O výpovědi se vyplatí diskutovat nebo se soudit

Poradna

Chcete-li dát v práci výpověď, tak nikdy ne ústně, ale vždy jen písemnou formou. A jak jsme uvedli před týdnem v Poradně, totéž platí o výpovědi dané zaměstnavatelem. V obou případech se k takovému aktu přistupuje, jakoby se vůbec nestal. Ale ani písemná výpověď z pracovně-právního vztahu není tak úplně bez otazníků.

Zaměstnanec může dát výpověď bez udání důvodu, zaměstnavatel jen s oporou legislativy. Foto: Pixabay

Trochu omšelým vtipem personalistů bývají historky o zaměstnanci, který podal „výpověď dohodou“. Je to samozřejmě protimluv, který směšuje dvě formy ukončení pracovního poměru, ale každý se zkrátka nemusí vyznat v pracovním právu.

Ani tato formulace však nemusí být zmatečná. Jednak je povinností zaměstnavatele, aby si následně s pracovníkem jeho úmysl vyjasnil, a navíc slovy občanského zákoníku platí – co je vyjádřeno slovy nebo jinak, vyloží se podle úmyslu jednajícího, pokud ten byl druhé straně znám nebo o něm musela vědět.

O VÝPOVĚDI LZE DISKUTOVAT

V zásadě platí, že zatímco zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoli důvodu (tedy i bez jeho udání), zaměstnavatel musí k tomuto kroku najít oporu v zákoně. Jedinou výjimkou je zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

Často ale dochází k tomu, že si zaměstnavatel pro své potřeby zákonné důvody přizpůsobí. Nebo neformuluje výpověď tak jasně, aby bylo zřejmé, že se jedná o výpověď a jaké jsou pro ni uváděny důvody. Nejasnost však sama o sobě není důvodem prohlásit výpověď za neplatnou, obě strany si mohou tyto nejasnosti následně objasnit. Pokud by však selhal i tento krok, může takovou výpověď prohlásit soud za neplatnou.

Nejčastěji se jedná o nedodržení základních zákonných podmínek pro účinnost výpovědi, jakými jsou nepřesné vylíčení a formulování důvodu k výpovědi, ústní výpověď, nedoručení výpovědi do vlastních rukou zaměstnance, ale především účelově provedené organizační změny. Tam často není zachována např. příčinná souvislost mezi rozhodnutím o organizační změně a výpovědí, nebo správné ukončení výpovědní doby před realizací organizační změny.

VÝPOVĚDNÍ DOBA DVOUMĚSÍČNÍ

Pokud se nejedná o okamžité ukončení pracovního poměru (§ 52 zák. práce), přichází ke slovu výpovědní doba. Ta začíná běžet od prvního dne měsíce, který následuje po měsíci, v němž byla výpověď doručena, a musí být předem stanovena ve stejné délce pro zaměstnance i zaměstnavatele. Délka záleží na domluvě obou stran, ale pokud k ní nedojde, nesmí být kratší dvou měsíců.

Může se však i protáhnout. Například ve chvíli, kdy je pracovník na konci lhůty v tzv. ochranné době (obvykle pracovní neschopnosti). Výpovědní doba totiž nemůže končit v den, kdy je pracovník v této ochranné době, ale prodlužuje se o příslušný počet dní, než se vrátí do práce. Na druhou stranu, pokud celá ochranná doba proběhne v rámci původně stanovené výpovědní doby (např. během prvního měsíce), k žádnému prodloužení nedochází.

Pokud zaměstnavatel dal výpověď z důvodu, pro který by mohl okamžitě zrušit pracovní poměr před nástupem mateřské nebo rodičovské dovolené, a výpověď by měla uplynout ještě v této době, výpovědní doba skončí až současně s mateřskou nebo rodičovskou dovolenou.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.