Obchodování DAX: Co potřebujete vědět

Moderní doba přináší nové možnosti obchodování, jednou z nich je i DAX, známý také jako DAX30 index – nejznámější a zároveň největší evropský akciový index. Obsahuje 30 top největších německých akciových společností, obchodovaných na burze ve Frankfurtu nad Mohanem.
Dvanáct společností je v indexu DAX úplně od jeho začátku. Jde o silné firmy, jako například Allianz, BMW, Linde. Ilustrační foto: FAEI.cz

DAX má výjimečnou pozici. Na základě jeho hodnot se velmi často určuje trend vývoje evropské a dokonce také jedné z největších ekonomik – německé. Vznikl s jednoduchým cílem – vytvořit německou alternativu pro americký Dow Jones Industrial Average a britský FTSE 100.

Co všechno obsahuje DAX 30?

DAX30 je přehledně vyjádřen přes barevný dax graf. Zobrazuje měřenou výkonnost zúčastněných společností. Jako hlavní kritérium zohledňuje objem uskutečněných objednávek a kapitalizaci trhu. Společnosti a firmy, obsaženy v DAX 30 jsou opravdu diverzifikované – spotřební zboží, logistika, odívání, pojišťovnictví, farmaceutický průmysl či bankovnictví.

Podle nejnovějších aktualizací by se DAX měl v roce 2021 rozrůst z původních 30 až na 40 společností a firem. DAX představuje efektivní možnost investování, a proto byste se určitě měli informovat, jak přidat dax30 do MT4.

DAX 30 a změny, které přinese již blízká budoucnost

Nová éra v obchodování rovněž však zpřísní kritéria pro společnosti, obsažené v tomto indexu. Ke změně přišlo po ne příliš pozitivní zkušenosti se společností Wirecard. Tato jako první v historii forex dax 30 vůbec vyhlásila finální insolvenci.

Cílem změn je garance vyššího růstu, diverzifikace a stability indexu. Společnosti po novém budou muset prokázat ověřenou ziskovost za poslední dva roky pomocí EBITDA. Rovněž budou moci být vyloučeny z indexu DAX již 30 dní po udělení varování a také musí mít založen nezávislý výbor pro audit.

DAX index má také pár zajímavých faktů, například v roce 2002 zažil roční propad až neuvěřitelných 44 procent. Dvanáct společností je v tomto indexu úplně od jeho začátku. Jde o silné firmy, jako například Allianz, BMW, Linde. Německo a německé společnosti jsou téměř vždy zárukou tvrdé práce a dosaženého úspěchu, takže i tento index má před sebou ještě slibnou budoucnost.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už malé děti si nadávají do teploušů a buzerantů, upozorňuje vědec

Rozhovor
Festival Prague Pride zaměřený na LGBT+ komunitu tradičně vyvolává kontroverzní reakce. Nejinak tomu bylo u letošního ročníku, který o víkendu vyvrcholil duhovým pochodem. Nový pohled na neheterosexuální komunitu nabízí v rozhovoru pro FAEI.cz výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák, který se zabývá například takzvaným menšinovým stresem.