Odzvonilo praktikám realitních „šmejdů“? Nepojištěným makléřům hrozí až milionová pokuta

Realitního makléře mohl ještě před pár měsíci dělat doslova každý, a proto nezřídka jejich „pomoc“ klientům podle toho vypadala. Nelze se pak divit, že tato profese má v česku dlouhodobě špatnou pověst. Od února ale platí nový zákon o realitním zprostředkování a každý makléř má od začátku května povinnost být pojištěn. Jinak mu hrozí až milionová pokuta.
Nepojištěným realitním makléřům hrozí až milionová pokuta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nový zákon klade důraz na především na vzdělání a rekvalifikaci realitních zprostředkovatelů, kteří by měli mít dostatečné vzdělání, akreditovaný kurz ministerstva školství nebo dostatek zkušeností v oboru.

A také povinné pojištění. Zatímco termín, do kdy musí makléř prokázat svou odbornost, odložila vláda kvůli koronavirové situaci až do 3. ledna příštího roku, požadavky na povinné pojištění se nezměnily. To museli makléři i realitní kanceláře uzavřít nejpozději do 3. května, tedy do včerejška.

„Cena pojištění začíná na 1 949 korunách pro realitní makléře, kteří jsou pod realitní sítí. Zákon pro tyto makléře stanovuje roční limit 1,75 milionu korun. Cena pro makléře, kteří podnikají na vlastní pěst, začíná na 2 634 korunách s ročním limitem 3,5 milionu korun,“ informoval portál FAEI.cz David Kubát z Direct pojišťovny.

„Každý klient bude mít jistotu, že v případě chyby makléře dostane alespoň část svých peněz zpátky. To, že budou peníze klienta v bezpečí po celou dobu transakce, umožní další novinka. Kupní cenu sice budou moci i nadále moci uschovávat přímo realitní kanceláře, ale pouze na písemnou žádost klienta a na zvláštních účtech oddělených od provozních účtů. I tato úschova bude podléhat povinnému pojištění,“ uvedl před časem šéf Ekospolu Evžen Korec.

Spolu se zákonem o realitním zprostředkování přišla i změna živnostenského zákona. Realitní zprostředkování se nově řadí jako samostatná živnost mezi tzv. vázané živnosti a realitní zprostředkovatelé mají povinnost oznámení příslušnému živnostenskému úřadu do šesti měsíců od účinnosti zákona.

PSALI JSME:
Realitní makléři zdraží. Nová legislativa zpřísňuje podmínky jejich podnikání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Škody z krádeží kol meziročně vzrostly o 25 procent

Ačkoli díky pandemii koronaviru kriminalita celkově klesla, u kol to neplatí. Škody z jejich krádeží vloni skokově vzrostly. Zatímco v roce 2019 byla dle policejních statistik ukradena jízdní kola a elektrokola za …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Když si sousedi nadávají přes plot

Poradna
Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil dobrou půlhodinku, než se zvídavé psisko začalo nudit a odkráčelo zpátky k sousedům.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru