Oběd je za 115 korun. Platíme o 13 korun více než před dvěma lety

Češi letos na začátku roku na obědech oproti minulým letům nijak nešetřili. V průměru nyní za jídlo v pracovním týdnu zaplatíme 115 korun. To je o skoro sedm korun více než loni a o třináct korun vyšší částka než před dvěma lety. Vyplývá to z Ticket Restaurant® Card Indexu.

Ten je sestavený z plateb více než 110 tisíc tuzemských zaměstnanců, kteří k úhradě obědů v restauracích používají platební stravenkovou kartu Ticket Restaurant® od společnosti Edenred. Statistiku každý měsíc tvoří téměř 1,2 milionu transakcí v restauracích všech tuzemských regionů.

Útraty přitom neženou směrem vzhůru jen ceny jídel v restauracích. Ty byly určující v loňském roce, kdy restaurace zdražovaly v reakci na sérii legislativních opatření (EET, kontrolní hlášení k DPH, částečně zákaz kouření). „Nyní hraje nejdůležitější roli rostoucí kupní síla lidí a ochota si připlatit za kvalitu. Stále častěji v restauracích jíme kvalitnější jídla z lepších surovin, dopřáváme si dražší nápoje nebo volíme k jídlu dva chody. V reakci na růst mezd a životní úrovně si zkrátka i u oběda chceme dopřát to nejlepší. Naše chování se tak výrazně mění, už nejsme zdaleka ten národ, který je zvyklý na jídle co nejvíce ušetřit,“ říká Jiří Brych, manažer Ticket Restaurant® Card.

Jeho slova potvrzují i statistická data – zatímco meziroční míra inflace činí 2,6 procenta, útraty v restauracích se za stejnou dobu zvýšily o 6,2 procentního bodu (červen 2018 versus 2017). „Útraty za obědy po předchozím útlumu výrazně rostou od závěru loňského roku, největší dynamiku jsme pak zaznamenali v prvním letošním čtvrtletí. Poměrně rychlý růst pokračuje i nyní, byť s ohledem na vliv zlevnění sezónních surovin k přípravě jídel došlo v červnu k mírnému zpomalení,“ doplňuje Brych. Nicméně očekává další růst útrat opět na podzim.

„S ohledem na současnou inflaci, obecný růst mezd, deklarovaný zájem zvyšovat příspěvek na stravné i ochotu k utrácení čekáme, že útraty nadále porostou,“ konstatuje Jiří Brych.

Průměrná útrata se nyní již výrazně blíží hodnotě „ideální“ stravenky. Ta má od ledna letošního roku hodnotu 118 korun, kterou stanovila nová vyhláška o sazbě stravného. Podle Jiřího Brycha sice stále v tuzemsku převládají firmy, které platí zaměstnancům stravenku do hodnoty 100 korun, ale na druhé straně rychle přibývá těch, které v rámci politiky firemních benefitů zvyšují hodnotu stravenek, někdy až k maximální daňově uznatelné výši. „Výrazný růst nominálních hodnot sledujeme nyní zejména u velkých firem se stovkami či tisícovkami zaměstnanců, tam nominální hodnota stravenek za poslední rok vzrostla v průměru o plných 12 procent. Zaměstnavatelé touto formou dávají zaměstnancům na vědomí, že si váží jejich práce a pečují o jejich zdraví a pracovní pohodu,“ uvádí Jiří Brych.

To potvrzují i zaměstnavatelé. „Máme zájem na plném zdraví zaměstnanců, proto jsme se rozhodli poskytnout benefit v podobě ideální výše hodnoty stravenky, tedy 118 Kč,“ říká například Dana Maxová ze společnosti Dr. Müller Pharma.

„Z průzkumu mezi našimi kolegy jsme zjistili, že používají stravenky výhradně pro zajištění obědového stravování. Abychom poskytli dostatečné finanční zázemí pro výběr kvalitního jídla v blízkém okolí naší kanceláře (čerstvé suroviny, jeho zdravá skladba a vyvážená nutriční hodnota), přistoupili jsme k výběru nejvýhodnější hodnoty 118 Kč,“ doplňuje Hana Brůhová ze společnosti Pirelli Tyre.

Společnost Edenred sleduje reálné útraty zaměstnanců za obědy formou Ticket Restaurant® Card Indexu od prosince 2016 a zveřejňuje výsledky na svých webových stránkách www.edenred.cz.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.