Novinky v osobních financích: Hypotéka i spoření za stejnou úrokovou sazbu? Při současné výši inflace realita

Pádivá inflace v Česku, která se meziročně blíží 20 procentům, přináší paradoxy. Jedním z nich je i to, že banky nabízejí jak hypotéky kolem šesti procent ročně, tak roční termínované vklady se stejnou výší zhodnocení pro vkladatele. Ale podívejme se na to v detailu.
Tuzemské banky nabízejí hypotéky kolem šesti procent ročně, ale současně také roční termínované vklady se stejnou výší zhodnocení pro vkladatele. Ilustrační foto: FAEI.cz

Air Bank uvedla, že zvyšuje úrokové sazby u hypoték o 0,2 procentního bodu. U nových hypoték tak bude roční úroková sazba nově začínat na 5,99 procenta, u hypoték převedených z jiné banky budou klienti moci získat sazbu už od 5,79 procenta ročně. Nové nejnižší sazby budou platit u hypoték nad 1,5 milionu korun a při započtení slevy za pojištění schopnosti splácet hypotéku.

Skupina ČSOB tento týden informovala, že nově peníze uložené na termínovaném vkladu se zhodnotí za jeden rok o šest procent. Termínovaný vklad na půl roku potom vynese 5,5 procenta. Nové podmínky platí od 15. srpna. Minimální výše vkladu je pět tisíc korun. Sazby na termínovaných vkladech u ČSOB tak aktuálně nabízejí vyšší úroky, než spořicí účty.

PSALI JSME:
Hypotéka dnes může mít větší smysl, než před lety. Kupci mají silnější pozici

A ještě jednou ČSOB. Bankopojišťovna sdělila, že přichází s dalším ročníkem kampaně #NaCoChces, která cílí na zákazníky ve věku od 18 do 30 let. Ti mohou získat až 2 000 korun, a navíc si zasoutěžit o deset mobilů iPhone. Akce potrvá od půlky srpna až do konce října 2022. Majitelé mobilů se budou losovat. Přesná pravidla akce jsou na webu banky.

Česká bankovní asociace (ČBA) informovala, že její Index finanční gramotnosti vzrostl na 56 bodů, což je oproti loňsku mírné zlepšení o jeden bod. Tři čtvrtiny respondentů reprezentativního průzkumu se obávají rychlého růstu cen a kvůli současné inflaci chtějí šetřit. Velká část účastníků průzkumu ale neplánuje naspořené peníze chránit proti inflačnímu znehodnocení.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Banky rozdávají peníze, kterou si vyberete?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, …

Hypotéky v nejbližší době nezlevní

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém prvním letošním zasedání opět …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.