Nové modely škodovky se rodí z hlíny v utajované hale

Obrazem
Poté, co designéři vymyslí novou podobu modelů škodovek digitálně, nastupují automobiloví sochaři. A první modely vytvoří mimo jiné i z hlíny. Kombinují se technické disciplíny a umění. „Řada členů našeho týmu má umělecké vzdělání či jiné umělecké zkušenosti,“ potvrzuje vedoucí designérů Škody Auto Martin Bogner.
Hlínu k vytváření utajovaných nových modelů používají i jiné automobilky, např. německá BMW. Na snímku je řez hliněným modelem vystavený v mnichovském muzeu automobilky. Foto: FAEI.cz

Designová hala v Česaně patří k nejtajnějším pracovištím automobilky. Právě tady vznikají modely budoucích vozů, nebo třeba koncepty pro výstavy.

V případě sériových modelů vlastně v hale vznikají auta ještě roky před tím, než se poprvé objeví na veřejnosti. Když modeláři svou práci na konkrétním voze dokončí, zůstává výsledek jejich práce tajný ještě zhruba další dva roky.

Foto: Škoda Auto

„Fyzické modely jsou pro nás stále nesmírně důležité. Dotyk lidské ruky je totiž v tomto případě nenahraditelný. U modelů ladíme detaily, které nám v digitální podobě mohou uniknout,“ říká Bogner.

Hlína a frézy

Přípravu fyzických modelů vede Vlastimil Pažout, který zastřešuje činnosti tří studií: Exteriéru, interiéru a komponentů.

Foto: Škoda Auto

Studio exteriéru je největším pracovištěm stavby modelů, do jeho haly se vejde až sedm modelů v měřítku 1:1. Mimochodem, menší modely se v automobilce dělají jen výjimečně, naposledy to byla vize eVoiturette ze série Ikony v novém kabátě.

„U konceptů pro automobilové výstavy i budoucích sériových aut vše ladíme v měřítku 1:1, protože ve zmenšeném měřítku nemusí některé detaily vyniknout,“ vysvětluje Pažout.

Foto: Škoda Auto

Překvapením pro návštěvníka studia mohou být velké frézovací stroje. Ty jsou součástí přerodu auta z digitálního světa do fyzického. Zatímco dřív modeláři „plácali“ auta z hlíny skutečně kompletně rukama, dnes základ provede fréza.

Základem konstrukce modelu je ocelový rám dovybavený pěnovými prvky, na tuto základní kostru se nanáší vrstva hlíny. Ta je z pece vyhřátá na 50–60 °C, hlína je v tu chvíli velmi tvárná a krásně se spojuje.

Foto: Škoda Auto

Po vychladnutí na běžnou pokojovou teplotu vytvrdne. To je také jeden z důvodů, proč se modely nedělají kompletně z hlíny. Kromě toho, že by byly extrémně těžké (i tak váží několik tun, pozn. aut.) a drahé, by totiž ve velké hmotě mohla hlína praskat nebo se dokonce bortit.

„Po nanesení základní vrstvy stroj vyfrézuje do hlíny základní tvar, který připravili digitální modeláři ve spolupráci s designéry,“ říká Pažout. Když dostane konstrukce základní obrysy, nastupuje práce modelářů. Pomocí škrabek, nožů, hladítek a dalších nástrojů ladí původní linie, které po prvotním vyfrézování bývají „trochu ostré“.

Foto: Škoda Auto

Výsledek jejich práce je pak zase naskenován a převeden do 3D modelu, se kterým se dá dále pracovat a který se kdykoli dá využít jako základ pro další frézování, případně designové vizualizace a digitální prezentace.

Alternativních designových návrhů totiž při tvorbě vzhledu auta vzniká pro každý vůz několik variant a teprve mezi nimi se volí finální cesta designu.

(S využitím podkladů automobilky Škoda Auto)

PSALI JSME:
High-tech továrna na úpatí Krkonoš

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Šestnáctiletý Bartoš pojede závody formule E

Zeptejte se na sportovce kombinujícího více disciplín a Češi odpoví: Ester Ledecká! Ale fanouškům motosportu na mysli jistě vytane i šestnáctiletý talent Filip Bartoš. Navzdory svému mládí se pohybuje na závodech …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB