Obavy z krize zapůsobily. Češi se zdráhají vzít si hypotéku, trh s nimi zamrzl

Názor
Průměrná sazba hypoték v ČR – ukazatel Fincentrum Hypoindex – letos v únoru klesla, a to ze tří procent na 2,99 procenta. Pokles ukazatele nastal poprvé od srpna 2017. Důvodem je zvrat ve vývoji tržních úrokových sazeb, ke kterému došlo už na sklonku loňského roku.
Češi sázejí na to, že s příchodem možné ekonomické krize by došlo jak ke snížení cen nemovitostí, tak i úrokové sazby hypoték, a vyčkávají. Foto: Pixabay

V reakci na horšící se makroekonomické údaje a „vánoční“ burzovní propady přehodnotily klíčové světové centrální banky jako americký Fed nebo Evropská centrální banka svůj výhled pro zpřísňování měnové politiky. Zpřísňování odložily.

Obdobně reagoval trh, který se stále obává možné recese ve Spojených státech už v letech 2020 nebo 2021. Obává se zejména zpomalení čínské ekonomiky, důsledků napětí v mezinárodních obchodních vztazích a možného nezvládnutí brexitu. Loni koncem roku tak na hraně recese balancovalo i Německo, což je klíčový důvod, proč Evropská centrální banka letos v březnu přistoupila k dalšímu kolu měnově-politické stimulace, a sice prostřednictvím dotovaných půjček bankám.

Česká národní banka (ČNB) už jen kvůli silnému provázání české ekonomiky a ekonomiky eurozóny nemůže tento trend ignorovat. I ona zbrzdila v dalším zpřísňování měnové politiky. Letos nelze očekávat více než dvě zvýšení sazeb ČNB, přičemž překvapením by nebylo ani zvýšení jediné.

PSALI JSME:
Hypotéky jsou nejdražší za posledních pět let

To vše má dopad do tržních úrokových sazeb v ČR, od nichž se odvíjejí sazby hypoték. K únorovému poklesu jejich průměrné sazby pak přispěl i ostrý konkurenční boj mezi bankami. Těm totiž tak jako tak mizí zájemci o hypotéky a zbývající zájemce si musí předcházet co možná nejatraktivnějšími sazbami. Objem nově poskytnutých hypoték byl v únoru nejmenší od ledna 2015. Čechy odrazují vysoké ceny nemovitostí a také regulace České národní banky, k jejichž dalšímu zpřísnění došlo loni v říjnu. Toto zpřísnění od možnosti získat hypotéku odřízlo až zhruba pětinu domácností.

Češi ale také vyhodnocují další vývoj. Sázejí na to, že s příchodem možné ekonomické krize by došlo jak ke snížení cen nemovitostí, tak i úrokové sazby hypoték, a vyčkávají. I to pak snižuje poptávku po hypotékách.

Letos tedy nelze předpokládat, že se průměrná sazba hypoték dostane nad 3,6 procenta, přičemž tento nárůst je ještě podmíněn zpřísněním měnové politiky ČNB. Na sazby kolem pěti či šesti procent jako před finanční krizí, nebo dokonce na sazby až kolem dvanácti procent jako v polovině 90. let, se hypotéky v probíhajícím ekonomickém cyklu vůbec nedostanou.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nemovitosti v Česku zdražují dvakrát rychleji než v EU

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru