Banky nutí klienty k osobní návštěvě pobočky. Nehledě na koronavirus

Nejméně dvě v tuzemsku působící banky nutí své klienty, aby si vyřídili své záležitosti osobně na pobočce. Nehledě na fakt, že v Česku řádí druhá vlna koronaviru a že ministr zdravotnictví apeloval na každého z nás, abychom v těchto dnech zůstali doma. Redakci portálu FAEI.cz to sdělili klienti dvou českých bank.
Musíte na pobočku, vyzývají své klienty nejméně dvě tuzemské banky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pražský podnikatel, říkejme mu třeba pan Josef (jeho celé jméno má redakce k dispozici – pozn. red.), naši redakci už během první vlny pandemie upozornil na to, že jej banka, u které má jeho firma účet, kvůli vyřešení jeho záležitosti nutila k osobní návštěvě pobočky. Ta ale v té době byla kvůli protipandemickým opatřením řadu týdnů uzavřena (redakce ví, o kterou pražskou pobočku banky jde – pozn. red.).

„Bankou přidělená „elektronická“ firemní bankéřka na mé e-maily vůbec nereagovala. Zavolat na mobil nešlo, protože jej ve své „elektronické vizitce“ neuvedla. A volat na její číslo do práce nemělo smysl, když pobočka byla zavřená kvůli nařízení vlády. A z komunikace s telefonickým centrem banky jasně vyplynulo, že záležitost, kterou s bankou potřebuji vyřešit, to prý nejde jinak, než osobně,“ vybavuje si pan Josef.

Dostal se do choulostivé situace, protože potřeboval zrušit přístup k firemnímu účtu zaměstnanci, který už v jeho firmě nepracoval. Pan Josef při komunikaci s telefonickým centrem banky navrhoval, že pošle svůj požadavek z firemní datové schránky. „To nejde, musíte to vyřešit osobně na pobočce,“ reagovala operátorka. „Ale vždyť všechny vaše pobočky jsou teď zavřené,“ namítl pan Josef. „Je mi líto, budete si muset počkat, až se znovu otevřou,“ odvětila operátorka.

PSALI JSME:
Banky pandemii digitálně zvládly, platby na internetu i internetové bankovnictví zažívaly boom

Banka neuznává komunikaci přes datovou schránku

Do call centra banky volal několikrát v naději, že narazí na někoho, kdo mu pomůže vyřešit jeho problém. „Nechápu, že banka neuznává komunikaci prostřednictvím datové schránky a že si vůbec v takové situaci může dovolit argumentovat svými vnitřními předpisy a ohánět se tím, že je to kvůli mé ochraně. Jaké mé ochraně, když nemůžu ochránit účet své firmy?“ klade si otázku pan Josef.

Nakonec se mu podařilo přesvědčit jednu operátorku, aby deaktivovala možné aktivity bývalého zaměstnance ve firemním bankovnictví. „Sice už nemohl zadávat příkazy a posílat peníze, ale stále měl do firemního účtu přístup ve svém počítači i mobilu. Takže stále viděl pohyby na našem firemním účtu a já jsem s tím až do poloviny května nemohl vůbec nic dělat,“ říká pan Josef.

S přidělenou firemní bankéřkou se pak, když se potkali, jen pozdravil a šel rovnou za jejím nadřízeným, vybavuje si. „A pak jsem asi půl hodiny čekal, než v počítači a v několika bankovních databázích „odkliká“ v několika systémech našeho bývalého kolegu, než k tomu vytiskne papíry a než je oba podepíšeme. A než si zkopíruje mou občanku a zkontroluje si v obchodním rejstříku, že jsem stále majitelem a jednatelem firmy,“ vzpomíná pražský podnikatel.

PSALI JSME:
S datovou schránkou přicházíte o možnost, že nejste k zastižení

Snížit kontokorent? Na pobočku!

