Novinky v osobních financích: Češi méně drží hotovost a více spoří i investují

Tento týden nás ze zaslaných tiskových zpráv v redakci nejvíce zaujaly výsledky reprezentativního průzkumu Generali Investments CEE. O svoje finance se podle průzkumu kvůli inflaci bojí 95 procent Čechů. Kvůli současné ekonomické situaci ubylo lidí, kteří drží peníze v hotovosti nebo na běžných účtech. Téměř 40 procent lidí naopak začalo více spořit a přibývá také těch, kdo své úspory investují.
O svoje finance se podle průzkumu Generali Investments CEE kvůli inflaci bojí 95 procent Čechů. Kvůli současné ekonomické situaci ubylo lidí, kteří drží peníze v hotovosti nebo na běžných účtech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ačkoli si spoření nadále drží lví podíl českých úspor, přibývá u nás také investorů, tvrdí průzkum. Zkušenosti s investováním – a to nejčastěji prostřednictvím podílových fondů – už má téměř polovina Čechů, ještě před dvěma roky to přitom byli pouze čtyři z deseti. Fondy aktuálně využívá necelá třetina Čechů a z toho polovina v nich drží přes 100 tisíc korun.

Podle Indexu finančního zdraví má již nyní pouze 12 procent Čechů naspořeno nebo investováno alespoň desetinásobek měsíčních příjmů domácnosti a lze tak u nich předpokládat, že do důchodu odejdou s odpovídající rezervou. Aktuálně nemá žádnou dlouhodobou rezervu k dispozici 27 procent respondentů a každý pátý Čech si ji ani nesnaží vytvářet.

PSALI JSME:
Jít do důchodu s dvěma miliony korun? Pro Čechy nereálné

mBank informovala, že nově umožňuje klientům využívat službu Xiaomi Pay i pro karty Visa. Službu Xiaomi Pay pro karty Visa mohou klienti využívat pomocí náramku Mi Smart Band 7 NFC, který je oblíben díky chytrým funkcím, jako je například monitorování sportovních aktivit, spánku či celkového zdraví, a také pro svou cenovou dostupnost.

Moneta ve své tiskové zprávě tvrdí, že „digitalizaci … na pobočkách si chválí zákazníci i bankéři“. Elektronická podoba smluv, pokladních dokladů atd. prý během tří let pomohla bance snížit spotřebu papíru o 56 procent. Má to logiku, když si klienti musí vytisknout smlouvu doma (nebo v práci), pokud ji chtějí mít i na papíru. Takže spíše než o úsporu jde o přenášení nákladů na klienty.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Banky nutí klienty k osobní návštěvě pobočky. Nehledě na koronavirus

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.