O současné investiční horečce

Názor
Burza a krypto začínají být pořádně nabité. Akciový index S&P 500 dosáhl hodnot nad 5 100 bodů, kryptoměna bitcoin atakovala úrovně přes 70 000 dolarů.
Současná „rally“ na finančních trzích čím dál tím více připomíná dot-com bubble, tedy internetovou horečku, z přelomu tisíciletí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Můžeme si jednoznačně říci, že současná „rally“ na finančních trzích čím dál tím více připomíná dot-com bubble (tzv. internetovou horečku, pozn. red.) z přelomu tisíciletí. Jaké jsou faktory, které ovlivňují tento vývoj? Máme nějaká vodítka z minulosti? Hrozí výraznější propad?

Americká ekonomika se i přes nebývale vysoké úrokové sazby znatelně přehřívá. Minulý pátek oznámená čísla o tvorbě pracovních míst to znovu potvrdila. Ekonomika vytvořila 275 tisíc míst, čekalo se jen 198 tisíc.

PSALI JSME:
Trhy excelují: Zlato, americký Nasdaq a japonský Nikkei dosahují historických maxim

Na ekonomice se podepisuje „super volební“ deficit rozpočtu na úrovni až sedm procent k hrubému domácímu produktu. To je znatelný příliv peněz, které značně stimulují největší hospodářství na světě. Komentáře z Fedu, americké centrální banky, o prvním snížení sazeb v červnu zatím trh rovněž dále posilují.

Index S&P 500 tak stoupal 16 z posledních 18 týdnů. Dosažené tržní zisky byly do značné míry soustředěny mezi takzvanou velkolepou sedmičkou technologických gigantů v čele s raketově rostoucí společností Nvidia. Americké akcie letos dosáhly rekordních maxim především kvůli šílenství kolem umělé inteligence (AI).

PSALI JSME:
Nvidia obhájila své postavení mezi velkolepou sedmičkou

Vodítkem pro další vývoj mohou být přicházející data o inflaci, která by mohla iracionální nadšení postupně ochladit. Případné zrychlení inflace by znovu donutilo Fed uvažovat o ještě pozdějším uvolnění své měnové politiky.

Při pohledu do historie navíc vidíme, že první pokles sazeb může rovněž odstartovat výraznější pohyb cen. V lednu 1995, kdy Fed ukončil cyklus zvyšování úrokových sazeb, který vedl ke zvýšení úrokové sazby na šest procent, zahájil index S&P 500 býčí růst, který v následujících více než pěti letech přinesl zhodnocení skoro o 30 procent.

PSALI JSME:
Skutečný důvod, proč akcie rostou. Pravidla hry se změnila

Poté již výsledky rozhodně tak dobré nebyly. Fed snížil sazby počínaje rokem 2000, kdy splaskla dot-comová bublina, snížil je v letech 2007 a 2008 během velké finanční krize a snížil je v roce 2019 a na začátku roku 2020, kdy udeřila pandemie koronaviru. V každém z těchto případů následně trh nebezpečně klesal.

Investoři by tedy možná přece jen měli snížit své agresivní sázky na akciový trh či krypto, příležitosti nyní vidím spíše na komoditním trhu, kde růst cen aktiv neproběhl v takové míře. Ostatně ceny energií, které prošly cenovou korekcí, jako je ropa nebo plyn, vypadají na aktuálních hodnotách poměrně slibně.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlato i „digitální zlato“ – bitcoin – jsou nejdražší v dějinách

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy zahájily nový týden růstem

Tuzemský index PX po pátečním poklesu způsobeném podividendovým propadem Monety v pondělí rostl. Jeho hodnota se zvýšila o 0,47 procenta (1 550,68 b.). Nejlepší akcií na pražské burze bylo v pondělí Primoco. Jeho …

Vyplatí se zbavit se v květnu akcií?

Na patnácti hlavních světových akciových trzích výnosy od května do října trvale zaostávají za zbytkem roku. Největší sezónní rozdíl se vyskytuje u britského indexu FTSE 250 (1,7 %), zatímco u amerického indexu …

Portfolio lze diverzifikovat i pomocí deviz

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX, forex, pozn. aut.) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neúprosný zákon trhu: Třetina nových bytů se kupuje na kšeft

Analýza
Zhruba třetinu bytů či domů nekupují jejich majitelé proto, aby v nich bydlelo, ale jako investici, na níž chce vydělat. Někteří developeři dokonce začali část své nabídky cíleně směřovat právě do toho segmentu. Například Cental Group sdělil Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz), že investiční byty nabízí v jednom svém novém pražském projektu.