Novinky v osobních financích: Vyšší spořicí úroky od ledna nabízí i Sberbank

V poslední době kvůli zvyšování základních úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB) o tom píšeme docela často – o úrocích na spořicích účtech. Nejnověji se v tomto týdnu k těm bankám, které se rozhodly zvýšit odměnu střadatelů, připojila ruská Sberbank.
Sberbank sice zvyšuje od ledna úrok na spořicích účtech, ale její chování připomíná manýry velkých v tuzemsku působících bank. Ilustrační foto: Sberbank

Jak Sberbank informovala naši redakci, od 3. ledna zvyšuje úrokové sazby spoření o 1,1 procentního bodu na 2,9 procenta ročně pro stávající klienty s běžným účtem, a to až do výše vkladu tří milionů korun. Spoření lze sjednat on-line na webu banky a je poskytováno jak individuálním klientům, tak podnikatelům a malým firmám.

Stejné podmínky pro „lidi a firmy“ jsou podle převažujícího názoru naší redakce fér, ale mínusem je podle nás to, že pro klienty bez běžného účtu jsou úrokové sazby nastaveny níže, přesněji na 2,7 procenta ročně.

Tak či onak je ale nutné přiznat, že pro lidi i firmy jde aktuálně o jednu z nejlepších nabídek na trhu. Bohužel ale termínování až od ledna letošního roku a další omezující podmínky (výše vkladu a podmínka běžného účtu, pozn. aut.) připomínají spíše „manýry“ velkých bank.

Zdroj: Sberbank

Společnost Broker Consulting tento týden, pokud jde o její Index spotřebitelských úvěrů, informovala, že vývoj úrokových sazeb je u „úvěrů na cokoli“, je v porovnání s úvěry na bydlení dlouhodobě stabilní.

Hodnota indexu, která v posledních čtyřech letech osciluje mezi šesti a sedmi procenty, v listopadu mírně vzrostla o 0,38 procentního bodu na 6,42 procenta.

Jak upozorňují odborníci, u spotřebitelských úvěrů ovlivňuje výši splátky především splatnost úvěru, nežli úroková sazba. Na rozdíl od hypotečních úvěrů totiž není u úvěrů na cokoli nejdůležitějším parametrem sazba. Její změna nemá na výši splátky tak dramatický vliv.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Úročení na spořicích účtech zvýší i Komerční banka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Schodek státního rozpočtu se v červnu zmírnil

Podle údajů ministerstva financí zveřejněných v pátek stát do konce letošního června hospodařil s deficitem ve výši 183 miliard korun. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 82,1 miliardy korun, což odráží zejména …

Firmy i domácnosti zvedají vklady v bankách

Po březnových a dubnových číslech, která byla hodně poznamenána uzavřením Sberbank a jejím následným vyřazením z bankovní statistiky sestavované Českou národní bankou (ČNB) ke konci dubna, přinesl květen již jen …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB