Novinky v osobních financích: Skoro třetina Čechů nemá finanční rezervu ani na měsíc

Tento týden naši redakci jednoznačně zaujal průzkum na téma finanční rezerva Čechů. Ale také Moravanů a Slezanů, dodávám, protože někteří naši čtenáři jsou na této druh „pragocentrismu“ hákliví.
Téměř každý třetí obyvatel Česka má finanční rezervu na méně než měsíc. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Že téměř každý třetí obyvatel Česka má finanční rezervu na méně než měsíc a počet domácností žijících bez jakékoli rezervy se ztrojnásobil, ukázal začátkem února nový Index finančního zdraví, který připravuje Česká spořitelna společně se Sociologickým ústavem AV ČR a datovým portálem Evropa v datech.

Více než polovina (57 %) respondentů v průzkumu deklarovala, že vychází s rozpočtem jen s obtížemi a 41 procent se obává, že se jejich finanční situace bude zhoršovat. Index finančního zdraví analyzoval finanční rezervu Čechů v průběhu prosince na reprezentativním vzorku 2 003 respondentů.

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) informovala, že rodiče, kteří chtějí svým dětem sjednat stavební spoření, nyní mohou využít i internetové bankovnictví George od České spořitelny. Díky tomu, že je klient přihlášený v Georgi, odpadá povinnost vyplňovat identifikační údaje. Odpoví pouze na pár otázek daných zákonem, nahraje rodný list dítěte a je hotovo.

Komerční banka, Moneta Money Bank, Air Bank a UniCredit Bank informovaly, že startují sdílení bankomatů. Součástí společné iniciativy je také přesun duplicitních bankomatů. Když na jednom místě stojí vedle sebe dva sdílené bankomaty (typicky např. v nákupních centrech, pozn. red.), jeden z nich banky přesunou tam, kde předtím zcela chyběl.

Air Bank sdělila, že od začátku února spouští půlroční akční nabídku pro sjednání tzv. hlídače sazby při převodu hypotéky z jiné banky. Klienti banky díky němu nemusejí sledovat vývoj úrokových sazeb a čekat na vhodnou chvíli pro refinancování hypotéky. Banka jim maximální výši úrokové sazby až na následujících dvanáct měsíců zastropuje na sjednané úrovni.

KB Penzijní společnost informovala, že i v turbulentních dobách na finančních trzích dokázaly dva fondy z její nabídky zhodnotit peníze klientů. Například KB peněžní účastnický fond zhodnotil v roce 2022 prostředky klientů o 5,3 procenta, a z pohledu dvanáctiměsíční výkonnosti se tak stal nejlepším fondem na trhu.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Petr

    Největší radost bych měl kdyby tato třetina čechů v nouzi byla voliči pětispolku…….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB