
Pojišťovat se nemusejí znalci, kteří tuto činnost vykonávají jako zaměstnanci, společníci nebo členové znalecké kanceláře.
Naopak samostatně působící znalci nebo znalecké kanceláře musejí prokázat ministerstvu spravedlnosti, že pojištění profesní odpovědnosti mají, do 26. března letošního roku.
Povinnost se logicky vztahuje i na ty, kteří v budoucnu znalecké oprávnění teprve získají.
Doklad o pojištění musejí dodat do 60 dnů od svého zápisu do registru.
Minimální limit takové pojistky je pro jednotlivce dle zákona milion korun, pro kanceláře a ústavy je minimální limit ve výši pěti milionů korun.
Na pojištění dojde v případech, kdy znalci klientovi svou prací způsobí nějakou škodu, například kvůli nechtěné chybě nebo překlepu ve výpočtu. Zde je na místě dodat, že limit plnění na minimální hranici je vhodný jen pro málo rizikové obory, odvětví a specializace, případně pro znalce vykonávající znaleckou činnost příležitostně nebo v malém rozsahu.
Platí, že pojišťovny uhradí plnění jen do výše limitů a veškeré další škody bude muset případný viník platit z vlastní kapsy. Těm, kteří jako znalci působí „na plný úvazek“, lze tak jednoznačně doporučit, aby si limity sjednali vyšší. Obzvlášť, pokud jim pojišťovna vedle odpovědnosti profesní zahrne do pojištění i běžnou odpovědnost za škody způsobené na majetku nebo zdraví.
Cena pojištění dosahuje podle konkrétní varianty a zvoleného limitu řádu jednotek tisíců až desetitisíců korun u větších kanceláří. Pozornost zaslouží věnovat spoluúčasti, která může být vyjádřena pevnou částkou (např. 10 000 Kč) nebo podílem z celkové výše škody (např. 10 %).
Stejně jako běžným klientům můžeme i soudním znalcům doporučit, aby si složitější smlouvy sjednávali s pomocí pojistných odborníků. Kvalitní poradce jim ohlídá podmínky smlouvy včetně možných výluk a postará se o to, aby byla pojistka skutečně nastavena tak, aby vyhovovala jejich potřebám.
Autor je pojistný analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)