Pan Radim (jeho celé jméno má redakce k dispozici – pozn. red.), firmu nemá, ale podniká už deset let jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Také jeho, jak se redakci FAEI.cz svěřil, banka aktuálně nahání, aby se zastavil na některé její pobočce kvůli kontokorentu, resp. neplnění jeho podmínek.

„Za poslední týden jsem měl několik telefonátů z banky (pozn. red. – víme, o kterou banku jde), kdy mi operátorky opakovaně sdělovaly, že neplním sjednané podmínky kontokorentu, respektive kreditní obrat na účtu v dojednané výši, a že mi kontokorent sníží. Fajn, tak mi jej snižte rovnou, klienti neplatí, je koronavirus, říkám. To takhle nejde, musíte na pobočku,“ vybavuje si pan Radim komunikaci s bankou.

PSALI JSME:
Pětina lidí podle průzkumu stále chodí do banky jednou měsíčně, účty platí na pobočce každý desátý Čech

A budu kvůli tomu muset do banky?

„Já na to: Víte, že plukovník Prymula apeloval, abychom zůstali doma a nikam teď během druhé vlny nechodili? To musíte vyřešit se svým osobním bankéřem, kterým nově je… začala operátorka. Mám u vás svou bankéřku, s kterou vše potřebné kolem svého podnikání řeším, skočil jsem jí do řeči a znovu jsem ji vyzval, ať už mi banka přestane vyhrožovat snížením kontokorentu a rovnou jej sníží,“ líčí pan Radim.

„To nemůžu, pro snížení kontokorentu musíte do banky osobně, odvětila mi operátorka. Nezlobte se na mne, mám astma a cukrovku a nebudu se kvůli tomu vystavovat možnému riziku nákazy v době, kdy eskaluje druhá vlna koronaviru, opáčil jsem a rozhovor ukončil,“ vybavuje si pan Radim průběh telefonátu.

A dodává, že za pár dnů mu z téže banky zase volali. Tentokrát, aby mu nabídli podnikatelský „covidový“ úvěr se státní podporou. Pan Radim skousával na jazyku ironickou otázku: „ A budu kvůli tomu muset do banky?“

PSALI JSME:
Třicet let finanční svobody aneb Jak se měnily bankovní služby

Zavřít reklamu ×
  1. Alespoň potřebovali s bankou něco vyřídit. Mě banka „nutila“ abych přišel aby se podívali jestli mám platný občanský průkaz. Vzhledem k tomu že to bylo před 14 dny tak jsem ještě šel, teď bych se slečně do telefoinu zasmál ať mi kvůli tomu zruší penzijní spoření které jediné mi u nich zůstalo když už jsem se vším ostatním.

  2. Tak nějak tuším, o jakou banku se jedná. Vůbec nechápu, že se takový neohebný historický moloch s předpotopní metodikou a naprosto nekonkurenceschopnými službami stále drží.

  3. Mně se děje totéž, několikrát již z KB volali, že potřebují ověřit, zda mám platný OP. Nikam jsem nešla.

  4. Co bych v bance dělal? Výplata co přijde na účet za chvilku zmizí na inkaso,zbytek na potraviny a provoz auta……..To jsem ten štastnější člověk,který patří mezi pracující žebrotu.Pár známých o práci přišlo a po několika letech bez práce to skončilo sebevraždou.Zlatí komunisti,každý měl práci,inkaso bylo symbolické,potraviny skoro zadarmo.Taky jsme měli novou Š100 za 44500 kčs a později nový Favorit za 95000 kč.Po roce 1995 a okradení všech pracujících občanů nejlepším ekonomem všech dob Václavem Klausem už na nové auto nikdy nedosáhnu.Maximálně ojetinu do 30000 kč…….

    • Jako SŠ učitel jsem měl pár let po 2 VŠ včetně příplatků kolem 2000 korun československých hrubého za měsíc. Na Škodu 100l jsem tedy tehdy šetřil přes 20 měsíců. Nyní mám na slušnou Fabii za rok. O srovnání svezení oběma vozy nemluvím. A mohu si zajet v Evropě kam chci. 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.