Proti sběratelům zasahovala policie. Suvenýrové bankovky jsou rájem překupníků

Pražskou policii zaměstnal „sběratelský hit“, pamětní bankovka s portrétem Karla Gotta. Lidé na ni čekali na Jungmannově náměstí v Praze už od časného rána, někteří dokonce stanovali. A prý létaly i facky. Není divu, bankovky se mezi sběrateli následně prodávají za výrazně vyšší cenu. U některých zahraničních vydání vzrostla z původních dvou na více než 100 euro za kus.
Policie ČR zasahuje před prodejem suvenýrové bankovky v Praze. Foto: FAEI.cz

V den osmdesátých narozenin zlatého slavíka Karla Gotta čekaly davy lidí už od brzkého rána v řadě. Situace byla vypjatá. Za zmatky stojí unikátní suvenýrová bankovka s nominální hodnotou nula euro v limitovaném a číslovaném množství 5000 kusů. Hodinu před plánovaným spuštěním prodeje ze speciálních bankomatů se sběratelé nahrnuli do davu a musela zasahovat policie. 

Policie vytlačovala davy z náměstí

Před prodejnou Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí v Praze se v neděli 14. července 2019 už před 8 hodinou ranní vytvořila zhruba 300 metrová fronta. Aby si lidé odnesli nízká čísla bankovek, tlačili se v hloučku před vchodem. Policie vyzývala účastníky, aby se řádně seřadili, ti však výzvu odmítli akceptovat.

„Jsme tady od 2:45. Eurobankovky mám na památku, rád si je schovám,“ řekl pro portál FAEI.cz Petr Vávra z Prahy, který byl s přáteli asi na 250 místě v řadě, a dodal: „Byli jsme za rohem, teď se to tady scvrklo a vypadá to takto.“ Na dotaz, co budou dělat, když policie náměstí vyklidí, jen pokrčil rameny. 

Pro bankovky za pár kaček a pro „srandy kopec ve frontě“ si z Trutnova přijel i Dušan Barchánek z opravny obuvi Renova. Výlet pro sběratelský unikát spojil s party v Praze. „Byli jsme tady ve 23:15 a už tady byla ulička a vytvořil se hlouček a dav. Slyšel jsem, že už facky padaly, nevím. My jsme tady mírumilovní a snažíme se popocházet, protože se to nahrnulo ke vchodu a teď se zase vracíme,“ řekl pro náš portál. 

„Občas si někdo může odskočit na záchod, ale nevíme, jestli se může vrátit do řady. Už se tady hodně pískalo a je to nebezpečné,“ uvedl Barchánek zrovna ve chvíli, kdy policie začala náměstí páskovat a přijížděly další posily. 

PSALI JSME:
Gottova eurobankovka bude sběratelským hitem

Bude zlatý slavík hitem překupníků? 

„O vydání suvenýrové bankovky s motivem Karla Gotta je už nyní obrovský zájem v zahraničí. Především v Německu, v Rakousku a samozřejmě i na Slovensku. Nikdo si nechce nechat ujít toto limitované vydání,“ řekl ještě před prodejem Vladislav Klajban, výkonný ředitel společnosti Nunofia, která pamětní eurobankovky vyrábí.

Už před otevřením dveří Supraphonu se vydražily první kusy pamětní bankovky. Na Aukru se v sobotu ve 21:00 prodala první bankovka za 3200 Kč. Ale cena dále roste. Dvě hodiny po začátku prodeje se nejdražší Karel Gott prodávala za 3801 Kč. 

Suvenýrová bankovka prodaná na aukru ještě před začátkem oficiálního prodeje. Reprofoto: Aukro

Ti lidé jsou blázni. Karla Gotta uznávám, líbí se mi jeho písničky (i když bez výborných textařů a skladatelů by to asi nebylo tak slavné), vždycky se mi líbily, ale proto ještě nemusím stát frontu v dešti na nějakou pitomou bankovku,“ napsala v diskuzi Miroslava Fišerová z Komárova.

V rámci projektu Euro Souvenir Česko vyšla také bankovka s motivem Pražského hradu. Realizováno ale bylo několik vydání a bankovky se vždy vyprodaly v průběhu několika hodin. Suvenýrová bankovka se prodává za 50 kč ze speciálního bankomatu a její prodejní cena je 50 Kč. Hodnota té s Pražským hradem se ale vyšvihla i přes 1000 Kč, zatímco ZOO liberec si můžete pořídit už od 299 Kč. 

 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čeští chtějí potvrzovat platby otiskem prstu

Průzkum
Podle platební společnosti Visa se zvyšuje zájem českých držitelů karet o biometrické potvrzování plateb, například ověřením otisku prstu. Vyplývá to z regionálního průzkumu, který Visa loni na podzim zrealizovala v České republice, Maďarsku a na Slovensku. Do on-line průzkumu ke studii studie Central Europe biometrics survey se zapojilo se 1000 dospělých držitelů karet z České republiky, Maďarska a Slovenska.

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru