Nový byt pro rodinu v Praze? Připravte si alespoň osm milionů korun

Mladé páry, které se chtějí osamostatnit a založit rodinu ve vlastním domově, v Praze příliš nepochodí. Průměrná cena třípokojového nového bytu, který počítá i s vlastním pokojem pro potomka, se totiž v hlavním městě vyšplhala na neúměrných 7,6 milionu korun.

Jde o byt v novostavbě, takže kupující nemusí platit daň z nabytí nemovitosti. Ta by totiž jinak náklady na pořízení bydlení zvýšila o dalších 300 tisíc korun. I tak jde o dost vysokou částku, na kterou většina mladých rodin dosáhne jen stěží. Nedá se však očekávat, že by ceny bytů v hlavním městě v dohledné době klesly, spíše naopak.

„V posledních letech se často kritizuje, že mladí lidé zůstávají u svých rodičů výrazně déle, než předchozí generace. Obávám se však, že s rostoucí cenou bytů se bude tento trend nazývaný mamahotel jen prohlubovat. Na vlastní bydlení totiž bez pomoci rodičů či příbuzných nedosáhne takřka žádný člověk, který je teprve na startu kariéry. Vždyť jen pro získání 80procentní hypotéky musí zájemce při průměrné ceně nového bytu v Praze 6,7 milionu korun složit 1,34 milionu korun. Takovou částku člověk těsně po studiích sám dohromady nedá,“ upozorňuje předseda představenstva a generální ředitel developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

Ještě hůře jsou na tom mladé páry, které chtějí založit rodinu. Za vlastní pokoj pro potomka musí připlatit minimálně další milion korun. Průměrná cena nového bytu s dispozicí 3+kk totiž v cenících pražských developerů vychází na 7,6 milionu korun. „Mladé páry si před plánováním rodiny budou muset kromě výběru jména potomka, kočárku a výbavičky také důkladně rozvrhnout, kam dají dětskou postýlku. Zda se jim vejde k jejich manželské loži v ložnici. Pořízení většího bytu s vlastním pokojem pro potomka se totiž výrazně prodraží. Za jeden pokoj navíc budou muset zaplatit i více než milion korun,“ říká developer Korec a doplňuje, že vícečlennou rodinu vyjde bydlení ještě dráž. „Průměrná cena dostupného nového čtyřpokojového bytu na pražském trhu dosahuje 10,6 milionu korun,“ dodává Korec.

Přestože jsou ceny nových bytů v Praze už nyní mimo reálné možnosti podstatné části zájemců o vlastní bydlení, nedá se očekávat jejich korekce. „Ceny bytů šponuje vzhůru zablokovaný proces povolování nových staveb, kvůli kterému je na trhu extrémní převis poptávky nad nabídkou. Nic na tom nezmění ani nedávno ohlášené další zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték ze strany ČNB. Tento nesystémový krok růst cen bytů nezastaví, ale bude mít zcela jiný dopad. Učiní více nedostupným vlastní bydlení pro všechny mladé zájemce a nažene je do područí nájemního bydlení,“ nastiňuje další vývoj Korec, podle kterého ceny nových bytů letos porostou ještě zhruba o pět procent.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.