O tom, jaký zahraniční investor smí vstoupit do české firmy, bude nově rozhodovat stát

Už za necelý týden bude stát rozhodovat o tom, kdo ze zahraničí může investovat do české firmy. Od 1. května bude totiž povinné nechat určitý typ zahraničních investic posoudit ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO).
Od 1. května bude povinné nechat určitý typ zahraničních investic posoudit ministerstvem průmyslu a obchodu. Ilustrační foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Zákon o prověřování zahraničních investic se týká zahraničních investorů, kteří mají sídlo mimo Evropskou unii, nebo jejichž konečný vlastník pochází ze země mimo Evropskou unii. Součástí nového zákona o prověřování zahraničních investic přitom kromě kontroly nad vojenským materiálem či kritickou infrastrukturou je kategorie, která zahrnuje cokoliv, co je „způsobilé ohrozit bezpečnost České republiky“.

Odborníci však upozorňují, že není zřejmé, jaké investice sem budou spadat. Stát přitom bude mít na zpětné přezkoumání pět let a může zahraniční investici i zakázat. Nová pravidla se budou vztahovat i na všechny probíhající investice, které nebudou k 1. květnu zcela dokončené. Řeší investice do firem podnikajících v oblasti vojenského materiálu nebo vybraného zboží tzv. dvojího užití.

To je zboží primárně určené pro civilní použití, ale je využitelné nebo zneužitelné i pro výrobu zbraní. Např. jde o některé obráběcí stroje, nebo o chemikálie používané v civilním průmyslu. Zahrnuje také investice do kritické infrastruktury, celoplošných médií nebo jakýchkoliv jiných aktiv. Jinými slovy, investice do aktiv, které by znamenaly ohrožení pro Českou republiku.

PSALI JSME:
Celosvětový boom čínských investic zmírňuje

„Kategorii jiných aktiv, u kterých by investice mohla znamenat ohrožení pro Českou republiku, vnímáme jako velmi problematickou, protože není vůbec jasné, kterých investic se bude zákon konkrétně týkat. Investice do zdánlivě nevinného projektu, materiálu či služby může být vnímána jako ohrožující Českou republiku,“ sdělil redakci Jiří Mačát z poradenské skupiny Grant Thornton Česká republika.

U vojenského materiálu, zboží dvojího užití a kritické infrastruktury zákon vyžaduje předchozí povolení MPO. U celoplošných médií postačí předchozí konzultace, na základě které se MPO rozhodne, zda samo zahájí řízení o povolení předmětné investice. V případě jiných investic do jiných aktiv má investor možnost konzultaci navrhnout.

Pokud tak neučiní, má MPO právo po dobu pěti let po dokončení transakce samo investici přezkoumat a v krajním případě i zakázat její další trvání a nařídit prodej předmětu investice. „V případě, že investor nepožádá o zmíněnou konzultaci, a to třeba i z důvodu, že si nebyl vědom, že jeho investice do příslušné kategorie spadá, bude po dobu následujících pěti let nést riziko, že jeho investice může být následně zakázána,“ doplnil Mačát.

PSALI JSME:
Tchaj-wan je v Česku 14krát významnějším investorem než Čína. Bereme to na zřetel?

Pokud některé z firem aktuálně jednají o zahraniční investici, která by musela být dle nového zákona schvalována nebo konzultována, odborníci silně doporučují dokončit ji do konce dubna. Za připomenutí stojí, že se zákon bude týkat i Velké Británie, protože ta už není členem EU.

„V budoucnu bude nutné u každé investice, kde vystupuje investor mimo Evropskou unii, posuzovat, zda nespadá do některé z definovaných kategorií povolovaných investic, a pokud nikoliv, zda je na místě žádat pro vyloučení budoucích rizik MPO o preventivní konzultaci,“ vysvětlil Jiří Mačát.

Celé řízení přitom může trvat půl roku i déle. Jeho výsledkem může být jak povolení investice, tak podmíněné povolení, nebo její zákaz. Investoři se mohou proti rozhodnutí ministerstva bránit jen prostřednictvím správního soudu, avšak podaná žaloba nemá odkladný účinek. Zahraničnímu investorovi za porušení povinností hrozí pokuta až do výše jednoho nebo dvou procent čistého celkového obratu za jeho poslední ukončené účetní období.

PSALI JSME:
Investiční dohoda EU a Číny je prohrou celého Západu. Evropa měla počkat na Bidena

Zavřít reklamu ×
  1. není nad to bojovat proti korupci a byrokracii vytvářením dalších byrokratických pozic ke korupci přímo stvořených

  2. Každá regulace volného trhu způsobuje jen nárůst nákladů na daňového poplatníka a navíc pohřbívá důvěru ve fungování demokratických principů. Ve finále vede k nové totalitě a k boji většiny občanů proti takové totalitě. Smutné kam jsme se v kruhu po 31 letech budování kapitalismu dostali.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?