
„Takováto úroveň míry nezaměstnanosti je až překvapivě nízká,“ říká hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Podle něj jde o skutečně o nečekaně příznivý výsledek a navíc jde o suverénně nejnižší hodnotu v celé EU.
Kovanda upozorňuje na to, že zvláště markantní byl v květnu nárůst míry nezaměstnanosti v příhraničních okresech Sokolova, Chebu či Karlových Varů. „Jde o okresy vyhledávané lázeňskými hosty nejen z Německa, kteří za normálních okolností hojně navštěvují léčebná či relaxační zařízení v Karlových Varech, Mariánských lázních nebo Františkových lázních,“ vysvětluje.
„V dalších měsících je ale třeba počítat se vzestupem míry nezaměstnanosti,“ upozorňuje ekonom: „V létě nejprve k úrovni pěti až šesti procent a v podzimních měsících pak ještě výše, v příštím roce pak potenciálně až k úrovni kolem deseti procent.“
„Růst nezaměstnanosti je spíše odložený a plně se projeví, až doběhnou všechny formy státní podpory,“ domnívá se Jacek Kowalak, generální ředitel české pobočky společnosti Randstad. Firmy se podle něj ve většině případů navracejí k normálu, ale rozhodně nejedou na sto procent.
„Největší dopady mělo propouštění zatím jednak na HoReCa byznys (hotely, restaurace – pozn. red.) a pak také na lidi v administrativě, HR a marketingových odděleních firem,“ říká Kowalak a dodává: „Z našeho průzkumu mezi kandidáty víme, že v průměru k propouštění již sáhla čtvrtina firem, u více než třetiny výrobních firem byla část zaměstnanců dosud tzv. na překážkách.“
František Boudný, ředitel personální agentury Předvýběr.cz očekává, že situace na trhu práce se za dalších tři až pět měsíců stabilizuje: „První měsíc od vyhlášení nouzového stavu zájem o nové zaměstnance drasticky klesl – až o 70 %. Od druhé poloviny května se polovina z těch zaměstnavatelů, kteří nábor zabrzdili, už zase vrátila k hledání lidí. Největší zájem je o IT specialisty, techniky a stavbyvedoucí.“