Znalci bez pojištění od března u ministerstva spravedlnosti nepochodí

Kvalitnější práce a menší chybovost. To si slibuje ministerstvo spravedlnosti od nového zákona o znalcích, který začal platit od začátku roku 2021. Pro současné znalce to ale znamená výdaje a povinnosti navíc. Jednou z nich je povinné pojištění odpovědnosti s minimálním limitem milion korun.
Počátkem letošního roku vstoupil v platnost nový zákon, který má za cíl minimalizovat následky chybovosti znalců. Ministerstvo spravedlnosti očekává menší chybovost i kvalitnější zpracování. Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti

Zákon má nahradit verzi z roku 1967, která je podle ministerstva zastaralá. V současnosti podle něj znalci vykonávají znalecké posudky a další odbornou činnost pro potřeby soudu, nebo jiných orgánů, institucí a osob.

Podle nových požadavků teď musí znalci složit novou odbornou zkoušku, mít odpovídající materiálně-technické zázemí a přístrojové vybavení pro výkon znalecké činnosti a doložit požadované vzdělání odpovídajícího směru zaměřené na daný obor a odvětví.

„Přijatý zákon je pro justici velmi potřebnou normou, protože v souladu s evropským právem zavádí také nárok na jmenování znalcem a tlumočníkem. To povede k personálnímu zkvalitnění výkonu těchto profesí, jelikož je budou moci vykonávat pouze osoby, které splní určitý minimální standard a jednoznačné kvalifikační požadavky,“ uvedl při představení změn tehdejší ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

Veškerá agenda navíc podle něj přejde právě pod ministerstvo, které do budoucna počítá s elektronizací celého odvětví. Pojištění není povinné, jen pokud znalci vykonávají svou činnost jako zaměstnanci, společníci nebo členové znalecké kanceláře. Dotazy lze zasílat např. elektronickou poštou na adresu [email protected].

Novou zkoušku budou muset složit také stávající znalci, jichž je podle evidence ministerstva v současné době kolem osmi tisíc. Kromě nových znalců musí i oni podat žádost o zápis do seznamu znalců. Na obojí mají pět let. Do té doby budou mít takzvané dočasné znalecké oprávnění. To jim ale po pěti letech zanikne. Proto je třeba, aby i oni splnili nové podmínky a požádali o zápis do seznamů znalců.

Zákon kromě toho zavádí za pochybení znalců až půlmilionovou sankci. I proto bude pro znalce nově platit podmínka povinného pojištění. To musí mít každý znalec sjednané nejpozději do 26. března 2021. Limit pojištění má být úměrný předpokládaným možným újmám podle daného oboru.

PSALI JSME:
Realitní makléři míří kvůli zákonu do pojišťoven. Kde pochodí?

Pojištění znalcům pomůže především v případech, kdy klientovi svou prací způsobí nějakou škodu, ať už kvůli nechtěné chybě či překlepu ve výpočtu.

Ihned po první platbě obdrží znalec od pojišťovny certifikát, který prokazuje sjednané pojištění odpovědnosti. „Tento certifikát pak musí znalci do šedesáti pracovních dnů poslat ministerstvu spravedlnosti. S účinností zákona 1. ledna je to tedy termín 26. března,“ upozorňuje Nela Maťašeje z Direct pojišťovny.

Doklad o uzavření pojištění mají nyní povinnost dodat ministerstvu spravedlnosti jak soudní znalci s minimálním limitem pojistného plnění milion korun, tak znalecké kanceláře a znalecké ústavy, pro které je minimální limit stanoven na pět milionů korun.

PSALI JSME:
Statisícům společností a živnostníků hrozí, že způsobené škody budou muset hradit ze svého

K mylným posudkům a mnoha nedopatřením může docházet v různých oborech a pro ministerstvo spravedlnosti je zásadní, aby poškozený své náhrady vždy plně dosáhl.

„Chybovat je lidské, a to nejen v soukromém životě. Pokud navíc poskytujete specifické, expertní služby, stává se pro vás pojištění profesní odpovědnosti v podstatě nezbytné. Uzákonění této povinnosti pro znaleckou činnost je tedy velmi logické,“ říká obchodní ředitel Slavia pojišťovny Zbyněk Veselý.

V České republice aktuálně působí necelých osm a půl tisíce soudních znalců a nabídka v rámci pojištění jejich profesní odpovědnosti je velmi omezená. Vybrat takové, které bude splňovat všechna očekávání konkrétních soudních znalců, znaleckých kanceláří či ústavů není vůbec jednoduché. Pojištění profesní odpovědnosti znalcům jako předpřipravené balíčky nyní nabízí jen hrstka pojišťoven, které působí na tuzemském trhu.

PSALI JSME:
„Ďábel spočívá v detailech,“ říká předseda České advokátní komory Martin Vychopeň

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Po chodníku by neměli jezdit ani ti nejmenší

Vypadněte, nemáte tu co dělat! To vy se tady pletete! Cyklisté versus chodci je citlivé jarní téma, které letos posílilo lockdownem zahuštěný pohyb lidí na ulicích i v parcích. Chodci a cyklisté se vzájemně považují …

Dopady pandemie: Právní ochrana majetku se zdvojnásobila

Zájem lidí o zajištění právní ochrany svého majetku se v koronavirové pandemii více než zdvojnásobil. Změnily se také požadavky klientů. Zatímco před pandemií se chtěli především vyvarovat majetkovým ztrátám v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru