Novinky v osobních financích: Češi méně drží hotovost a více spoří i investují

Tento týden nás ze zaslaných tiskových zpráv v redakci nejvíce zaujaly výsledky reprezentativního průzkumu Generali Investments CEE. O svoje finance se podle průzkumu kvůli inflaci bojí 95 procent Čechů. Kvůli současné ekonomické situaci ubylo lidí, kteří drží peníze v hotovosti nebo na běžných účtech. Téměř 40 procent lidí naopak začalo více spořit a přibývá také těch, kdo své úspory investují.
O svoje finance se podle průzkumu Generali Investments CEE kvůli inflaci bojí 95 procent Čechů. Kvůli současné ekonomické situaci ubylo lidí, kteří drží peníze v hotovosti nebo na běžných účtech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ačkoli si spoření nadále drží lví podíl českých úspor, přibývá u nás také investorů, tvrdí průzkum. Zkušenosti s investováním – a to nejčastěji prostřednictvím podílových fondů – už má téměř polovina Čechů, ještě před dvěma roky to přitom byli pouze čtyři z deseti. Fondy aktuálně využívá necelá třetina Čechů a z toho polovina v nich drží přes 100 tisíc korun.

Podle Indexu finančního zdraví má již nyní pouze 12 procent Čechů naspořeno nebo investováno alespoň desetinásobek měsíčních příjmů domácnosti a lze tak u nich předpokládat, že do důchodu odejdou s odpovídající rezervou. Aktuálně nemá žádnou dlouhodobou rezervu k dispozici 27 procent respondentů a každý pátý Čech si ji ani nesnaží vytvářet.

PSALI JSME:
Jít do důchodu s dvěma miliony korun? Pro Čechy nereálné

mBank informovala, že nově umožňuje klientům využívat službu Xiaomi Pay i pro karty Visa. Službu Xiaomi Pay pro karty Visa mohou klienti využívat pomocí náramku Mi Smart Band 7 NFC, který je oblíben díky chytrým funkcím, jako je například monitorování sportovních aktivit, spánku či celkového zdraví, a také pro svou cenovou dostupnost.

Moneta ve své tiskové zprávě tvrdí, že „digitalizaci … na pobočkách si chválí zákazníci i bankéři“. Elektronická podoba smluv, pokladních dokladů atd. prý během tří let pomohla bance snížit spotřebu papíru o 56 procent. Má to logiku, když si klienti musí vytisknout smlouvu doma (nebo v práci), pokud ji chtějí mít i na papíru. Takže spíše než o úsporu jde o přenášení nákladů na klienty.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Banky nutí klienty k osobní návštěvě pobočky. Nehledě na koronavirus

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky budou díky ČNB o něco dostupnější

Dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení přišla ze čtvrtečního zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB). Ta zrušila s platností od 1. července jeden z limitujících požadavků na žadatele o hypotéku, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB