Novinky v osobních financích: Více než čtvrtina Čechů nemá peníze nazbyt

Téměř každý druhý Čech neukládá své úspory do žádného investičního nástroje. Největší překážkou, která lidem brání ve vstupu do světa financí je nedostatek peněz, uvedlo 60 procent dotázaných v reprezentativním průzkumu fintechové společnosti Bondster prostřednictvím agentury Ipsos.
Podle průzkumu si třetina z Čechů, kteří neinvestují, nedopřeje měsíčně žádný výdaj navíc za oblečení, kosmetiku, elektroniku, kulturu ani cestování. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Finanční chování Čechů, kteří neinvestují, však není rozhazovačné. Třetina z nich si nedopřeje měsíčně žádný výdaj navíc za oblečení, kosmetiku, elektroniku, kulturu ani cestování. Ani neřesti, které jsou této skupině často vyčítány, nejsou velkou výdajovou položkou. Na 70 procent Čechů, kteří nejsou investory, neutrácí vůbec za cigarety ani jejich alternativy.

Celkem 45 procent si pak nedopřeje alkohol, a pokud ano, vydají za něj nejčastěji do 500 korun měsíčně. Devět z deseti neinvestorů pak utratí ve sledovaných kategoriích (restaurace, kultura, kosmetika, elektronka a móda, pozn. red.), kromě cestování, do tisícovky měsíčně.

V otázce utrácení průzkum odkryl zajímavé rozdíly mezi Prahou a zbytkem republiky. Pražané utrácejí ve většině uváděných kategorií více, než je celorepublikový průměr. Nejvíce je to znatelné na útratě v restauracích, kde vydají o téměř čtvrtinu více, a u výdajů za kulturu, kde jde o rozdíl 34 procentních bodů.

Zdroj: Bondster

Komerční banka informovala, že letos už podruhé snižuje úrokové sazby hypoték. Od 11. dubna snížila úročení Hypotéky na udržitelné bydlení s fixací na dva a tři roky z 5,49 procenta ročně na 5,09 procenta. Hypotéka na udržitelné bydlení od Komerční banky je určena na financování nemovitostí, které splňují průkaz energetické náročnosti budov (PENB) s hodnocením energetické třídy A nebo B.

Moneta Money Bank uvedla, že po třech měsících od spuštění nabídky virtuálních karet si klienti banky zvolili tento typ karty ve 23 procentech případů ze všech bankou vydaných debetních karet. Významně se zvýšilo také využívání mobilních zařízení a hodinek k placení, a to o 56 procent oproti stejnému období za loňský rok.

Virtuální karty zvyšují bezpečnost platebního styku. Narozdíl od klasických fyzických karet se totiž veškerá jejich správa odehrává pouze digitálně, a to přes mobilní nebo internetové bankovnictví. V případě ztráty mobilního telefonu nebo chytrých hodinek tak virtuální karta díky nastaveným biometrickým údajům nebo PIN kódu zůstane chráněna.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Jednorázová virtuální karta od Spořky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Odolná britská inflace

Z globálního úhlu pohledu byl ve středu makroekonomický kalendář téměř prázdný, zaujala pouze britská inflace. Ta totiž skončila poměrně významně nad odhady. Celková inflace za duben zpomalila z 3,2 procenta na 2,3 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB