Neznáte číslo účtu příjemce platby? Nově prý bude stačit telefon

Letos v létě začne testování, a pokud neodhalí nějaký zásadní problém, už od příštího roku by lidé mohli posílat peníze nikoliv podle čísla bankovního účtu, ale podle telefonního čísla. Česká bankovní asociace (ČBA) a Česká národní banka (ČNB) informovaly, že spolupracují na projektu tzv. plateb na kontakt, které zjednoduší posílání peněz mezi lidmi.
Neznáte číslo účtu příjemce platby? Nově bude stačit jeho telefonní číslo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Namísto čísla účtu v internetovém či mobilním bankovnictví bude stačit zadat mobilní číslo příjemce platby, uvedly instituce. Člen Bankovní rady ČNB Oldřich Dědek, uvedl, že „podobné služby již fungují v zahraničí, kde jsme se inspirovali – například v USA, Lotyšsku nebo na Slovensku“.

„Předpokládáme, že službu budeme moci spustit od nového roku, pokud testování neodhalí nečekané komplikace a budou připraveny i jednotlivé banky, které se na projektu podílejí. Začínáme s mobilními čísly, ale do budoucna by se systém mohl rozšířit i o další možné kontakty pro párování s číslem účtu, jako například o e-mailové adresy,“ sdělil Dědek.

Provedení platby i bez znalosti čísla účtu příjemce bude možné díky registru čísel účtů spárovaných s mobilními čísly jejich majitelů. Banka odesílatele se po zadání platby s registrem spojí a na základě telefonního čísla příjemce získá číslo jeho bankovního účtu, na který poté platbu odešle. Do realizace projektu se podle ČBA zatím přihlásilo devět bank.

Testování funkcí nového systému, jak informovala bankovní asociace, bude spuštěno v letních měsících letošního roku. Systém bude fungovat díky ČNB, která povede registr s nahlášenými páry telefonních čísel a čísel účtů. Systém tak na základě dotazu ze strany banky plátce zjistí, zda je telefonní číslo v registru uvedeno, a tázající se bance sdělí odpovídající číslo účtu příjemce.

„Kopírováním nebo přepisováním čísla účtu často dochází na straně klientů k chybám. V lepším případě chybně zadané číslo účtu neexistuje, což umí banky odhalit. Bohužel se ale stává, že peníze dorazí na úplně cizí konto. Od plateb na kontakt si vedle většího pohodlí pro klienty slibujeme méně takových omylů a další urychlení platebního styku,“ řekl Tomáš Hládek, expert ČBA pro platební styk.

Platby na kontakt jsou další významnou inovací v platebním styku z poslední doby. Stále větší oblibu si u klientů českých bank získávají okamžité platby, které se na trhu poprvé objevily v roce 2018 a které v současné době svým klientům nabízí již 12 bank. Je přinejmenším zarážející, že ČNB po takové době až dosud neumožňuje okamžité platby. Že by inspirace pro nového guvernéra Aleše Michla?

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB