Nový byt pro rodinu v Praze? Připravte si alespoň osm milionů korun

Mladé páry, které se chtějí osamostatnit a založit rodinu ve vlastním domově, v Praze příliš nepochodí. Průměrná cena třípokojového nového bytu, který počítá i s vlastním pokojem pro potomka, se totiž v hlavním městě vyšplhala na neúměrných 7,6 milionu korun.

Jde o byt v novostavbě, takže kupující nemusí platit daň z nabytí nemovitosti. Ta by totiž jinak náklady na pořízení bydlení zvýšila o dalších 300 tisíc korun. I tak jde o dost vysokou částku, na kterou většina mladých rodin dosáhne jen stěží. Nedá se však očekávat, že by ceny bytů v hlavním městě v dohledné době klesly, spíše naopak.

„V posledních letech se často kritizuje, že mladí lidé zůstávají u svých rodičů výrazně déle, než předchozí generace. Obávám se však, že s rostoucí cenou bytů se bude tento trend nazývaný mamahotel jen prohlubovat. Na vlastní bydlení totiž bez pomoci rodičů či příbuzných nedosáhne takřka žádný člověk, který je teprve na startu kariéry. Vždyť jen pro získání 80procentní hypotéky musí zájemce při průměrné ceně nového bytu v Praze 6,7 milionu korun složit 1,34 milionu korun. Takovou částku člověk těsně po studiích sám dohromady nedá,“ upozorňuje předseda představenstva a generální ředitel developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

Ještě hůře jsou na tom mladé páry, které chtějí založit rodinu. Za vlastní pokoj pro potomka musí připlatit minimálně další milion korun. Průměrná cena nového bytu s dispozicí 3+kk totiž v cenících pražských developerů vychází na 7,6 milionu korun. „Mladé páry si před plánováním rodiny budou muset kromě výběru jména potomka, kočárku a výbavičky také důkladně rozvrhnout, kam dají dětskou postýlku. Zda se jim vejde k jejich manželské loži v ložnici. Pořízení většího bytu s vlastním pokojem pro potomka se totiž výrazně prodraží. Za jeden pokoj navíc budou muset zaplatit i více než milion korun,“ říká developer Korec a doplňuje, že vícečlennou rodinu vyjde bydlení ještě dráž. „Průměrná cena dostupného nového čtyřpokojového bytu na pražském trhu dosahuje 10,6 milionu korun,“ dodává Korec.

Přestože jsou ceny nových bytů v Praze už nyní mimo reálné možnosti podstatné části zájemců o vlastní bydlení, nedá se očekávat jejich korekce. „Ceny bytů šponuje vzhůru zablokovaný proces povolování nových staveb, kvůli kterému je na trhu extrémní převis poptávky nad nabídkou. Nic na tom nezmění ani nedávno ohlášené další zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték ze strany ČNB. Tento nesystémový krok růst cen bytů nezastaví, ale bude mít zcela jiný dopad. Učiní více nedostupným vlastní bydlení pro všechny mladé zájemce a nažene je do područí nájemního bydlení,“ nastiňuje další vývoj Korec, podle kterého ceny nových bytů letos porostou ještě zhruba o pět procent.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru