Novinky v osobních financích: Víte, jak funguje smishingový podvod?

Před velikonoční vlnou kybernetických podvodů varovaly tento týden některé tuzemské banky. Např. ČSOB upozornila, že kyberútočníci se vydávají za známé doručovací společnosti a rozesílají falešné SMS zprávy. Útočníci vybízejí ke zdánlivě neškodnému zpřesnění údajů adresáta, ve skutečnosti však dokážou využít údaje z platební karty a provést falešnou, nechtěnou platbu.
Téměř třetina seniorů v aktuálním průzkumu uvedla, že pozná jen některé nástrahy podvodníků. Skoro pětina z nich pochybuje o své schopnosti rozpoznat digitální hrozby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podvodu se říká smishing (mix slov SMS a phishingu, pozn. red.). „Je to další velmi známá finta, ale v posledních dnech se její využívání významně zintenzivnilo. Podstatou je, že člověku dorazí SMS, která se tváří, jako by byla odeslána od některé z velkých přepravních společností,“ sdělil redakci portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB.

„Vybízí adresáta ‚pouze‘ k upřesnění adresy, aby mohl být doručen zdánlivě objednaný balíček. Vše skrze internetový odkaz. Ten ale ve skutečnosti vede na velmi dobrou napodobeninu platební brány, kde adresát vyplní v dobré víře údaje ze své platební karty,“ popisal Vosála, jak smishingový podvod funguje.

„Vzápětí mu přijde ověřovací SMS nebo jiný způsob potvrzení údajů, například přes Smart klíč. Tento ověřovací prvek se ale neváže k potvrzení změny adresy pro doručovatele, ale k potvrzení nechtěné, neplánované platby. Snadno se tak může stát, že člověk se celým procesem prokliká, aniž by odhalil to, že se mu za chvíli odečte platba z jeho vlastního účtu,“ doplnil Vosála.

PSALI JSME:
Kyberšmejdi obrali Čechy už o miliardu korun. A útoků přibývá

Zajímavé podrobnosti k digitálním hrozbám pak přinesl průzkum realizovaný projektem Neviditelní, který se zaměřil na seniory. Téměř třetina z nich uvedla, že pozná jen některé nástrahy podvodníků, zatímco skoro pětina pochybuje o své schopnosti rozpoznat digitální hrozby. Celých 16 procent seniorů už v minulosti někdy naletělo na některou ze sedmi hrozeb uvedených v průzkumu.

Nejvíce se senioři, kteří podle průzkumu nejčastěji čelili falešnému balíčku či deepfake videím, bojí zprávy o zablokovaném účtu. Je zarážející, že téměř polovina – 47 procent – seniorů v šetření uvedla, že se v oblasti digitálních technologií nijak nevzdělává, nejčastěji jim pomáhá rodina (33 %). Průzkum i byl součástí akce Global Money Week.

Air Bank informovala, že v reakci na další pokles úrokových sazeb ze strany České národní banky (ČNB) upraví 12. dubna zvýhodněné úročení na spořicím účtu. „Úprava“ v tomto případě znamená snížení o jeden procentní bod ročně. Střadatelé do 250 tisíc korun budou mít nově sazbu čtyři procenta ročně, spořitelé s většími úložkami o tom budou o jeden procentní bod lépe.

PSALI JSME:
Peníze a data, všechno pryč. Lidi a instituce ochromují stále dokonalejší kyberútoky

Banka současně uvedla, že zároveň přináší svým klientům nový produkt nazvaný Investice do Air Bank s ročním šestiprocentním úrokem. Ale pozor, nejde o spoření, ale o půjčku bance. Ta je použije na plnění zákonných požadavků na tzv. způsobilé závazky, jinými slovy, aby banka si za peníze klientů zvýší svou finanční rezervu pro nečekané události, jak jí to ukládá zákon.

To zároveň znamená, jak Air Bank férově přiznává na svých webových stránkách, že na peníze, které jí lidé půjčí, se nevztahuje pojištění pohledávek z vkladů ani investic u Garančního systému finančního trhu. Aktuální nabídka „investice“, která spíše připomíná firemní dluhopis, je na dva roky s výnosem šest procent ročně, přičemž úroky budou vypláceny měsíčně. Investovat lze už od 100 000 Kč.

Ve skutečnosti ale bude čistý výnos ve výši 5,1 procenta. Z šesti tisíc korun vyplacených úroků za rok totiž budou muset klienti v dalším roce zaplatit daň ve výši 900 Kč (15 %) a také budou muset sami podat daňové přiznání. Až doba investice vyprší, banka všechny investované peníze vrátí. Do té doby však investované prostředky nelze vybrat, ani nelze ze strany klienta smlouvu zrušit.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Spořitelna zachovává 5% úrok na spoření, ale mění podmínky, Air Bank jej zvedne na 6 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar v pondělí držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise.

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neúprosný zákon trhu: Třetina nových bytů se kupuje na kšeft

Analýza
Zhruba třetinu bytů či domů nekupují jejich majitelé proto, aby v nich bydlelo, ale jako investici, na níž chce vydělat. Někteří developeři dokonce začali část své nabídky cíleně směřovat právě do toho segmentu. Například Cental Group sdělil Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz), že investiční byty nabízí v jednom svém novém pražském projektu.