Poslali jsme omylem peníze na cizí účet!

Poradna

Může se to stát každému. Posíláme platbu ze svého účtu a zrovna v tu chvíli pospícháme, takže si nezkontrolujeme pečlivě údaje. Jako z udělání se spleteme, byť jen v jednom čísle, a platba putuje na účet někoho úplně jiného, než jsme zamýšleli. Máme se loučit s penězi, nebo není všechno ztraceno?

I zaslání peněz na cizí účet se dá řešit. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Banky radí, že prvním krokem by mělo být kontaktování neoprávněného příjemce. Což má sice logiku, ale v praxi jeho totožnost málokdy známe. A pokud jsme se naštěstí spletli tak, že jsme peníze zaslali omylem někomu známému, asi nebude velký problém s jejich vrácením. Štěstí nám rovněž přeje, pokud jsme poslali peníze na neexistující účet, pak se totiž peníze vracejí zpět automaticky.

Může se také stát, že jsme nastavili dobu splatnosti v řádu několika dní, pak je samozřejmě možné platbu stornovat. V internetovém bankovnictví obvykle ještě pár minut před dobou splatnosti, na pobočce do konce pracovní doby před dnem splatnosti. Jakmile však jsou peníze odeslány, tedy v den splatnosti, transakci zastavit nelze. Podle platné legislativy banky nejsou oprávněny na klientem chybně zadanou platbu vyslat žádost o storno.

Obracíme se tedy na finanční ústav, kde máme účet, a žádáme o jméno majitele účtu, kam jsme nedopatřením zaslali peníze. Neměli bychom být překvapeni, když banka projeví méně zájmu, než bychom čekali. Je totiž v poněkud choulostivém postavení instituce hájící bankovní tajemství a navíc je správcem osobních údajů svých klientů. Na druhou stranu však bude chtít tento problém vyřešit, nejen kvůli spokojenosti chybujícího klienta, ale i proto, že ponechat si takto neoprávněně získané peníze znamená pro příjemce spáchání trestného činu.

Musíme se připravit, že s údaji bude banka váhat několik dní, protože je možné, že si příjemce platby od neznámého odesilatele všimne a částku vrátí nebo sám kontaktuje banku. Pokud se tak nestane, asi maximum, čeho v bance či spořitelně dosáhneme, je získání údajů neoprávněného příjemce a zaslání výzvy k navrácení peněz. Tato služba je obvykle zpoplatněna v řádu stokorun. Víc se finanční ústav nebude chtít angažovat, protože samotná jednání o vrácení chybně zadané platby jsou na klientovi, který ji zadal.

V případě, že neoprávněný příjemce peněz nereaguje na žádnou výzvu, nezbývá, než uvažovat o právních krocích. Zákon je jednoznačně na straně popleteného odesílatele peněz. Vědomé ponechání si peněz, které někomu přišly na účet omylem, je totiž trestný čin a neoprávněnému příjemci platby může hrozit až trestní oznámení a následně vymáhání platby prostřednictvím soudu.

Všechna jednání je třeba stihnout v průběhu doby, která je uvedena ve všeobecných obchodních podmínkách. Obvykle se jedná o lhůtu kolem jednoho roku.

Takže základní rada zní: nespěchat při vyplňování bankovních příkazů a kontrolovat si účty, včetně příchozích plateb.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.