Trhy excelují: Zlato, americký Nasdaq a japonský Nikkei dosahují historických maxim

Analýza
Cena zlata koncem minulého týdne dosáhla nového historického milníku a překonala předchozí rekord z prosince loňského roku. V posledních dnech jsme však byli svědky i dalších historických maxim v podobě amerického technologického indexu Nasdaq Composite nebo japonského indexu Nikkei 225.
Cena zlata dosáhla nového historického milníku a překonala předchozí rekord z prosince loňského roku. V posledních dnech ale dosahují historických maxim také indexy, jako např. americký Nasdaq Composite nebo japonský Nikkei 225. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotová cena zlata se vyšplhala nad 2 141 amerických dolarů za troyskou unci, čímž překonala předchozí rekord 2 135 dolarů, a v růstu pokračovala i následující dny. Za hlavní hnací sílu růstu „krále drahých kovů“ je považován pozitivní sentiment pramenící z informací o snižování úrokových sazeb. Odhaduje, že Fed, centrální banka USA, by mohl začít uvolňovat měnovou politiku již koncem června.

V době zvyšování úrokových sazeb, které jsou nástrojem centrálních bank ke snižování inflace, totiž cena zlata obvykle klesá, protože rostou výnosy dluhopisů a posiluje dolar, což zahraničním investorům zdražuje nákup zlata. Dalším faktorem, který žene cenu žlutého kovu vzhůru, je probíhající konflikt na Blízkém východě.

PSALI JSME:
Zlato i „digitální zlato“ – bitcoin – jsou nejdražší v dějinách

Index Nasdaq Composite, který pro mnoho investorů odráží stav technologického sektoru a výkonnost trhu, dosáhl 29. února 2024 dvouletého maxima 16 091 bodů. Naposledy se podobným hodnotám přiblížil 19. listopadu 2021, kdy dosáhl 16 057 bodů. Hlavním tahounem růstu hodnoty indexu byly technologické společnosti spojené s umělou inteligencí, jejichž popularita roste.

Středem pozornosti se stal výrobce čipů Nvidia, jehož tržní kapitalizace dosáhla dvou bilionů dolarů. Podle agentury Reuters ovládá Nvidia přibližně 80 procent trhu se špičkovými čipy pro umělou inteligenci, přičemž mezi její největší zákazníky patří výrobci ChatGPT OpenAI, Microsoft, Alphabet a Meta Platforms.

Mezi další významné společnosti v technologickém sektoru patří Microsoft, který se stal nejhodnotnější společností s tržní kapitalizací 3,03 bilionu dolaru, nebo americká společnost Okta, která je zaměřená na digitální bezpečnost, jejíž akcie po zveřejnění výsledků za čtvrté čtvrtletí 2023 vzrostly o 22 procent.

PSALI JSME:
Nvidia překonala očekávání

Zdá se, že přestože japonská ekonomika dlouhodobě stagnuje a potýká se se strukturálními problémy, nezabránilo to indexu Nikkei 225, aby na konci února po 34 letech překonal své historické maximum, když překonal 39 098 bodů, a v následujících dnech pokračoval v růstu.

Záporné úrokové sazby v Japonsku a oslabený jen jsou totiž lákadlem pro investory. K růstu indexu přispělo také oznámení amerického výrobce čipů NVIDIA o silných čtvrtletních výsledcích, které vzrostly o 769 procent, což podle CNN pozitivně ovlivnilo i akcie japonských výrobců polovodičů.

Autorka je hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sedmá šokující prognóza pro rok 2024: Japonsko zamíří ke světlým zítřkům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB