Netradiční výstavy: Ocelová krása nebo rozverní animáci?

Geniální podnikatelský záměr, umělecké touha po recyklaci nebo nedostatek skladovacích prostor? Ať tak, či onak, šrot nemohl najít lepší uplatnění. Galerie ocelových figurín v centru Prahy nebo velkolepá výstava nejznámějšího animačního studia světa Pixar drtí klasické výstavy. Ještě hledáte, kam vyrazit s dětmi?
Nejsložitější na výrobu jsou určitě všechna auta. Mají mnoho komponentů a mnohé z nich se vyrábějí déle než jeden rok. Foto: FAEI.cz

Naši sousedé z Polska se šrotem dokázali téměř zázrak. Zakladatelem projektu a iniciátorem úspěšné recyklace je totiž polský umělec a řemeslník Mariusz Jose Olejnik. K výrobě jedinečných kovových uměleckých děl inspiroval i další umělce. Práce se šrotem je časově i fyzicky náročná, ale výsledek stojí za to.

Šrot nejen do starého železa

Na Václavském náměstí v Praze najdete plejádu ocelových figurín, rychlých strojů, pohádkových postaviček, originálních dekorací. Užasnete nad precizností exponátů. „Šrot pochází z různých zemí, záleží, kde se daný exponát vyrábí. Nejčastěji jde o Polsko a jedno konkrétní vrakoviště,“ říká Andrej Bartík, koordinátor výstavy Galerie ocelových figurín v Praze.

U kasy vás přivítá Spielbergův E. T. mimozemšťan, který jako by tomu filmovému z oka vypadl. Na dvou patrech výstavy se vám představí třeba filmové postavy ze studia Marvel nebo hrdinové Hvězdných válek. A potěžkat si můžete i světelný meč.

První patro je věnováno zejména ladným křivkám sportovních vozů či motorek. Na každém kroku ale potkáte veselé Mimoně z filmu Já, padouch, nešiky Pata a Mata, Shreka s jeho ženou a kamarády. A pokud chcete zahlédnout i vetřelce, pak hledejte pod stolem… Výstava vás rozhodně přesvědčí, že ani šrot do starého železa nepatří.

A že často jde o pompézní a velkolepá díla, svědčí i jejich velikost či délka zpracování. „Nejtěžší exponát je robot u vstupu do Galerie, který váží 1,5 tuny. Nejmenší a zároveň nejlehčí exponát je malá motorka. Nejsložitější na výrobu jsou určitě všechna auta. Mají mnoho komponentů a mnohé z nich se vyrábějí déle než jeden rok,“ dodává Bartík. Výstavu můžete v Praze navštívit až do ledna 2020, pak se ocelové krásky přesunou do Berlína či Amsterdamu. Tak si ji rozhodně nenechte ujít.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Animáci nejen pro děti

Kdo by neznal filmy, jako jsou Toy Story (Příběh hraček), Auta, Příšerky s.r.o., Hledá se Nemo či Úžasňákovi? Vše v roce 1995 odstartovaly animované filmové hračky – kovboj Woody a Buzz Rakeťák. Studio Pixar je zkrátka synonymem umění a špičkové technologie. Jeho filmová revoluce položila základ dnešním animovaným hollywoodským filmům.

Výstava nabízí jedinečný vhled do tvůrčího světa Pixaru. Originální kresby, skici, koláže, plastiky, storyboardy, komiksy či videomateriály vás vtáhnout do světa fantazie. „Jde o licencovanou výstavu s výstavním konceptem Pixaru. Byli jsme trochu limitováni, co se nápadů týče, ale i tak se nám podařilo prosadit prvky, které jinde nebyly jako například obří kostky, balon nebo další,“ říkají pořadatelé z Art Movement.

Nepřehlédnutelným hřebem výstavy je otáčivý kolotoč. Nebylo by na něm nic zvláštního. Až do té doby, než se postavičky dají do pohybu. A v zápětí se před vašimi zraky rozehraje animovaný film. Statické postavy se totiž mění v pohybující se příběh. A nestačíte se ani divit, jak se z nich stala „živá“ hmota.

„Nebylo vůbec jednoduché výstavu do Česka dostat. Je za tím pět let vyjednávání, hledání prostoru. V Praze totiž chybí prostor pro velké putovní výstavy tohoto typu. Jsme moc rádi, že se nám podařilo vytrvat a Pixary do Prahy přivézt,“ uvádějí pořadatelé k výstavě, která v Praze končí koncem letošního května.

PSALI JSME:
Made in Czechoslovakia: Úspěchy střídaly propadáky

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Rozpačitý návrat k normálu

Od včerejšího rána rockové rádio optimisticky hlásilo, že „tento den se zapíše do historie, jako první den, kdy jsme mohli sundat roušky“. Přesněji řečeno na ulici, v hromadné dopravě zatím ne, ale na ulici už ano. …

Ani nejsmutnějším věcem se nevyhneme

Snažíme si to nepřipouštět, ale přesto to na většinu z nás nevyhnutelně čeká. Být u smrti milované osoby a v rozrušení se umět postarat o nezbytné poslední záležitosti, na to člověk snad ani nemůže být dostatečně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru