Nerovnoměrná dostupnost internetu ztěžuje digitalizaci bankovnictví

Internetové pokrytí českých domácností se významně liší podle bohatství jednotlivých krajů. Zatímco v Praze je připojeno více než 83 % domácností, v Olomouckém a Libereckém kraji jich není ani 73 %. Analýza Expobank CZ vycházející z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukázala, že horší přístup k internetu mají lidé v krajích s nejnižším HDP (hrubý domácí produkt – pozn. red.) na obyvatele.
Pokud v místě není žádné nebo kvalitní připojení k internetu, jsou zákazníci odkázáni na jiné druhy připojení typu Wi-Fi, které však přináší nejen menší stabilitu, ale také vyšší vstupní náklady a komplikace při realizaci. Foto: Pixabay

Pro Českou republiku pozitivně nevyznívá ani mezievropské srovnání. Průměrná vybavenost domácností připojením k internetu je v EU významně vyšší – na úrovni 87 %. Rozdílná dostupnost internetového připojení škodí všeobecnému trendu rozšiřování digitálních služeb u nás, a to včetně bankovnictví. Zatímco v dalších vyspělých zemích trend digitalizace sílí, Česká republika za jejími lídry zaostává kvůli místy nedostatečné dostupnosti internetu.

Podle dat ČSÚ bylo v roce 2017 připojeno k internetu 77,9 % domácností. Pro většinu obyvatel České republiky je tak internet běžnou součástí života. Ještě v roce 2007 mělo přitom připojení k internetu pouze 35 % domácností, za sledovaných deset let se tak tento podíl více než zdvojnásobil. Stále se však při srovnání jednotlivých krajů značně liší podíl domácností s připojením k internetu.

A pokud jsou domácnosti na venkově k internetu připojeny, mají jej zhruba o dvacet procent dražší, než obyvatelé české metropole, jak vyplynulo z průzkumu společnosti AIM, který se na přelomu let 2017-2018 uskutečnil mezi 1500 respondenty.

Čím chudší kraj, tím nižší dostupnost

Analýza Expobank CZ zjistila, že nejvíce domácností je k internetu připojeno v regionech, které zároveň vykazují nejvyšší HDP na obyvatele. „Existuje korelace mezi mírou domácností připojených k internetu a bohatstvím krajů vyjádřeným podílem HDP na jednoho obyvatele. V Praze, Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji se podíl domácností připojených k internetu pohybuje okolo 80 %. Nejlépe je na tom hlavní město s 83,2 % připojených domácností,“ uvádí Kateřina Petko, ředitelka marketingu a komunikace Expobank CZ.

PSALI JSME:
Nejméně platí za internet obyvatelé hlavního města, nejdražší je na venkově

Platí to také obráceně. Tři ze čtyř nejchudších krajů, tedy Ústecký, Liberecký a Olomoucký, jsou na tom s internetovým připojením nejhůře. Dostupnost internetu se v těchto krajích pohybuje pod úrovní 73 %. „Výjimkou je kraj Karlovarský. Přestože vykazuje nejnižší podíl HDP, pokrytí tamních domácností internetem je páté nejlepší u nás, a to těsně pod hranicí 80 %,“ odhaluje překvapivý poznatek Petko.

Rezervy spojené s nerovnoměrným přístupem k internetu jsou ale stále jednou z největších překážek. „Výraznějšímu rozvoji digitálního bankovnictví v České republice brání několik faktorů. Rozdílná dostupnost internetu v domácnostech napříč kraji je jedním z nich,“ říká Petko.

„Přestože české firmy dnes vytvoří třetinu tržeb na internetu, stále existují odlehlá místa, kam se zavedení rychlého internetu zatím neplánuje. Přitom internetová přípojka patří k takřka samozřejmému vybavení českých domácností i firem. Pokud v místě není žádné nebo kvalitní připojení k internetu, jsou zákazníci odkázáni na jiné druhy připojení typu Wi-Fi, které však přináší nejen menší stabilitu, ale také vyšší vstupní náklady a komplikace při realizaci,“ uzavírá Jakub Jánský ze společnosti AIM.

PSALI JSME:
Podpora podnikatelů na venkově bude pokračovat i letos

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB