jste na správném místě. Tímto článkem totiž volně navazujeme na včerejší kuriózní hlášení klientů pojišťoven. Se svou trochou do mlýna totiž přispěla i ERV Evropská pojišťovna …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jste na podpoře? Pomůže vám daňové přiznání

Poradna
Do letošního roku jsme nevstoupili právě s optimismem. Ze všech stran nás straší, kdo, kde a co všechno bude zdražovat, i jak nám inflace ukousne až desetinu úspor. Jak to všechno skončí, se teprve uvidí, ale jisté je, že příští měsíce vyžadují spíše jistotu, než unáhlená rozhodnutí. Tedy především pravidelný a zaručený příjem. Jak se však zachovat, když právě v tomhle období dostanete výpověď, nebo ukončíte …