Pražané si na nový 55metrový byt vydělají za 11,3 roku. Je to nejdéle za poslední dva roky

Lidé v hlavním městě si vydělají na nový byt o rozloze 55 metrů čtverečních zhruba za 11,3 roku. Ukazuje to srovnání průměrných mezd v Praze v 1. čtvrtletí a průměrných cen prodávaných bytů. Vyplývá to ze statistik společnosti Ekospol, která pražský rezidenční trh monitoruje už více než 13 let, a dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Pražané si na nový 55metrový byt vydělají za 11,3 roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Je to nejen o půl roku více, než ve stejném čtvrtletí loňského roku, ale navíc je to i nejdelší doba nutná k vydělávání na koupi nového bytu za poslední dva roky.

Průměrná mzda v Praze v letošním prvním čtvrtletí klesla, zatímco ceny nových prodaných bytů mírně rostly. To zákonitě vedlo k tomu, že se prodloužila doba, po kterou musí Pražané vydělávat na nový byt,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Tento nepříznivý trend, kdy si Pražané budou vydělávat na koupi bytu stále delší dobu, se s největší pravděpodobností bude v následujících měsících ještě zvyšovat.

„Odhaduji, že ta doba se bude prodlužovat. Není totiž reálné očekávat výraznější zlevnění nových bytů v nejbližší době. Naopak lze předpokládat, že s ohledem na ekonomickou situaci mnoha firem se mzdy budou dále snižovat. Každopádně růst mezd nyní ve většině odvětví skončil, což negativně ovlivní i dostupnost vlastního bydlení,“ domnívá se Korec.

Jinou metodu, než kterou použil Ekospol, nabízí portál Numbeo.com. Ten srovnává náklady na pořízení stejně velkého bytu ve vybraných městech ve vztahu k úrovni příjmů v daném místě. Zjednodušeně řečeno, pracuje s kupní sílou místních lidí. Na webu lze porovnat mimo jiné poměr ceny stejně velkého bytu k příjmu domácnosti, čili kolik let na takový byt domácnost vydělává.

České hlavní město v tomto srovnání vychází velmi tristně. Zatímco v Praze vydělává domácnost se středním příjmem na 90metrový byt přes 17 let, v hlavních městech sousedních států je to o poznání méně: V Berlíně 10,56 let, ve Varšavě 11,94, v Bratislavě 12,83 a ve Vídni 13,30.

PSALI JSME:
Pražané vydělávají na byt 17 let, déle než v Berlíně nebo Vídni

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Plánujete doma rekonstrukci? Hlavně neomezujte sousedy

Podle Českého statistického úřadu bylo loni zahájeno téměř pět tisíc rekonstrukcí, a to včetně přístaveb, vestaveb nebo přeměn nebytových prostor na bytové. V meziročním srovnání jde podle statistiků o zhruba …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru