Novinky v osobních financích: Banky registrují strmý nárůst „chytrých plateb“

Nejpilnějším rozesilatelem novinek ze světa osobních financí byla tento týden Moneta – do naší redakční pošty přišly hned tři. V první z nich banka informovala, že během posledních 12 měsíců vzrostlo procento bezkontaktních plateb, uskutečněných prostřednictvím „chytré“ elektroniky o 21 procent.
Česko se sice může chlubit různými prvenstvími, pokud jde o bezkontaktní platby, ale lidé v žádné evropské zemi nemají pro tyto platby, kde není nutné zadávat PIN, nižší limit, než Češi s pěti sty korunami. Ilustrační foto: Mall Pay

Naopak standardní platby – tedy použití platební karty a platebního terminálu – zaznamenaly u Monety výrazný propad o 63 procent. Strmý nárůst „chytrých plateb“ je podle banky evidentní již druhým rokem za sebou, důvodem je zřejmě nejen pohodlí, ale také bezpečnost a aktuální pandemická situace.

Moneta dále informovala, že letos investovala do modernizace poboček 60 milionů. V příštím roce by mělo kompletní obnovou projít dalších 19 poboček, banka na jejich modernizaci hodlá vynaložit zhruba 100 milionů korun. Pokud uvážíme, že čtvrtá největší tuzemská banka má milion klientů (bez započtení 400 tisíc klientů stavební spořitelny), je to jen stovka na jednoho klienta.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Buřinka zvyšuje úročení úvěrů i vkladů

Moneta Stavební spořitelna sdělila, že za prvních deset měsíců letošního roku poskytla téměř tři tisíce úvěrů v objemu 2,15 miliardy korun. Ve stejném období minulého roku byla spořitelna na úrovni 1031 úvěrů. Obrovský nárůst 163 procent spořitelna zaznamenala také ve financování pořízení družstevního bydlení.

Air Bank informovala, že rozšiřuje nabídku hypoték. Nově mohou klienti v bance žádat o hypotéku na koupi stavebního i nestavebního pozemku. Nejpozději začátkem nového roku pak banka plánuje nabídnout hypotéky na družstevní byty (zajištění nemovitostí v osobním vlastnictví, pozn. red.) a na vypořádání společného jmění manželů a dědictví.

Společnost Intrum Czech informovala o zprávě sestavené na základě průzkumu z 29 evropských zemí. Téměř šest z deseti Čechů uvádí, že finanční situace v jejich domácnostech je nyní téměř stejná, než tomu bylo před začátkem pandemie. Tato hodnota je mírně nad evropským průměrem (53 %).

PSALI JSME:
Jak hluboko do kapsy si sáhnou domácnosti po zpřísnění limitů pro poskytování hypoték?

Také společnost Cofidis přišla s „průzkumem“ mezi 525 respondenty. Tedy přesněji řečeno s „šetřením“. Podle jeho výsledků si již 69 procent Čechů vyzkoušelo technologie, které jsou spojené se správou financí. Oproti loňskému roku vzrostl především počet pravidelných uživatelů. Aktuálně jich je více než 40 %. Z části tomuto růstu napomohla situace spojená s onemocněním covid-19.

Rovněž karetní společnost Mastercard informovala o svém nejnovějším „rozsáhlém průzkumu“ o platebním chování Čechů během pandemie, aniž by však uvedla, na jak velkém vzorku tuzemské populace se uskutečnil. Necelé dva roky života s pandemií onemocnění covid-19 prý výrazně změnily platební chování Čechů. Kvůli pandemii se podle průzkumu platební karty pro zákazníky staly primárním platebním nástrojem.

PSALI JSME:
Česko je v bezkontaktních platbách na chvostě. Žádná evropská země nemá nižší limit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.