Nové vozidlo pro systém protivzdušné obrany

Česká společnost Svos informovala, že ve spolupráci se švédskou firmou Saab dokončila testy modulárního vozidla Mars 4x4 ve verzi S-330, které bude sloužit jako platforma pro mobilní systém protivzdušné obrany nové generace Saabu. Spolupráce obou firem probíhá od roku 2019.
Čtyřkolka z Přelouče bude veřejnosti poprvé představena letos v červnu na vojenském veletrhu Eurosatory v Paříži. Foto: Saab/Svos

Svos a Saab, se dohodli na spolupráci při integraci zbraňového systému RBS 70 NG na české obrněné vozidlo Mars. To bylo v druhé polovině loňského roku převezeno do Švédska k integraci a testování. Systém poté prošel provozním testováním v terénu a později s raketami v ostrém provozu.

Vozidlo Mars pro daný účel nabízí řadu výhod, včetně možnosti individuálního nastavení světlé výšky každého kola zvlášť, aby bylo dosaženo požadované palebné pozice. Mars mimo jiné nabízí největší vnitřní objem ve své třídě a bezprecedentní balistickou a protiminovou ochranu na základě dlouhodobých zkušeností výrobce.

Čtyřkolka z Přelouče bude veřejnosti poprvé představena letos v červnu na vojenském veletrhu Eurosatory v Paříži. Další ukázky vozidla s nainstalovaným systémem protivzdušné obrany RBS 70 NG, včetně ostrých střeleb, jsou plánovány ve Švédsku.

PSALI JSME:
Obrana nás šikanuje. Je to jako Hlava XXII, říká šéf české firmy, která měla armádě dodat obrněnce Perun

Modulární a víceúčelové vozidlo Mars (Multi-role Armored System) je kompletně vyráběno v ČR a hojně využívá komponenty již používané členskými zeměmi NATO. Ve verzi 4×4 má hmotnost 14 tun a je k dispozici v široké škále verzí. Do budoucna se chystá verze 6×6 o hmotnosti 20 tun.

Samostatné švédské protiletadlové komplety RBS 70 NG (Robotsystem 70 Next Generation) má k dispozici česká armáda v boji proti dronům, vrtulníkům a bitevním letadlům. Tento zbraňový systém je určen pro boj proti vzdušným cílům letícím ve výšce do 5 000 metrů a na vzdálenost do osmi kilometrů.

RBS 70 NG má oproti starší verzi RBS 70 řadu výhod, jak napsal web Armádní noviny. Je menší, má nižší hmotnost a je kompaktnější. Příprava pro taktické použití trvá vojákům kratší dobu (30 sekund). Součástí RBS 70NG je i zabudovaný termovizní modul pro noční provoz a ztížené světelné podmínky.

PSALI JSME:
Fiat Tipo 6616 si jen tak nekoupíte

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Evropský automobilový trh na novém minimu

Ani dva roky po začátku pandemie se automobilovém trhu nedaří odrazit ode dna. Dá se hovořit o recesi tohoto odvětví, za kterým ovšem není slabá poptávka, ale přetrvávající problémy s dostupností povětšinou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB