Novinky v osobních financích: Bankovní linka pomoci s očkováním pro seniory

Přinášíme výběr ze zpráv bank a finančních institucí za druhou polovinu ledna, které se týkají osobních financí. Ocenili jsme v redakci, že Česká spořitelna spustila linku pro seniory starší 80 let a nabídla jim pomoc s registrací na očkování proti koronaviru. Během prvních 24 hodin od spuštění prý na seniorskou linku zavolalo více než dvě stě lidí. Spořka má téměř 90 tisíc klientů, jimž je 80 a více let.
Česká spořitelna spustila linku pro seniory a nabídla jim pomoc s registrací na očkování proti koronaviru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nabídku pomoci starším klientům si banka úspěšně vyzkoušela už v průběhu jarní pandemie, kdy její poradci byli v telefonickém kontaktu s desítkami tisíc převážně starších klientů, jimž pomáhali s nastavením digitálního bankovnictví, bezhotovostním placením nebo s osobním doručením platebních karet.

Česká spořitelna v lednu oznámila, že všichni klienti, kteří uzavřou novou půjčku nebo si navýší stávající půjčku v době od 11. ledna do 28. února 2021, ji mohou do 30 dnů od podpisu smlouvy kdykoliv vrátit bez úroků a poplatků. O „Půjčku na zkoušku“ si lze snadno zažádat on-line v internetovém či mobilním bankovnictví George, stejně tak na pobočce nebo telefonicky. Klienti si mohou půjčit od dvou tisíc až do výše 2,5 milionu korun.

Česká spořitelna také tento měsíc informovala, že od počátku roku zpřístupnila 460 tisícům svých klientů službu, která jim může výrazně usnadnit život při komunikaci se státem a zároveň urychlit rozvoj e-governmentu v Česku. Podle sdělení banky novou „digitální občanku“ již využily dva tisíce lidí, které se přihlásily do Portálu občana. Během ledna banka aktivuje Bankovní IDentitu 1,8 milionu klientů, kteří ji až dosud využívali výhradně k přihlašování se do internetového bankovnictví George.

ČSOB uvedla, že jako jedna z prvních bank v Česku ukončila testovací provoz tzv. bankovní identity a oficiálně spustila možnost přihlásit se do Portálů státní správy. Aktuálně si klienti banky prostřednictvím ČSOB Identity mohou třeba ověřit platnost svých dokladů, nahlédnout do bodového systému řidiče, vyzvednout e-recept nebo založit datovou schránku. Nová služba se prý bude neustále rozšiřovat a nabízet nové možnosti. Např. ji bude možné využít pro letošní sčítání lidu.

ČSOB, Hypoteční banka a Českomoravská stavební spořitelna společně informovaly, že tuzemské banky a stavební spořitelny loni půjčily na bydlení rekordních 315 miliard korun. Objem poskytnutých hypoték dosáhl dle předpokladu skupiny ČSOB růstu o 38 procent na 250 miliard korun, objem úvěrů ze stavebního spoření vzrostl o 36 procent na 65 miliard. Skupina ČSOB je českou jedničkou v úvěrech na bydlení, loni poskytla půjčky v objemu 86 miliard Kč.

Moneta Money Bank uvedla, že velký zájem o hypotéky, který evidovala na konci třetího kvartálu 2020, nepolevil ani na sklonku roku. Objem sjednaných hypoték činil jen za listopad loňského roku 5,4 miliardy korun. To znamená meziroční nárůst o 364 procenta. Stejně silný byl i prosinec, kdy bankéři Skupiny Moneta schválili hypotéky za 5,3 miliardy korun. Vysoký byl také podíl refinancování hypoték, jenž dosáhl 47 procent.

Banka také informovala, že po dvou měsících od ukončení vládního moratoria umožnila svým klientům odložit splátky v 5 625 případech (většinou jde o spotřebitelské úvěry – pozn. red.). To je o téměř 65 tisíc méně, než tomu bylo po stejně dlouhé době v jarní vlně pandemie covid-19. Největší podíl na aktuálně odložených splátkách mají s 82 procenty nezajištěné spotřebitelské úvěry a půjčky.

NEY spořitelní družstvo informovalo, že jako jedna z prvních finančních institucí v Česku uvádí na trh tzv. americkou investiční hypotéku, kdy bez ověřování příjmů lze získat až 30 milionů korun. Úvěr včetně úroků je splacen najednou, na konci trvání úvěru.

Podle redakční rešerše jde ale zřejmě o nejdražší „zpětnou“ tuzemskou hypotéku. Úroková sazba fixovaná na pět let (delší úvěr není možný – pozn. red.) začíná na osmi procentech ročně a RPSN (roční procentní sazba nákladů) na 9,65 %.

BNP Paribas Cardif Pojišťovna oznámila, že společně s Air Bank spustila nové pojištění schopnosti splácet půjčku. Pojištění připravené přímo pro klienty banky pojišťuje šest různých rizik. Podle sdělení pojišťovny nové pojištění schopnosti splácet obsahuje nejširší pojistné krytí na trhu. Další výhodou tohoto pojištění má být minimum výluk, které uplatňují jiné pojišťovny. Pro tzv. pendlery může být zajímavé, že pojišťovna pojišťuje všechny typy kontraktů, tedy i zaměstnání v zahraničí.

Equa bank uvedla, že reaguje na aktuální zájem investorů o tituly z odvětví zdravotnictví a rozšiřuje nabídku fondů o globální akciový fond NN (L) Health Care. Ten investuje do společností, které podnikají v odvětví zdravotnického vybavení a služeb, výzkumu, vývoje, výroby a prodeji léků či biotechnologických produktů. Banka současně upravila aplikaci pro investory.

Slavia pojišťovna informovala, že reaguje na potřeby lidí více pracovat z domova a přichází na trh s unikátní IT a elektro asistenční službou, která je součástí pojištění občanského majetku. Nová asistence má pomoci klientům pojišťovny se zprovozněním chytrých technologií a elektroniky, jejich obsluhou či zajištěním adekvátního servisu. Služba je poskytována v pracovní dny po telefonu.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Adam

    Ta aplikace od Equa nebude úplně k zahození.. vyplnil jsem formulář a ukázalo se mi, že fond NN (L) není úplně pro mě.. jsem rád, že tam neženou každého, ale opravdu lidem nějak radí, to jsem v minulé bance teda fakt neměl.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB