Nerovnoměrná dostupnost internetu ztěžuje digitalizaci bankovnictví

Internetové pokrytí českých domácností se významně liší podle bohatství jednotlivých krajů. Zatímco v Praze je připojeno více než 83 % domácností, v Olomouckém a Libereckém kraji jich není ani 73 %. Analýza Expobank CZ vycházející z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukázala, že horší přístup k internetu mají lidé v krajích s nejnižším HDP (hrubý domácí produkt – pozn. red.) na obyvatele.
Pokud v místě není žádné nebo kvalitní připojení k internetu, jsou zákazníci odkázáni na jiné druhy připojení typu Wi-Fi, které však přináší nejen menší stabilitu, ale také vyšší vstupní náklady a komplikace při realizaci. Foto: Pixabay

Pro Českou republiku pozitivně nevyznívá ani mezievropské srovnání. Průměrná vybavenost domácností připojením k internetu je v EU významně vyšší – na úrovni 87 %. Rozdílná dostupnost internetového připojení škodí všeobecnému trendu rozšiřování digitálních služeb u nás, a to včetně bankovnictví. Zatímco v dalších vyspělých zemích trend digitalizace sílí, Česká republika za jejími lídry zaostává kvůli místy nedostatečné dostupnosti internetu.

Podle dat ČSÚ bylo v roce 2017 připojeno k internetu 77,9 % domácností. Pro většinu obyvatel České republiky je tak internet běžnou součástí života. Ještě v roce 2007 mělo přitom připojení k internetu pouze 35 % domácností, za sledovaných deset let se tak tento podíl více než zdvojnásobil. Stále se však při srovnání jednotlivých krajů značně liší podíl domácností s připojením k internetu.

A pokud jsou domácnosti na venkově k internetu připojeny, mají jej zhruba o dvacet procent dražší, než obyvatelé české metropole, jak vyplynulo z průzkumu společnosti AIM, který se na přelomu let 2017-2018 uskutečnil mezi 1500 respondenty.

Čím chudší kraj, tím nižší dostupnost

Analýza Expobank CZ zjistila, že nejvíce domácností je k internetu připojeno v regionech, které zároveň vykazují nejvyšší HDP na obyvatele. „Existuje korelace mezi mírou domácností připojených k internetu a bohatstvím krajů vyjádřeným podílem HDP na jednoho obyvatele. V Praze, Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji se podíl domácností připojených k internetu pohybuje okolo 80 %. Nejlépe je na tom hlavní město s 83,2 % připojených domácností,“ uvádí Kateřina Petko, ředitelka marketingu a komunikace Expobank CZ.

PSALI JSME:
Nejméně platí za internet obyvatelé hlavního města, nejdražší je na venkově

Platí to také obráceně. Tři ze čtyř nejchudších krajů, tedy Ústecký, Liberecký a Olomoucký, jsou na tom s internetovým připojením nejhůře. Dostupnost internetu se v těchto krajích pohybuje pod úrovní 73 %. „Výjimkou je kraj Karlovarský. Přestože vykazuje nejnižší podíl HDP, pokrytí tamních domácností internetem je páté nejlepší u nás, a to těsně pod hranicí 80 %,“ odhaluje překvapivý poznatek Petko.

Rezervy spojené s nerovnoměrným přístupem k internetu jsou ale stále jednou z největších překážek. „Výraznějšímu rozvoji digitálního bankovnictví v České republice brání několik faktorů. Rozdílná dostupnost internetu v domácnostech napříč kraji je jedním z nich,“ říká Petko.

„Přestože české firmy dnes vytvoří třetinu tržeb na internetu, stále existují odlehlá místa, kam se zavedení rychlého internetu zatím neplánuje. Přitom internetová přípojka patří k takřka samozřejmému vybavení českých domácností i firem. Pokud v místě není žádné nebo kvalitní připojení k internetu, jsou zákazníci odkázáni na jiné druhy připojení typu Wi-Fi, které však přináší nejen menší stabilitu, ale také vyšší vstupní náklady a komplikace při realizaci,“ uzavírá Jakub Jánský ze společnosti AIM.

PSALI JSME:
Podpora podnikatelů na venkově bude pokračovat i letos

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Měsíční úspory Čechů rostou

Jak byste si počínali, kdyby se vám navýšil měsíční příjem o 20 000 korun? Pakliže byste většinu peněz uspořili a vložili je na účet penzijního spoření, resp. na stavební spoření či depozitní účet v bance, a zároveň …

Nízké úrokové sazby ničí důchodové systémy

Průběžné důchodové systémy se dlouhá léta jevily jako méně efektivní než fondové systémy. Extrémně nízké úrokové sazby to však mění. Důchodové fondy v mnohých případech snižují kupní sílu úspor. Lidé by se při …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru