Období pro provedení odborné zkoušky z pojištění se prodlužuje

Názor
Senát včera schválil poslaneckou novelu zákona č. 170/2018 Sb., o distribuci pojištění a zajištění, která přináší úlevu celému finančnímu trhu, nejen pojišťovacím zprostředkovatelům jako takovým, ale i zaměstnavatelům a mnoha pracovníkům, kteří pojišťovací produkty nabízejí jako součást nebo doplněk své hlavní činnosti. Novela totiž přináší prodloužení tzv. přechodného období pro provedení zkoušky prodejců či zprostředkovatelů pojištění z odborné způsobilosti, a to do května 2021.
Období pro provedení odborné zkoušky z pojištění se prodlužuje. Ilustrační foto: Pixabay.com

Stejně jako již dříve pro ostatní sektory (spotřebitelské úvěry, investice a penze – pozn. aut.) i pro pojištění jsou od konce roku 2018 zavedeny povinné zkoušky odborné způsobilosti, které mají jednotný formát a mohly být skládány jen u instituce akreditované Českou národní bankou (ČNB).

Dvouleté období, během kterého měly být dle zákona přezkoušeny desetitisíce pracovníků, skončilo 30. listopadu. Navíc bylo prakticky zkráceno o prvních devět měsíců, kdy ještě nebyly vydány zkouškové otázky a potřebné metodické pokyny. Zkoušky nebylo možné vzhledem k pandemii koronaviru provádět ani během letošního jara.

Česká bankovní asociace (ČBA), jakožto osoba akreditovaná k provádění zkoušek odborné způsobilosti, se již v té době snažila přesvědčit regulátory o potřebě vytvořit dostatečný časový prostor pro uskutečnění zkoušek z pojištění, ale zároveň zvážit alternativy prezenčního provádění zkoušek, a to nejen pro pojištění, ale i pro další sektory na finančním trhu. Tou může být například on-line forma zkoušení.

Ani k jednomu bohužel nedošlo, a proto se prodejci a zprostředkovatelé, jakožto, pokud jsou zaměstnáni, i jejich zaměstnavatelé, kteří odpovídají za to, že tito jejich zaměstnanci odbornou zkouškou disponují, se nyní ocitli pod velkým tlakem, neboť jim zákon ve své původní podobě ukládá povinnost projít zkouškou do konce tohoto roku.

PSALI JSME:
Odzvonilo praktikám realitních „šmejdů“? Nepojištěným makléřům hrozí až milionová pokuta

Provádění zkoušek je totiž sice od 23. listopadu umožněno, ale probíhá vzhledem k opatřením vlády v tak omezeném počtu účastníků, že namísto tisíců přezkoušených do konce roku se pohybujeme jen v maximálně stovkách. Pokud by nyní nebylo přistoupeno k nějakému řešení, ocitlo by se na trhu mnoho prodejců a zprostředkovatelů, kteří by fakticky nemohli vykonávat svou pracovní činnost.

Proto velmi oceňujeme, že v této náročné situaci získala tato novela okamžitou podporu, jak poslanců, tak senátorů a prošla schválením v obou komorách Parlamentu ČR v takto krátkém čase. Nemáme pochyb o tom, že k vyhlášení ve Sbírce zákonů dojde do konce tohoto roku.

Za zmínku určitě stojí, že ČNB, vykonávající dohled nad finančním trhem a tedy i nad plněním požadavků na odbornost prodejců a zprostředkovatelů na finančním trhu, v minulém týdnu vydala stanovisko avizující „shovívavost“ ve vztahu k povinnosti mít odbornou zkoušku, a to do konce legislativního procesu výše uvedené novely.

Za ještě podstatnější považujeme podporu ministerstva financí při hledání řešení pro všechny sektory. Tím je distanční provádění zkoušek, které je v tuto chvíli i díky vstřícnosti obou institucí, již opravdu nablízku. V ČBA věříme, že první termíny bychom mohli oznámit již příští týden.

Autorka je vedoucí vzdělávacího programu ČBA Educa
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pojistné tipy, které se hodí nejen o Vánocích

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Pojišťovny se letos i kvůli tornádu „prohnou“

Tuzemské pojišťovny sčítají škody čtvrtečního tornáda. Odhady zatím hovoří o stovkách milionů korun až jednotkách miliard. Zatímco loni byla klíčovou pojistnou událostí vichřice Sabine, letos to bude zcela jistě …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru