Novoroční předsevzetí nové doby: Digitální detox

Spousta lidí sice s příchodem nového roku zůstává u tradičních předsevzetí, jako je zhubnout či přestat kouřit, současně se ovšem rozšiřuje skupina osob reagující na vymoženosti moderní doby. Chtějí totiž změnit svůj digitální život, tedy především omezit čas u obrazovek svých mobilů či počítačů.
Mnozí lidé už jsou na digitálních technologiích závislí. Ohrožené jsou především děti. Foto: Pixabay.com

Odborníci přirovnávají novodobou závislost na mobilu k závislosti na alkoholu. Nemoc nové doby už má dokonce svůj odborný název, říká se jí nomofobie. Propadá jí stále více zejména dětí a dospívajících, ale nevyhýbá se ani dospělým.

„Když vezmete člověku závislému na alkoholu alkohol, pak to, co můžete pozorovat, nebude až tak vzdálené tomu, když člověku s patologickou vazbou na telefon vezmete telefon,“ řekl před časem České televizi Michal Miovský, přednosta kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice Univerzity Karlovy. Dodal, že klinicky závažnější stavy a momenty se dotýkají pěti až deseti procent populace. Mnozí z nich se kvůli tomu dokonce musí léčit.

Méně času u obrazovky

Mezinárodní společnost Kasperky, která se zabývá kybernetickou bezpečností, si na konci loňského roku u dvou tisíc dospělých obyvatel Evropy nechala od agentury Arlington Reseach průzkum, z něhož vyplynulo, že více než 40 procent uživatelů by chtělo v roce 2020 změnit svůj digitální životní styl. A proto si do nového roku dali digitální předsevzetí.

PSALI JSME:
Jako Bridget Jonesová. Na nesplněných novoročních předsevzetích Češi promrhají stovky milionů

Bezmála třetina dotázaných si proto dala osobní závazek, že zkrátí čas, který tráví u obrazovek svých mobilů nebo počítačů. Téměř pětina lidí už napříště nechce usínat se svým chytrým telefonem či tabletem na nočním stolku. Tato čísla podle Kaspersky potvrzují zájem o digitální detox. Může trvat týden, měsíc, ale třeba i roky.

Jedním z důkazů, že to jde, je životní příběh bývalého poradce někdejšího premiéra Davida Camerona. Dříve byl Steve Hilton bez mobilu jako bez ruky, ale pak zjistil, že bez mobilu je možné i úspěšně vést firmu.

„Vybavuji si tu chvíli, kdy jsem pochopil, že se stalo něco významného. Jel jsem na kole a došlo mi, že už týden nemám mobil. A všechno bylo přitom v pořádku, ba lepší než předtím. Cítil jsem se uvolněný, bez problémů, šťastný,“ svěřil se deníku The Guardian.

PSALI JSME:
Novoroční předsevzetí: Odvyknout kouření zvládnou sama jen čtyři procenta lidí

Lepší digitální ochrana

Z aktuálního výzkumu společnosti Kasperky rovněž vyplynulo, že lidé chtějí více dbát na digitální bezpečnost. Důvod? V porovnání s rokem 2018 stoupl vloni počet krádeží hesel o celých 60 procent. Hackeři také například kradli přístupové údaje k online účtům – zaměřili se především na stránky s pornem a obsahem pro dospělé.

Vlivem těchto i dalších událostí si většina populace myslí, že v současném digitálním světě není možné dosáhnout úplného soukromí. Průzkum ovšem ukázal, že lidé chtějí dosáhnout lepšího chování na síti a vyšší bezpečnosti prostřednictvím jednoduchých předsevzetí a řešení – začnou používat silnější hesla nebo se pokusí snížit úroveň kybernetického stresu.

Čtvrtina dotázaných si chce také pravidelně zálohovat svá data a uklidit plochu svých počítačů. V předsevzetích se také objevil Facebook, kde by asi jedenáct procent uživatelů chtělo vymazat ze seznamu svých přátel ty, s nimiž se nikdy neviděli osobně.

PSALI JSME:
Češi žijí digitálně, ale sedm z deseti podceňuje bezpečnost

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Co všechno zapomínají lidé v taxících?

Jistě všichni dobře znáte ten pocit hrůzy, když někde zapomenete mobil, oblíbenou kabelku, nebo jiné životně důležité předměty. Stejnou situaci zažívají každý den tisíce uživatelů Uberu a některé nálezy řidičů …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.