Objeví investoři znovu japonský akciový trh?

V posledních měsících se do popředí mediálního zájmu dostává silně rostoucí japonský akciový trh. Japonský hlavní akciový index Nikkei 225 se pomalu blíží k svým historickým maximům z roku 1989 na úrovni bezmála 39 000 bodů. To je dlouho nevídaný růst. Vymotala se snad japonská ekonomika definitivně z deflační pasti? Mají japonské akcie před sebou další posílení?
Do ledna 2023 index spotřebitelských cen v Japonsku vyskočil na čtyři procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Výraz „Japonská ztracená dekáda“ se obvykle vztahuje k období 90. let 20. století, kdy Japonsko zažívalo obtížné časy. Toto období následovalo po dlouhé fázi rychlého ekonomického růstu v 60. a 70. letech, kterým Japonsko dosáhlo postavení jedné z největších ekonomik světa. Přehřátý akciový a nemovitostní trh následně dospěl ke krachu a hospodářství začalo strádat.

I přes výraznou mohutnou fiskální a měnovou stimulaci se nepodařilo najet na trvalejší růst. Cenová hladina se v deflační spirále držela mezi mínus jedním až jedním procentem ročně, hrubý domácí produkt (HDP) stagnoval. Výsledkem této situace byl nárůst zadlužení, které dnes dosahuje přes 260 procent v poměru k hrubému domácímu produktu a nulové úrokové sazby.

Podle standardní ekonomické teorie by vysoká míra deficitních výdajů ve spojení s velmi nízkými úrokovými sazbami měla téměř nevyhnutelně vést k vyšší míře inflace – což je pro většinu ekonomik obvykle problematický výsledek. Japonsko v tomto směru bylo trvale výjimkou. Příchod pandemie covid 19, válka na Ukrajině a další geopolitické události zařídily pozoruhodný obrat.

Především vlivem vyšších dovozních nákladů a narušených dodavatelských řetězců se vyšší ceny, i když na globální poměry na mírné úrovni, projevily prakticky ve všech odvětvích ekonomiky. Do ledna 2023 index spotřebitelských cen vyskočil na čtyři procenta.

To je nejvyšší úroveň od roku 1981 a výrazně nad dvouprocentním cílem stanoveným japonskou centrální bankou, Bank of Japan. Stagnující mzdy tak konečně začaly vykazovat známky pohybu, mzdy v říjnu 2023 meziročně vzrostly o 1,5 procenta. To jsou dlouho nevídané změny v japonském hospodářství.

V případě, že z hlediska inflace a růstu mezd nejde o krátkodobý jev, měl by být současný vývoj pozitivní pro tamní akciový trh. Nikkei 225 se nyní obchoduje z hlediska P/E na úrovni 15násobku budoucích zisků oproti velmi drahému americkému S&P 500, který se pohybuje kolem 25násobku.  Japonský akciový trh může stále nabízet investorům zajímavý růstový potenciál. Změny trendu v Japonsku si mimo jiné všimnula Buffettova Berkshire Hathaway, která zde v loňském roce mohutně nakupovala.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB