
Ta na svém spořicím účtu aktuálně nabízí nejvyšší úrokovou sazbou na tuzemském trhu – 2,08 procenta ročně, a to bez poplatků, bez nutnosti chodit na pobočku a bez omezení výše vkladu. A právě ta poslední podmínka neplatí pro konkurenci. Začněme abecedně.
Air Bank informovala, že od pondělí 22. listopadu zvyšuje bonusové úroky na spořicím účtu. Nově mohou klienti získat bonusovou sazbu 1,5 procenta ročně u vkladů do 250 tisíc korun. Bonusovou úrokovou sazbu klient banky získá za podmínky, že pětkrát za měsíc zaplatí kartou, platební nálepkou nebo aplikací v mobilu. Vklady od 250 tisíc korun do jednoho milionu korun jsou i nadále úročeny desetinou procenta a u banky uložené peníze nad milion pak vůbec.
Další novince z Air Bank v redakci palec nahoru určitě nedáme: Jako první banka v Česku totiž umožňuje klientům plnohodnotně zažádat o novou hypotéku i v mobilní aplikaci na chytrém telefonu. Podle našich zkušeností se na displeji mobilu špatně čtou např. obchodní podmínky a člověk s mobilem v ruce má také sklon k rychlému, resp. impulzivnímu jednání. Už jsme o tom psali.
Banka Creditas tento týden sdělila, že od 10. listopadu 2021 zvyšuje úrokové sazby na svém spořicím účtu na dvě procenta ročně pro vklady do 350 000 korun. Vklady nad tuto částku budou úročeny sazbou 1,0 % p.a. Až dosud Spořicí účet + nabízel sazbu 1,3 procenta ročně do výše 350 tisíc korun a 0,7 procenta nad tuto částku.
Česká spořitelna informovala, že chce motivovat své klienty k tvorbě nutné finanční rezervy a oznámila, že od 1. prosince letošního roku (ve srovnání s konkurencí „až od“, pozn. aut.), zvýší úročení spořicích účtů z 0,2 na 1,5 procenta pro klienty s účtem Plus a klienty služby Erste Premier a Erste Private Banking.
Spořicí účet využívá více než 1,8 milionu klientů (z celkem 4,5 mil.), což prý představuje 90 procent primárních bankovních klientů banky. Ročním úrokem 1,5 procenta však bude úročen zůstatek do limitu stanoveného dle typu spořicího účtu. Zůstatek nad tento limit, který je v úrovních 200 000 Kč, 400 000 Kč a 1 000 000 Kč podle typu účtu, bude úročen úrokovou sazbou 0,01 procenta ročně.
A teď o úvěrech. Společnost Broker Consulting tento týden informovala redakci o svém Indexu spotřebitelských úvěrů, který v září vzrostl o 0,46 procentního bodu na 6,31 procenta. S dalším zdražením úvěrů na cokoli, je podle odborníků třeba počítat i v dalších měsících, a to v důsledku zvyšování základních sazeb ČNB.
„S ohledem na pokračující zvyšování úrokových sazeb ČNB předpokládám, že v dalších měsících se bude průměrná úroková sazba dál mírně zvyšovat i u spotřebitelských úvěrů. Neočekávám ale tak prudký nárůst jako u hypotečních úvěrů,“ informoval redakci FAEEI.cz hlavní analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák.
U spotřebitelských úvěrů je podle něj úroková sazba sice důležitá, ale změna ve splátce není tak značná jako u hypotéky, což je dáno krátkou dobou splatnosti půjčky. Např. zvýšení úrokové sazby o jeden procentní bod při úvěru na 300 tisíc korun se splatností na deset let znamená zvýšení splátky o 150 korun, o dva procentní body pak 300 korun.