Očekává se enormní zájem sběratelů o nulovou eurobankovku s herečkou Jiřinou Bohdalovou, podobně jako u Gotta

Všem, kdo tento týden navštíví největší sběratelský veletrh ve střední Evropě, Sběratel PVA Expo v pražských Letňanech, se naskytne jedinečná možnost koupit si za 80 korun limitovanou edici suvenýrové eurobankovky s podobiznou české herecké legendy Jiřiny Bohdalové. Informoval o tom numismatický portál Nunofi.sk s tím, že podle odborníků by hodnota bankovky již v následujících dnech mohla vystoupat až na několik tisíc korun.
Herečka Jiřina Bohdalová na snímku s Vladislavem Klajbanem, držitelem licence Euro Souvenir bankovek pro ČR (vlevo) a expertem na bankovky Radimem Václavíkem (vpravo). Foto: Nunofi

Ikona českých filmů a pohádek, Jiřina Bohdalová, oslavila letos 3. května své 90. narozeniny. V rámci této významné příležitosti herečka svolila k vydání suvenýrové bankovky v nominální hodnotě nula eur s jejím portrétem, která vyjde v omezeném nákladu pěti tisíc kusů a k prodeji bude pouze na veletrhu Sběratel PVA Expo tento pátek.

Jeho pořadatelé očekávají, že o pamětní bankovku s legendární českou herečkou bude enormní zájem. Předpokládaná pořizovací hodnota bude činit pro návštěvníky 80 korun, nicméně numismatičtí odborníci se shodují, že její nulová nominální hodnota bude tou sběratelskou významně překonána.

PSALI JSME:
Gottova eurobankovka bude sběratelským hitem

„Již během několika prvních dnů mnozí odborníci na numismatiku odhadují, že se na aukčních on-line portálech, může její vyvolávací cena vyšplhat na cifru převyšující pět tisíc korun. I proto si bude moci každý zájemce odnést pouze omezené množství kusů,“ informoval redakci Vladislav Klajban, držitel licence Euro Souvenir pro ČR.

Jeho potvrzuje i to, že Jiřina Bohdalová si už v roce 2013 zažádala u Úřadu průmyslového vlastnictví o registraci svého jména jako ochranné známky. Značku herečka tehdy zaregistrovala pro celou řadu výrobků a služeb. Její jméno či podobizna tak může být pro komerční účely zveřejňována pouze s jejím výslovným souhlasem.

Gottova eurobankovka bude sběratelským hitem. Reprofoto: Nunofi

Nulová eurobankovka s podobiznou Karla Gotta, která se v roce 2019 nabízela přesně v den jeho 80. narozenin za 50 Kč, se ještě ani nezačala prodávat, ale její cena se už mezi sběrateli na jednom z českých aukčních portálů se dostala na pět tisíc korun. Také tato eurobankovka měla nominální hodnotu nula euro a vyšla v limitovaném a číslovaném množství pěti tisíc kusů.

Výroba pamětních eurových bankovek probíhá se svolením Evropské centrální banky ve francouzské tiskárně cenin, která tiskne i skutečné eurobankovky. Ostatně i koncept suvenýrových eurobankovek pochází právě z Francie. Před pár lety jej tam vytvořil Richard Faille a jeho hlavní filozofií je podpora turismu a propagace jedinečných kulturních památek a významných osobností Evropy.

Výroba pamětních eurových bankovek probíhá se svolením Evropské centrální banky ve francouzské tiskárně cenin. Foto: FAEI.cz

Bankovky jsou ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Obsahují rovněž některé ochranné prvky, jako je hologram či mikrotisk. Díky sériovému číslu je každý kus unikátem. Na Euro Souvenir bankovky, které jsou zabezpečeny proti případnému zneužití v platebních automatech apod., se nepřijímají žádné rezervace a není možný ani výběr konkrétního čísla.

V České republice bylo dosud realizováno několik emisí suvenýrových eurobankovek, kromě Karla Gotta např. bankovky s motivy Pražského hradu a ZOO Liberec. Bankovky se vždy vyprodaly v průběhu několika hodin. Při lákavých motivech se nezřídka stává, že cena eurobankovky dokáže mezi sběrateli následně velmi výrazně narůst. U některých zahraničních vydání vzrostla cena z původních dvou eur i na více než sto za kus.

PSALI JSME:
Proti sběratelům zasahovala policie. Suvenýrové bankovky jsou rájem překupníků

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Kdo odjede z Kataru s trofejí v ruce?

Ve světě dnes řádí pádivá inflace a podobná inflace zachvátila i fotbalový svět. Univerzity, sázkové kanceláře, fanoušci i banky se předhánějí v prognózách, který tým vyhraje letošní mistrovství světa (MS). Při …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB