Nové byty se letos v Praze a jižních Čechách staví hlavně v bytových domech

Analýza
Nedostatek stavebních pozemků a jejich vysoká cena stojí za tím, že se v hlavním městě staví nové byty většinou v rámci větších rezidenčních domů. V ostatních krajích přitom převažuje výstavba rodinných domů. Jedinou letošní výjimku představuje Jihočeský kraj, kde Český statistický úřad (ČSÚ) za první pololetí letošního roku eviduje více zahájených nových bytů v bytových domech.
Výstavba bytových domů bude v Praze kvůli nedostatku volných stavebních ploch a preferenci rozsáhlejší bytové výstavby vždy dominantní. Ilustrační foto: Central Group

Tento rozdíl mezi Prahou a ostatními kraji je pochopitelný. Stavební pozemky jsou v hlavním městě výrazně dražší než jinde, vyšší pořizovací cena pak u bytového domu s více byty lépe rozloží mezi více kupujících. Také platný územní plán hlavního města upřednostňuje větší rezidenční výstavbu před individuální stavbou domů s jednotkami bytů.

Stavební firmy začaly v Praze během prvního pololetí letošního roku podle ČSÚ stavět celkem 2578 nových bytů, z čehož 2348 připadalo na bytové domy. Jen 230 bytů začalo vznikat v rodinném domě. Všude jinde s výjimkou Jihočeského a Libereckého kraje, se staví více rodinné domy.

Nejvíce nových bytů se začalo za prvních šest měsíců letošního roku stavět ve Středočeském kraji, celkem 3157. Z toho 2312 připadalo na rodinné domy a 835 bytů začalo vznikat v rámci většího bytového domu.

V obcích v okolí Prahy je více volného místa a také pozemky jsou tam o poznání levnější. Vlastní dům zde proto volí i rodiny, které by si dříve pořídily nový byt přímo v Praze. Přetrvávající slabá nabídka a neustále rostoucí ceny pražských nových bytů je ale vyhnaly za hranice hlavního města.

Zahájené nové byty v jednotlivých krajích v 1. pololetí 2021

Kraj Rodinné domy Bytové domy
Praha 230 2348
Středočeský 2312 835
Jihočeský 650 1019
Plzeňský 746 204
Karlovarský 248 28
Ústecký 521 73
Liberecký 363 379
Královéhradecký 542 185
Pardubický 585 353
Vysočina 603 145
Jihomoravský 1345 856
Olomoucký 471 178
Zlínský 473 232
Moravskoslezský 1070 134

Zdroj: ČSÚ

Největší převahu nové bytové výstavby v rodinných domech eviduje letos ČSÚ v Moravskoslezském kraji, kde na 1070 nových bytů zahájených v rodinných domech připadá 134 bytů zahájených v bytových domech.

Výrazný nepoměr je také v Ústeckém kraji (521 zahájených bytů v rodinných domech oproti 73 bytům v bytových domech) a Karlovarském kraji (248 zahájených bytů v rodinných domech oproti 28 bytům v bytových domech).

Z regionálního trendu se kromě Jihočeského kraje vymyká už jen Liberecký kraj, kde je poměr mezi rodinnými a bytovými domy v podstatě vyrovnaný. Zde však statistiku ovlivňuje hlavně aktuální výstavba několika horských apartmánových komplexů.

Výstavba bytových domů bude v Praze kvůli nedostatku volných stavebních ploch a preferenci rozsáhlejší bytové výstavby vždy dominantní. Naopak v menších městech a obcích budou lidé vždy preferovat výstavbu vlastního rodinného domu. Levnější pozemky je k tomu přímo pobízí, nehledě na to, že s nimi počítají i obecní územní plány.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V Praze je na výběr nejméně bytů v novodobé historii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB