Novinky v osobních financích: Hypotéka i spoření za stejnou úrokovou sazbu? Při současné výši inflace realita

Pádivá inflace v Česku, která se meziročně blíží 20 procentům, přináší paradoxy. Jedním z nich je i to, že banky nabízejí jak hypotéky kolem šesti procent ročně, tak roční termínované vklady se stejnou výší zhodnocení pro vkladatele. Ale podívejme se na to v detailu.
Tuzemské banky nabízejí hypotéky kolem šesti procent ročně, ale současně také roční termínované vklady se stejnou výší zhodnocení pro vkladatele. Ilustrační foto: FAEI.cz

Air Bank uvedla, že zvyšuje úrokové sazby u hypoték o 0,2 procentního bodu. U nových hypoték tak bude roční úroková sazba nově začínat na 5,99 procenta, u hypoték převedených z jiné banky budou klienti moci získat sazbu už od 5,79 procenta ročně. Nové nejnižší sazby budou platit u hypoték nad 1,5 milionu korun a při započtení slevy za pojištění schopnosti splácet hypotéku.

Skupina ČSOB tento týden informovala, že nově peníze uložené na termínovaném vkladu se zhodnotí za jeden rok o šest procent. Termínovaný vklad na půl roku potom vynese 5,5 procenta. Nové podmínky platí od 15. srpna. Minimální výše vkladu je pět tisíc korun. Sazby na termínovaných vkladech u ČSOB tak aktuálně nabízejí vyšší úroky, než spořicí účty.

PSALI JSME:
Hypotéka dnes může mít větší smysl, než před lety. Kupci mají silnější pozici

A ještě jednou ČSOB. Bankopojišťovna sdělila, že přichází s dalším ročníkem kampaně #NaCoChces, která cílí na zákazníky ve věku od 18 do 30 let. Ti mohou získat až 2 000 korun, a navíc si zasoutěžit o deset mobilů iPhone. Akce potrvá od půlky srpna až do konce října 2022. Majitelé mobilů se budou losovat. Přesná pravidla akce jsou na webu banky.

Česká bankovní asociace (ČBA) informovala, že její Index finanční gramotnosti vzrostl na 56 bodů, což je oproti loňsku mírné zlepšení o jeden bod. Tři čtvrtiny respondentů reprezentativního průzkumu se obávají rychlého růstu cen a kvůli současné inflaci chtějí šetřit. Velká část účastníků průzkumu ale neplánuje naspořené peníze chránit proti inflačnímu znehodnocení.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Banky rozdávají peníze, kterou si vyberete?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace i zadlužení výrazně klesají

Inflace v Česku prudce klesá. Podle čísel Eurostatu z tohoto týdne ji Česko mělo letos v lednu devátou nejnižší v EU (viz graf níže, pozn. aut.). Byla podprůměrná jak v rámci EU, tak i eurozóny. Česko navíc …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).