
Nové byty s průměrnou cenou pod 100 tisíc korun za metr čtvereční se ještě před dvěma lety nabízely ve čtyřech městských obvodech. Nejdostupnější bydlení měla Praha 4, následovaná Prahou 9 a Prahou 10. Pod magickou hranici se vešla i Praha 3. Letos ji překročily všechny městské obvody. Ve srovnání s rokem 2018 je celkový pražský průměr ceníkových cen o 13 procent vyšší, nyní činí 112 tisíc korun za metr čtvereční.
Největším „cenovým skokanem“ je Praha 4, která je s více než 132 tisíci obyvateli nejlidnatějším pražským obvodem a bývala i tím nejlevnějším. Nabízené byty tu zdražily nejmarkantněji, z 84 tisíc na 106 tisíc korun, tedy o 26 procent.
Stojí za tím zejména luxusnější projekty, které se dostaly na trh. Druhým a třetím nejrychleji zdražujícím obvodem byla Praha 9 a 10, kde byl nárůst shodně 19 procent. Naopak v centru (Praha 1 a 2) za poslední dva roky nové bydlení v průměru zlevnilo, konkrétně o 13, respektive deset procent.
Od roku 2018 se celkový pražský průměr prodejních cen zvýšil o 15 procent na nynějších 108 tisíc korun za metr čtvereční. Ceny rostly ve všech městských obvodech s výjimkou Prahy 1 a 2. V Praze 1 byl pokles dokonce více než třetinový.
Jedinou lokalitou hlavního města, kde se ceny ještě drží pod sto tisíci za metr čtvereční, je Praha 9. Důvodem je hlavně vysoký počet nově povolených jednotek. Čtvrtina všech zahájených bytů v bytových domech za posledních pět let v Praze spadá právě do tohoto obvodu. Díky tomu je zde větší konkurence mezi projekty, což pomáhá držet ceny bytů níže.
Tradičně nejdražší bydlení zůstalo v centru. Cena za metr čtvereční ve druhém čtvrtletí 2020 dosahovala v Praze 1 v nabídkách průměrně 187 tisíc korun. To je bezmála dvojnásobek toho, kolik v průměru stojí byt v cenově nejdostupnějším obvodě, tedy v Praze 9. Ještě před dvěma lety byl ale rozdíl nejdražšího a nejlevnějšího obvodu, tedy Prahy 1 oproti Praze 4, více než 2,5násobný. Dochází tak k přibližování cen bydlení mezi jednotlivými pražskými lokalitami.