Je to nejen o půl roku více, než ve stejném čtvrtletí loňského roku, ale navíc je to i nejdelší doba nutná k vydělávání na koupi nového bytu za poslední dva roky.
Průměrná mzda v Praze v letošním prvním čtvrtletí klesla, zatímco ceny nových prodaných bytů mírně rostly. To zákonitě vedlo k tomu, že se prodloužila doba, po kterou musí Pražané vydělávat na nový byt,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Tento nepříznivý trend, kdy si Pražané budou vydělávat na koupi bytu stále delší dobu, se s největší pravděpodobností bude v následujících měsících ještě zvyšovat.
„Odhaduji, že ta doba se bude prodlužovat. Není totiž reálné očekávat výraznější zlevnění nových bytů v nejbližší době. Naopak lze předpokládat, že s ohledem na ekonomickou situaci mnoha firem se mzdy budou dále snižovat. Každopádně růst mezd nyní ve většině odvětví skončil, což negativně ovlivní i dostupnost vlastního bydlení,“ domnívá se Korec.
Jinou metodu, než kterou použil Ekospol, nabízí portál Numbeo.com. Ten srovnává náklady na pořízení stejně velkého bytu ve vybraných městech ve vztahu k úrovni příjmů v daném místě. Zjednodušeně řečeno, pracuje s kupní sílou místních lidí. Na webu lze porovnat mimo jiné poměr ceny stejně velkého bytu k příjmu domácnosti, čili kolik let na takový byt domácnost vydělává.
České hlavní město v tomto srovnání vychází velmi tristně. Zatímco v Praze vydělává domácnost se středním příjmem na 90metrový byt přes 17 let, v hlavních městech sousedních států je to o poznání méně: V Berlíně 10,56 let, ve Varšavě 11,94, v Bratislavě 12,83 a ve Vídni 13,30.
https://www.numbeo.com/property-investment/rankings_by_country.jsp
1 – Saudská arábie s 3 ročním platem
2 – usa s 3,5 ročním platem
3 – Puerto rico s 3,5 ročním platem
……
79 – česká republika s 15,4 ročním platem