Nová odpadová legislativa přinese citelné zdražení pro podnikatele

Kolem nové odpadové legislativy, kterou nyní projednává vláda, se množí stále více otazníků. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) varuje, že novelizace přináší zásadní zdražení pro podnikatele a složitější povinnosti, avšak požadovanou recyklaci nepodporuje. Na nedostatky v zákoně poukazuje také Svaz průmyslu a dopravy ČR, Česká asociace odpadového hospodářství, Teplárenské sdružení i ekologové.
Navrhované zákony obsahují řadu dalších požadavků nad rámec nové evropské legislativy a znamenají další zbytečnou a poměrně významnou ekonomickou zátěž na podnikatele. Foto: Depositphotos.com

Zákon počítá s možností slev u obcí, pokud budou plnit vysoké požadavky na třídění odpadů. Naopak firmy na možné slevy nemají nárok, a to ani přes fakt, že stát chce prosadit přísnější nastavení o pět let dříve, než požaduje EU. Stát chce podnikatelům navíc zdražit nejen komunální odpady, ale nová omezení a zdražení se mají nad rámec unijních požadavků týkat i průmyslových odpadů.

To hlavní, co je nové odpadové legislativě vyčítáno, je skutečnost, že ačkoliv má zajistit splnění recyklačních cílů nových evropských směrnic, neobsahuje prakticky žádné nástroje na podporu recyklace.

„Nové české zákony reálnou podporu recyklace neobsahují. Jsou velmi důsledně nastaveny na splnění cíle odklonu odpadů ze skládek, dokonce ještě o pět let dříve, a tedy přísněji, než stanovuje směrnice EU – již k roku 2030. Pro obce, města i firmy jde o výrazně dražší řešení, o kterém rozhodlo ministerstvo životního prostředí,“ říká Věroslav Sobotka, manažer pro legislativu AMSP.

EU stanovila dva základní cíle, které spolu velmi úzce souvisejí a oba provázala k roku 2035. Za prvé se k tomuto datu má omezit skládkování komunálních odpadů na deset procent a zároveň se mají odkloněné komunální odpady přesunout co nejvíce na recyklaci. Členské státy mají v roce 2035 recyklovat minimálně 65 % komunálních odpadů. EU stanovuje tyto cíle a doplňuje k nim, že smyslem nové legislativy nemá být přesun odpadů ze skládek do kapacit nových spaloven (ZEVO), ale právě do potřebné recyklace.

Logickým důvodem je fakt, že Unie potřebuje výrazně odpovědnější systém nakládání se surovinami. A právě odpady chce nová unijní legislativa vnímat zejména jako zdroje surovin pro další výrobu. Nové odvětví může znamenat skutečně velké množství pracovních míst a rozvoj řady moderních technologií.

Navrhované zákony obsahují i řadu dalších požadavků nad rámec nové evropské legislativy (tzv. gold-plating). Tyto požadavky přitom znamenají další zbytečnou a poměrně významnou ekonomickou zátěž na podnikatele. Smutným faktem je také to, že nová legislativa je skoro třikrát obsáhlejší a méně přehledná než ta dosavadní a přináší s sebou i řadu nových administrativních povinností. To v součtu pro podnikatele rozhodně nejsou dobré zprávy.

PSALI JSME:
V Ostravě otestovali novou ekologickou produkci energií a paliv

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Tržby obchodníků zpomalily tempo růstu

Rostoucí náklady na nájemné, energie a mzdy nutí obchodníky zdražovat zboží a služby. V ekonomice si můžeme všimnout dynamického růstu cenové hladiny, což má přímý vliv na vývoj tržeb.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru