První české banky od začátku roku spouští „bankovní identitu“

Už jste o ní slyšeli? Tzv. bankovní identita představuje jednoduchou a bezpečnou identifikační metodu v rámci on-line komunikace se státem, ale i se soukromými společnostmi. Během několika následujících týdnů ji budou moci vyzkoušet a začít používat klienti prvních tuzemských bank, které získaly akreditace ministerstva vnitra a v tuto chvíli finalizují přípravy a testování svých řešení.
V tuto chvíli v Česku fungují dvě uskupení: BankID – Bankovní identita a Aliance pro bankovní identitu, které zatím sdružují šest v tuzemsku působících bank. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tzv. bankovní identita je jedním z nejvýznamnějších digitalizačních projektů českého bankovního sektoru, který iniciovala a zejména v počáteční legislativní fázi úspěšně vedla Česká bankovní asociace (ČBA).

Představuje jednoduchou, a především bezpečnou identifikační metodu, jejíž pomocí se klienti bank budou moci v on-line prostředí identifikovat stejně jednoduše, jako se přihlašují do svého elektronického bankovnictví a čerpat tak e-služby na webových portálech státu a veřejné správy, a později i soukromých firem.

„V současné době o udělení akreditace ministerstva vnitra k poskytování bankovní identity usiluje několik bank. I když jde o velmi složitý proces prokazování způsobilosti poskytovat identitní služby, dobrou zprávou je, že tři banky akreditaci získaly již loni,“ vysvětluje Pavel Kolář, gestor Komise digitalizace ČBA, který má v asociaci projekt Bankovní identity na starosti.

PSALI JSME:
Air Bank, Fio banka a Moneta zakládají alianci pro bankovní identitu

Podle něj je proces akreditace pouze prvním krokem. Po jejím udělení musí banky ještě vše technologicky připravit, což zahrnuje nejen složité softwarové úpravy bankovních informačních systémů, ale i vývoj a důkladné otestování technického řešení, vč. jeho napojení na státní Národní identitní autoritu (NIA).

„Jde o složitý proces, který žádná banka nemůže urychlit. Tento proces si pochopitelně řídí státní autority tak, aby systém bez problémů zvládl. Proto 1. leden 2021, kdy zákon o bankách nabyl účinnosti, považujeme za pouhý milník, po kterém banky mohou tuto svou novou službu zpřístupňovat klientům,“ dodává Kolář.

Řešení jednotlivých bank se tak na Portálu občana, který funguje jako vstupní brána k elektronickým službám státu, budou v nabídce s možnými způsoby přihlášení promítat postupně. Klienti prvních bank, které službu spouští, budou moci bankovní identitu jakožto metodu ověření při svém přihlašování na portál vyzkoušet během následujících týdnů.

PSALI JSME:
Se státem elektronicky moc nekomunikujeme. Česko ve využívání e-governmentu zaostává

Další české banky službu plánují spustit v následujících měsících tohoto roku. Rozšiřovat se nebude jen počet zapojených bank, ale i nabídka elektronických služeb státu. S pomocí „bankovní identity“ se tak podle ČBA lidé budou moci v blízké době přihlásit nejen do „Portálu občana“, ale do budoucna také třeba na portál „Moje daně“.

Portál občana již nyní nabízí široké spektrum elektronických služeb, které mohou lidé využít, například zde lze zažádat o výpis z bodového hodnocení řidiče nebo o výpis z rejstříku trestů. Letos budou mít Češi prostřednictvím Portálu občana nově mimo jiné i možnost podat elektronickou žádost o nový řidičský průkaz.

Stát podle ministerstvo vnitra usilovně pracuje na digitalizaci svých služeb a do budoucna lze očekávat další rozšiřování jejich nabídky. Obyvatele ČR jistě potěší, že si budou moct pomocí bankovní identity na Portálu občana vyřešit i např. výpis z rejstříku trestů, ověřit si platnost svých dokladů, zjistit si stav svého bodového konta a mnoho dalšího.

PSALI JSME:
Jaké změny přinese nový bodový systém?

Banky, jak uvedla ČBA, i nadále pracují na tom, aby jejich klienti mohli tuto identifikační metodu využít i při čerpání služeb na on-line portálech soukromých společností, tedy tzv. soukromých poskytovatelů elektronických služeb, jimiž jsou např. provozovatelé e-shopů, telefonní operátoři, společnosti nabízející prodej energií (voda, plyn, elektřina), ale i další subjekty, kteří vyžadují před uzavřením smlouvy identifikaci klienta na dálku.

V tuto chvíli v Česku fungují dvě uskupení: BankID – Bankovní identita a Aliance pro bankovní identitu, které zatím sdružují šest v tuzemsku působících bank. Prostřednictvím bankovní identity se mohou jejich klienti elektronicky identifikovat a využívat elektronické služby státu a veřejné správy prostřednictvím Portálu občana a dalších portálů, ale i soukromých společností, které tento způsob ověření implementují na své weby.

„Soukromé společnosti budou muset s bankami uzavřít obchodní dohody včetně akceptace softwarových standardů, které pro využití této identifikační metody budou muset implementovat do svých informačních systémů. Předpokládáme, že vše na úrovni soukromých společností bude nabíhat ve třetím čtvrtletí tohoto roku,“ domnívá se Kolář z ČBA.

PSALI JSME:
Cestou fintech jdeme už roky, to slovo tehdy ještě ani neexistovalo, říká Daniel Döderlein z Auka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.