Pražané si na nový 55metrový byt vydělají za 11,3 roku. Je to nejdéle za poslední dva roky

Lidé v hlavním městě si vydělají na nový byt o rozloze 55 metrů čtverečních zhruba za 11,3 roku. Ukazuje to srovnání průměrných mezd v Praze v 1. čtvrtletí a průměrných cen prodávaných bytů. Vyplývá to ze statistik společnosti Ekospol, která pražský rezidenční trh monitoruje už více než 13 let, a dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Pražané si na nový 55metrový byt vydělají za 11,3 roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Je to nejen o půl roku více, než ve stejném čtvrtletí loňského roku, ale navíc je to i nejdelší doba nutná k vydělávání na koupi nového bytu za poslední dva roky.

Průměrná mzda v Praze v letošním prvním čtvrtletí klesla, zatímco ceny nových prodaných bytů mírně rostly. To zákonitě vedlo k tomu, že se prodloužila doba, po kterou musí Pražané vydělávat na nový byt,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Tento nepříznivý trend, kdy si Pražané budou vydělávat na koupi bytu stále delší dobu, se s největší pravděpodobností bude v následujících měsících ještě zvyšovat.

„Odhaduji, že ta doba se bude prodlužovat. Není totiž reálné očekávat výraznější zlevnění nových bytů v nejbližší době. Naopak lze předpokládat, že s ohledem na ekonomickou situaci mnoha firem se mzdy budou dále snižovat. Každopádně růst mezd nyní ve většině odvětví skončil, což negativně ovlivní i dostupnost vlastního bydlení,“ domnívá se Korec.

Jinou metodu, než kterou použil Ekospol, nabízí portál Numbeo.com. Ten srovnává náklady na pořízení stejně velkého bytu ve vybraných městech ve vztahu k úrovni příjmů v daném místě. Zjednodušeně řečeno, pracuje s kupní sílou místních lidí. Na webu lze porovnat mimo jiné poměr ceny stejně velkého bytu k příjmu domácnosti, čili kolik let na takový byt domácnost vydělává.

České hlavní město v tomto srovnání vychází velmi tristně. Zatímco v Praze vydělává domácnost se středním příjmem na 90metrový byt přes 17 let, v hlavních městech sousedních států je to o poznání méně: V Berlíně 10,56 let, ve Varšavě 11,94, v Bratislavě 12,83 a ve Vídni 13,30.

PSALI JSME:
Pražané vydělávají na byt 17 let, déle než v Berlíně nebo Vídni

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.