O titul nejlepšího floristy Evropy bude bojovat čtyřiadvacetiletý Filip

Čeští zahradníci a floristé patří v Evropě k těm nejlepším. O titul nejlepšího floristy Evropy bude koncem léta za Česko bojovat mistr floristiky České republiky a žák Střední odborné školy Jarov Filip Hrouda. 
Mistrovství Evropy mladých floristů do 25 proběhne mezi 22. a 26. srpnem ve Slovinsku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mistrovství Evropy mladých floristů do 25 let European Championship for Young Florists (Eurofleurs 2023) proběhne mezi 22. a 26. srpnem ve Slovinsku. Českou republiku pojede se svým týmem reprezentovat Filip Hrouda, který navštěvuje druhý ročník nástavbového studia zahradnického oboru Střední odborné školy Jarov v Praze 9.

„Žák naší školy Filip Hrouda se v průběhu studia v naší škole zúčastnil několika floristických soutěží v České republice, kde většinou obsadil první místa. Vyvrcholením bylo jeho prvenství na českém mistrovství republiky floristů – na jubilejním 50. ročníku soutěže Děčínská kotva. Na základě těchto úspěchů nominoval Svaz květinářů a floristů České republiky Filipa na mistrovství Evropy Eurofleurs 2023,“ řekl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Konkurence bude obrovská – letošního ročníku soutěže, která se koná zpravidla každé čtyři roky už od roku 1998, se zúčastní zástupci takřka všech evropských zemí. O titul zabojují celkem s pěti květinovými aranžemi.

„Soutěží se v juniorské kategorii, a to v několika zadaných tématech, která mezinárodní porota hodnotí každé zvlášť a následně pak stanoví i absolutního celkového vítěze. Letos jsou vyhlášena tato soutěžní témata: Romantický piknik na rozkvetlé louce – prostorová dekorace, Legenda o bílých a rudých růžích – svatební kytice, Stromy jsou moji přátelé – prostorová dekorace, Letní snění – volně vázaná kytice, Překvapení – Duše milenců plují po jezeře, plují jako vodní lekníny,“ vyjmenoval Miloslav Janeček.

Během soutěží se na české floristy upírá pozornost – patří zpravidla mezi favority. K úspěchům jim pomáhají i zahraniční zkušenosti, které nasbírají ještě během studia.

„Přínos v zahraničních stážích našich žáků vidím nejen v získání odborných zahradnických a floristických znalostí evropského standardu, ale i v posílení jazykových dovedností našich žáků. Letos vyjedou v rámci programu Erasmus+ dvě skupiny našich žáků zahradnických oborů do Holandska. V každé skupině je vždy okolo 15 žáků z maturitních i učebních zahradnických oborů. Naší partnerskou organizací je poblíž Amsterdamu světově uznávaný ateliér a floristická škola Boerma institut. V průběhu stáže žáci navštíví květinové burzy, navštěvovat budou odborné floristické kurzy, čeká je práce ve školkařských a realizačních firmách a také v květinářských obchodech. Všichni vyjíždějící žáci obdrží po návratu Europass – Mobilita, což je doklad potvrzující účast na stáži v zemích v rámci EU,“ uzavřel Miloslav Janeček.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?